Ogłoszenia

2017-07-09 10:25:02



XIV NIEDZIELA ZWYKŁA


9 LIPCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE







Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14 w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel - Jezus Chrystus. Pamiętamy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.




Przypominam, że wakacyjny porządek nabożeństw w naszym parafialnym kościele jest następujący: 8.00, 9.30 i 16.00.




We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Zapraszam też na świąteczną Eucharystię o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo św. Benedykta będziemy prosili Bożą Opatrzność o wszelkie po-trzebne łaski.




Przyszła niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi - karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.




Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.


Wszystkich pragnących przyjąć szkaplerz zapraszam w przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 9.30.


Szkaplerze można nabyć w zakrystii.






W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:



12 VII – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich;


13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego;


15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.





Gietrzwałd

– orędzie wciąż aktualne


Do połowy trwania objawień - a było ich łącznie 160 – Matka Boża ukazywała się raz dziennie. Później trzy razy dziennie. Zawsze miało to miejsce podczas modlitwy różańcowej. Były jednak wyjątki, m.in. jedno objawienie prywatne dla wizjonerki Barbary Samulowskiej, u niej w domu w Worytach. Matka Boża potwierdziła wówczas swoje słowa wypowiedziane wcześniej do Justyny Szafryńskiej - że jest Niepokalanie Poczęta.


Dlaczego tak się stało?


Ponieważ dwunastoletnia wówczas Basia spóźniła się pod drzewo klonu na spotkanie z koleżanką, o rok starszą Justyną, i nie widziała Matki Bożej. Dlatego też Maryja pojawiła się w domu zrozpaczonego dziecka.


Wspomnieć trzeba również o pobłogosławieniu przez Matkę Bożą cudownego źródełka podczas odmawiania przez wizjonerki i wszystkie towarzyszące im osoby modlitwy Anioł Pański oraz Litanii Loretańskiej. Woda ze źródełka tryska do dziś i dzięki niej wiele osób doświadczyło łaski fizycznego oraz duchowego uzdrowienia.


Mówiąc krótko: był to zadziwiający czas, w którym Matka Boża swoją obecnością i swoim orędziem dała ludziom nadzieję na zbawienie i życie wieczne. Przesłanie gietrzwałdzkie stało się swoistym „motorem napędowym” do jeszcze gorliwszej wiary dla Polaków mieszkających na niemalże całym historycznym obszarze I Rzeczypospolitej.


Jaką treść niosą ze sobą objawienia w Gietrzwałdzie?


Orędzie sprowadza się do wskazań bardzo uniwersalnych. Na początku objawień i na ich końcu Maryja powiedziała: „Odmawiajcie Różaniec! Łaski wyproszone przez tę modlitwę będą dla was zbawienne i doprowadzą was do szczęścia wiecznego w niebie”.


W swoim orędziu Matka Boża prosi aby Różaniec stał się naszą codziennością, gdyż stanowi oręż, dzięki któremu możemy poprawić nie tylko własną kondycję duchową, ale również uzdrowić swoje środowisko. Środowisko z kolei może uzdrowić region, region - całą Polskę, Polska - Europę, Europa - cały świat.



Sprawy gospodarcze:


Już dwie ściany wieży zostały zrobione. Jeszcze około dwóch tygodni i remont będzie zakończony. „Tynkowanie wieży i ścian za ołtarzem (w celu zabezpieczenia łuszczącej się cegły)” było zaplanowane już w 2004 r w protokole komicji przedwizytacyjnej z Kurii. W końcu doczekało się realizacji. Kościół jest Domem Boży, ty jest obecny Jezus w Najświętszym sakramencie i troska o jego jest wyrazem wiary wspólnoty parafialnej. Jak już mówiłem na remont mamy zgromadzonych połowę środków. Dlatego proszę o ofiary na ten cel po 100 zł. Zachęcam też osoby, które na to stać by większe ofiary w miarę swoich możliwości. Będę informował o wpływających ofiarach ponieważ dotyczy to całej parafii.


Dziękuję za ofiary, które już wpłynęły. Bóg zapłać!


Anna i Tomasz Gadomscy Glinojeck  - 100 zł
Barbara Gomułka Glinojeck  - 100 zł
Betlewicz Kwiatowa  - 70 zł
Irena Domańska Parkowa 14  - 200 zł
Jadwiga i Sławomir Kowalscy, Ewelina, Amelka i Przemysław Kowalscy Płocka 11  - 100 zł
Daniela i Konstanty Grzejda Płocka 35  - 100 zł
Jan Jeżewski Południowa 20 C/1  - 100 zł
Alina i Józef Milewscy Południowa 20/15  - 100 zł
Zofia Zalewska Wojska Polskego  - 150 zł
Janina i Ryszard Gringiel Wojska Polskiego  - 100 zł
Lena i Stanisław Kowalscy Załęskiego 19  - 100 zł
Rodzina Ronkiewicz Dreglin  - 100 zł
Janina i Tomasz Szymańscy Kowalewko  - 200 zł
Ewa i Grzegorz Przybyszewscy Żeleźnia  - 100 zł
Stanisława i Krzysztof Przybyszewscy Żeleźnia 24  - 100 zł


Razem 1 720 zł






ZAPRASZAMY NA BADANIE WZROKU I POMIAR CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO (PROFILAKTYKA JASKRY)




W dniu: 10.07.2017 w Ośrodku Zdrowia ul. Targowa 6 w Glinojecku w godzinach od 14:00 do 16:00 odbędą się Badania Wzroku oraz Pomiar Ciśnienia Śródgałkowego dla mieszkańców gminy.


Zapisy telefonicznie (23)674-00-05
Koszt badania komputerowego 5 zł
Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego 10 zł
Zapisy prowadzone będą do dnia 10.07.2017r.


Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych. OKO-LUX Sp z o.o.