2017-11-11 18:08:12

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

12 LISTOPADA 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dzisiaj solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Pana Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę - oddaje swoje życie. To dzieje się, niestety, na naszych oczach. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz.

Dobiegając połowy listopada, nie ustajemy w modlitwach za naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są tak zwane Msze Święte gregoriańskie, czyli trzydzieści Mszy w intencji zmarłego, sprawowanych bez przerwy dzień po dniu. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy też zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.

Odwołując się do Bożego miłosierdzia warto pamiętać, że 16 listopada, czyli w najbliższy czwartek, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską - Matkę miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Niech to będzie również dzień pamięci o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.

Prześladowanie chrześcijan to termin, którego używamy w odniesieniu do chrześcijan np.. Na Bliskim Wschodzie, w niektórych krajach Azji czy Afryki. To sytuacja, w której życie ludzi wyznających w Chrystusa jest zagrożone. W przypadku Europy, chodzi o różnego typu naruszenia praw do wolności religijnej w odniesieniu do chrześcijan, mówimy o nietolerancji bądź dyskryminacji. Pojęciem zmowy milczenia nazywamy milczenie w mediach świata zachodniego

Statystyki są porażające: co pięć minut jeden chrześcijanin ginie za wiarę. Ceną za naszą obojętność jest ich życie.

Dla chrześcijan z poza Europy ogromne znaczenie ma nasza pamięć o nich. Ważna jest modlitwa za tych ludzi, a także poczucie braterstwa i wspólnoty. Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie istnieje od czasów apostolskich. Tamtejsze kościoły przetrwały różnego typu prześladowania przez prawie półtora tysiąca lat, a dziś grozi im wyginięcie. Chrześcijanie potrzebują także pokoju, ale aby go stanowić w rejonach, gdzie dziś panuje wojna, potrzebne są narzędzia polityczne.

Jak pomóc tym ludziom.

Nie chodzi o to, aby ich przywozić do Europy, w ten sposób nieświadomie współpracując z prześladowcami. Nalży zapewnić im bezpiecznego mieszkania tam gdzie się urodzi-li i przyjęli chrzest. Dlatego wszystkie akcje, które są skierowane do wspólnot w miejscu ich pochodzenia, mają zasadni-cze znaczenie.

My, chrześcijanie na zachodzie, często myślimy o tym, jak obniżyć wymagania wynikające z naszej wiary. Natomiast chrześcijanie na Bliskim Wschodzie oddają dziś życie za Chrystusa. Są wyrzutem sumienia dla tych chrześcijan, którzy pragną jedynie wygodnego życia.

Jeszcze kilka lat temu w Europie w Badaniach socjologicznych dotyczących tego, co jest najważniejsze w życiu, na pierwszym miejscu był Bóg. Dziś cię to zmieniło. Tymczasem dla ludzi spoza Europy wiara jest pierwszym czynnikiem, który motywuje ich do życia, w tym do podejmowania wyborów politycznych. Chrześcijanie, którzy oddają świadomie życie za Chrystusa dają tego świadectwo. Pewien chrześcijanin z Nigerii powiedział mi, że męczennikiem nie jest ten, kto poszedł do kościoła i tam stał się „przypadkową” ofiarą zamachu, ale dopiero ktoś porwany i torturowany przez trzy miesiące nie zaparł się Chrystusa. Tacy ludzie są dziś wciąż obecni w Kościele.

Świat staje się coraz bardziej religijny. Liczba osób wierzących w Boga rośnie. Wyjątkiem pod tym względem jest Europa.

W tym tygodniu patronują nam:

13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze;

17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki św. Franciszka;

18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

Dziś po Mszy św. o godz. 16.00 będzie spotkanie Rycerzami Kolumba dla mężczyzn zainteresowanych ich działalnością.

Podziękowania:

Dziękuję za ofiarę 1 740 zł od wioski Wkra z okazji Peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego. Ofiary w całości przeznaczone są na remont wieży w kościele.

Dziękuję pani Barbarze Błaszkowskiej i uczniom za program patriotyczny w święto Niepodległości, Pocztom Sztandarowym i harcerzom za udział w Mszy św. za Ojczyznę.