2017-01-22 09:38:17

III NIEDZIELA ZWYKŁA

22 STYCZNIA 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.

Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w najbliższą środę, 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Tak bardzo pragnie jej sam Pan Jezus, a często jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, trudy i cierpienia.

W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak św. Paweł, powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary, co więcej – nieść ją innym, świadczyć mężnie o Chrystusie – Zbawicielu świata.

Jest jeszcze jedna okazja do spojrzenia poza siebie i własną wspólnotę wiary. W czwartek, 26 stycznia, będziemy obchodzić Dzień Islamu. Dziś słowo „islam” często budzi niepokój, a nawet wywołuje wrogość. Mimo wszystkich trudnych doświadczeń, którymi naznaczona jest nasza współczesność, prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem, przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie.

Spotkania:

Za tydzień spotkanie z rodzicami dzieci klas III przygotowujące do I Komunii św. po Mszy o godz. 9.30.

Kończy się już olej opałowy do ogrzewania kościoła.

W przyszła niedziele będą zbierane ofiary ogrzewanie kościoła.

do przyjacielskiej rozmowy z Jezusem.

Dziś po Mszy św. o godz. 16.00 będzie spotkanie modlitewne prowadzone przez grupę modlitewną z Nasielska.

Po wspólnym uwielbieniu Jezusa będzie INDYWIDUALNE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO Najświętszym Sakramentem. W czasie wspólnego wielbienia Boga można wyprosić najwięcej łask dla siebie i innych.

Porządek kolędy:

Poniedziałek - ul. Południowa od 15.00.

Blok 18 A, 18 B jeden ksiądz.

Blok 18 C, 18 D jeden ksiądz.

Wtorek - ul. Południowa od 15.00.

Blok 19 A, 20 A jeden ksiądz.

Blok 20 B, 20 C jeden ksiądz.

Środa - ul. Południowa od 15.00.

prywatne domki i ul. Polna 2 K jeden ksiądz.

ul. Polna 2 J, 2 F jeden ksiądz.

Czwartek  - ul. Południowa od 15.00.

Blok 20 E jeden ksiądz.

Piątek - ul. Południowa od 15.00.

Blok 21 A jeden ksiądz.

Blok 21 B jeden ksiądz.

Sobota - ul. Płocka i Paśniki dwóch księży.

Po księży proszę przyjechać 10 minut wcześniej.

Ks. Piotr M. Gajda

POSTAWY KATOLIKÓW WOBEC OBECNOŚCI BOGA

Obowiązujące przepisy liturgiczne dotyczące klękania przed Bogiem.

Dążenie do jednolitych postaw.

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego mówi: „Zachowanie przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała jest znakiem jedności członków chrześcijańskiej wspólnoty zgromadzonych na sprawowanie świętej liturgii: wyrażają one, bowiem i kształtują duchowe przeżycia uczestniczących” (OWMR, n. 42).

Powyższa norma dotyczy ogólnego zachowania postaw uczestników Eucharystii. Nie jest ona normą bezwzględną, lecz jedynie wskazaniem dotyczącym ładu i estetyki w zgromadzeniu liturgicznym. Niniejsze stwierdzenie uzasadniają następujące słowa prawodawcy: „Jeśli nie stoją na przeszkodzie względy zdrowotne, ciasnota lub obecność znacznej liczby uczestników, albo inne uzasadnione przyczyny...” (n. 43; por. n. 274) oraz Wskazania Episkopatu Polski (n. 51): „Ludzie w starszym wieku, słabi chorzy mogą siedzieć w czasie całej Mszy świętej i nie należy ich niepokoić [...]”.

Z pewnością prawodawca nie chciał zachowania przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała za cenę obniżenia kultowego stopnia tych postaw (np. zamiany w tym celu przyklękania na postawę stojącą bez głębokiego ukłonu). Prawodawca nie wymaga absolutnej jednolitości postaw podczas przystępowania do Komunii świętej, ponieważ równoprawnie zezwala na przyjmowanie Jej albo na klęcząco, albo na stojąco (po uprzednim przyklęknięciu lub głębokim ukłonie).

Zachowanie pojętej dosłownie (co do litery) jednolitości postaw ciała jest nawet niemożliwe. W zgromadzeniu liturgicznym, bowiem zawsze mogą się znaleźć osoby, które nie potrafią uklęknąć, a czasem nawet stanąć. A jeślibyśmy już chcieli za wszelką cenę ujednolicać, to równajmy w górę, a nie w dół; równajmy do tych postaw, które są znakiem odważnej wiary, należnego Bogu uwielbienia i ofiarnej miłości, a nie - broń Boże - odwrotnie. Nie na najmniejszą, lecz na największą chwałę Bożą (św. Maksymilian Maria Kolbe). Cdn.

TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

24 I – św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, pa-tron dziennikarzy i prasy katolickiej

26 I – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę

27 I - bł. Jerzy Matulewicz (1871-1927), odnowiciel zakonu marianów i biskup wileński.

28 I – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła .

Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 16.00.

Kancelaria parafialna będzie czynna w czwartek i sobotę od godz. 16.00. W pozostałe dni w ważnych sprawach można kontaktować się telefonicznie.

Pielgrzymka: W dniach od 23 do 30 czerwca organizowany jest wyjazd do Medjugorie na rocznicę objawień. Koszt ok. 1 200 zł. Można zgłaszać się do marca. Bliższe informacje dla osób zainteresowanych.