Ogłoszenia

2016-12-11 09:27:28

III NIEDZIELA ADWENTU


11 GRUDNIA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dobiegamy połowy Adwentu. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem - Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.
W piątek rozpoczynamy rekolekcje adwentowe ze świętymi małżonkami Zelią i Ludwikiem Martin.


Rekolekcje przygotują nas do wprowadzenia relikwii św. Zelii i Ludwika Martin, którzy będą nas wspierać „by kochać Jezusa i uczyć Go kochać”.
Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą GAUDETE „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dla-ego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.
Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy .
Po Mszy św. będzie można kupić świecę na stół wigilijny. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia.
Przed świętami Narodzenia Pańskiego zazwyczaj myślimy o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca.Za tydzień w ostatnią niedzielę Adwentu chcemy przygotować dla dzieci paczki świąteczne. Już kilka osób zgłosiło pomoc w tej akcji. Chciałbym aby dzieci oprócz słodyczy dostały religijną lub patriotyczną książkę. Zakup 100 książek to ok 600 zł. Mam nadzieję, że znajdzie się jeden lub kilku sponsorów, którzy dołożą się do takich wartościowych prezentów.
Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.


 
W naszym kościele codziennie po Mszy św. wieczorowej odmawiamy nowennę do św. małżonków Zelii i Ludwika Martin.


 
We wtorek różaniec Fatimski i procesja ze świecami.
          w poniedziałek 18.00

               w środę 17.00

       we wtorek, czwartek. 7.15W środę po roratach spotkanie z dziećmi klas IV i V. Spotkanie obowiązkowe.W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy o godz. 17.00 - możliwość spowiedzi w ciszy.
W najbliższą niedzielę będą Msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 16.00.
Nie będzie Mszy św. o godz. 11.30. Intencja Mszy św. zamówiona na godz. 9.30, ze względu na uroczystości i przyjazd ks. Biskupa będzie odprawiona o godz. 16.00.Spotkanie Rady Duszpasterskiej w środę po roratach.
Zbiórka ministrów w sobotę po Mszy św. o godz. 11.00. Obecność obowiązkowa - przygotowanie do niedzielnej uroczystości.
Ofiary z dzisiejszej niedzieli przeznaczone są na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła.
Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;


14 XII – św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.
Od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!
Pierwszym warunkiem dobrej spowiedzi jest „rachunek sumienia”. Aby dobrze przygotować się i przeżyć Sakrament Pojednania warto skorzystać z gotowych pytań do rachunku sumienia. Różne teksty rachunku sumienia są wyłożone na stoliku. Warto z nich skorzystać przed spowiedzią rekolekcyjną.
Podziękowania:


Dziękuję państwu Zalewskim z Glinojecka za mleko do przygotowania czekolady dla dzieci chodzących na roraty.


Dziękuję piekarni pana Białczaka z Pułtuska za pączki i ciastka dla dzieci.
We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy ich Bogu w naszych modlitwach Nie dajmy się zwieźć tym, którzy w tamtym czasie byli oprawcami a dziś udają, że są pokrzywdzeni.
ŚWIĘCI W CODZIENNOŚCI


 
Zelia i Ludwik MartinW domu państwa Martin króluje dewiza św. Ignacego: „Wszystko dla większej chwały Boga”. Wszystkie sprawy są przeżywane „dla” i „z” Panem. Modlitwa, pielgrzymki, rekolekcje doroczne, lektura duchowa, są treścią ich życia i otwarcia na innych. Ważne miejsce zajmuje działalność misyjna. Przeżywają swoją wiarę nie bacząc na ludzkie opinie.


Od 1860 do 1873 roku urodzą siedem córek i dwóch chłopców. Czwórka; dwie córki i dwóch synów, umiera bardzo wcześnie. W wychowanie wszystkich córek: Marii, Pauliny, Leonii, Celiny i Teresy angażują całą energię swych serc. Życzą im czegoś najlepszego: aby zostały święte! To uświęcenie dokonuje się w klimacie rodzinnym, w którym radość i zabawy rodzinne spotykają się z nieuniknionymi troskami i małymi przeciwnościami, zawsze z wielkim zaufaniem do Opatrzności Bożej. Zawierzenie i powierzenie Bogu siebie, swojego małżeństwa i całej przyszłości było w rodzinie państwa Martin źródłem szczęścia. I miało ono wymiar ziemski i niebieski.


Rodzina, która przeżywa bez wątpienia ogromne doświadczenie, jakim jest choroba raka, która zabierze Zelię w wieku 45 lat, po 19 latach wspólnego życia, a Ludwik, będzie żył dłużej, lecz doświadczy choroby neuropsychicznej, prawdziwa Kalwarię dla niego i córek, lecz upodobni się do Cierpiącego Oblicza Jezusa.


Drodzy Ludwik i Zelia Martin uświęcili się w swym życiu małżeńskim, nierozerwalnym i płodnym, a to pokazuje przedziwną wielkość i piękno chrześcijańskiego małżeństwa. Ich przykład, który Kościół ukazuje nam dzisiaj w sposób opatrznościowy, będący dalekim ideałem ewangelicznym dla ludzi porwanych sprawami świata, jest pełnią małżeństwa naturalnego dążącego do swej pełni przez praktykę cnót chrześcijańskich, kluczem do trwałego szczęścia zarówno małżonków jak i dla dzieci, które rodzą się z ich jedności


Gdy potężne zabójcze prądy tego świata kierują małżeństwa na manowce, Kościół, daje nam Świętych Ludwika i Zelię Martin i pomaga nam na nowo odkryć - na żywym przykładzie rodziców Teresy z Lisieux w dzisiejszym świecie, niezrównaną wielkość i szczególną godność małżeństwa. Ma ono swoje niewyczerpalne źródło w Misterium Miłości, która zamieszkuje w mężczyźnie i kobiecie od pierwszego dnia istnienia ludzkości, gdy zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.


18 października 2015r Ludwik i Zelia Martin – Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostali wyniesieni na ołtarze, Święci małżonkowie Martin są orędownikami narzeczonych, małżeństw i Rodzin.