2017-04-09 13:03:51

NIEDZIELA PALMOWA

9 KWIETNIA 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7 rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00 Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Święcenie pokarmów co godzinę od 8.00 do 17.00. W tym czasie także możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00.
W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 6.00, 9.30, 11.30 i 16.00.

NOWENNA PRZED ŚWIĘTEM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ma być obchodzone Święto Miłosierdzia Bożego. Przygotowaniem do tego święta jest nowenna, która polega na od-mawianiu przez 9 kolejnych dni (od Wielkiego Piątku do II Niedzieli Wielkanocnej) Koronki do Miłosierdzia Bożego. W tej nowennie - powiedział Pan Jezus - udzielę duszom wszelkich łask. Nowenna rozpocznie się w Wielki Piątek. Razem z nowenną będziemy odmawiali różaniec fatimski. W piątek i w sobotę o godz. 15.00 a w niedzielę o godz. 15.30.

Gorzkie Żale: w czwartek i piątek po nabożeństwie a w sobotę o godz. 18.30.

Podziękowania:

Dziękuję członkom Kół Żywego Różańca za prowadzenie Drogi Krzyżowej.

Dziękuję Panu dyrektorowi z Gimnazjum, pani katechetce i młodzieży za przygotowanie i uczestniczenie w Drodze Krzyżowej w plenerze. Wzięło w niej udział ok. 90 osób.

Dziękują panu Andrzejowi Nowakowskie-mu za przywiezienie z Ciechanowa parapetów do wikariatu.

Kancelaria parafialna będzie czynna w tym tygodniu codziennie od godz. 17.00 do 17.30 od poniedziałku do środy.

Sakrament chrztu będzie udzielany w pierwszy dzień świąt o godz. 11.30. Przygotowanie do sakramentu chrztu dla rodziców i chrzestnych we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00. Akty chrztu można spisywać w poniedziałek i wtorek w kancelarii o godz. 17.00.

Na procesję rezurekcyjną zapraszam asystę procesyjną, strażaków, ministrantów, dzieci sypiące kwiatkami.

Proszę o przygotowanie wcześniej obrazów i feretronów na procesję wielkanocną.

Zbiórki ministrantów

- Wielki Czartek, godz. 11.00.

- Wielki Piątek, godz. 11.00.

Sprawy gospodarcze:

W najbliższym czasie c
hciałbym dokończyć remont wikariatu i salki. Zostały jeszcze do zamontowania parapety, panele podłogowe i zewnętrzne dziw. Parapety są już do odebrania. Ofiary z Niedzieli Palmowej i świąt Wielkanocnych będą przeznaczone na ten cel.

Ofiary składane w Wielki Piątek podczas Adoracji Krzyża przeznaczone są na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Skończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w wiosce Zalesie. 17 kwietnia na sumie o godzinie 11.30 Obraz będzie przekazany do wioski Nowy Garwarz. Są do nabycia Modlitewniki Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.