IV NIEDZIELA ZWYKŁA

2018-01-29 15:05:18
Pan Jezus objawia swoją moc. Zdumionym słuchaczom pokazuje, że jest silniejszy od Złego.
Jest Panem świata duchowego. Prośmy Go, by wspierał nas w naszym duchowym zmaganiu się ze złem.

Dzisiaj, w Światowym Dniu Trędowatych, Kościół modli się i wspiera dotkniętych tą chorobą, która nadal, mimo wieloletnich zabiegów, zbiera obfite śmiertelne żniwo.

W pierwszy czwartek miesiąca dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa.
Po Mszy Świętej o godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.
Będziemy prosić o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej
Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata.
Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św. Po południu od godz. 16.30.

Dnia 2 lutego będziemy świętować Ofiarowanie Pańskie, dawnej nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Msze Święte o godz. 8.00, 9.30 i o 17.00.
Na rozpoczęcie każdej Mszy Świętej pobłogosławimy świece, których blask ma wskazywać na Pana Jezusa
- światłość na oświecenie pogan.
Na Mszę św. godz. 17.00 zapraszamy wszystkie dzieci, szczególnie dzieci przygotowujące się do I i II Komunii św. ze świecami od chrztu. Świecę, która symbolizuje małego Jezusa, przynosimy na pamiątkę ofiarowania Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej przez Maryję i Józefa.
Po Mszy świętej będziemy błogosławić dzieci.
Tego samego dnia z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dziękujemy Panu Bogu za powołania do życia zakonnego w Kościele, za siostry i braci zakonnych i inne osoby konsekrowane, które dzisiaj odnawiają swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożone Panu Bogu we wspólnocie Kościoła. W pierwszą sobotę miesiąca gromadzimy się wokół Niepokalanego Serca Maryi na Mszy Świętej i nabożeństwie o godz. 17.00. Spotkanie Kół Żywego Różańca i różaniec wynagradzający o godz. 16.00. W tym dniu z okazji wspomnienia św. Błażeja można przyjąć specjalne błogosławieństwo chroniące przed chorobami gardła. Kancelaria czynna jest w czasie kolędy od godz. 15.00.

WYDATKI PARAFIALNE W STYCZNIU:
Podatki od parafii 1 779 zł.
Olej do ogrzewania kościoła 1 500 zł.
Przegląd techniczny kościoła 947 zł.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego 700 zł.
Komunikanty 277 zł.
Razem 5 203 zł.

Ofiary na tacę z 2 lutego przeznaczone są na zakony kontemplacyjne.

Za tydzień taca przeznaczona będzie na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła.

Ofiarowanie Pańskie, obchodzone 40 dni po Bożym Narodzeniu. Upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Jak podaje Ewangelia św. Łukasza, każdy chłopiec miał być poddany symbolicznemu ofiarowaniu Bogu w świątyni. W przypadku Jezusa obrzęd ten miał jednak wyjątkowy charakter, ponieważ ofiarowywał się on swojemu Ojcu. Będąc zarazem człowiekiem, reprezentował również całą ludzkość, która oddaje się woli Bożej, będąc jednocześnie „światłem” woli Pańskiej. Tradycyjnie od IX wieku tego dnia w kościołach święci się gromnice - które miały chronić domostwa przez piorunami. Odbywa się również procesja z płonącymi świecami, symbolizująca życie w jedności z Chrystusem. Dawniej po uroczystościach przynoszono płonące świece do domów i wypalano znak krzyża w belce na suficie - miał on chronić przed nieszczęściem i żywiołami. Co więcej, wierni przynosili zwykle świece, przy których byli chrzczeni, i które „towarzyszyły” im przez całe życie (wręczano je również konającym). Święto Ofiarowania Pańskiego wyznacza również zakończenie okresu bożonarodzeniowego. Jeszcze dziś, gdzieniegdzie można latem w czasie potężnych burz dostrzec płonące gromnice w oknach. Nie oznacza to oczywiście, że ludzie rezygnują z piorunochronów. Jak mówi jedna ze słynnych porad nepalskich mędrców: „Wierz w Boga, ale zamykaj samochód”.

KOLĘDA W TYM TYGODNIU:
29 stycznia - poniedziałek ul. Płocka dwóch księży, od 15.30.

30 stycznia - wtorek ul. Ciechanowska dwóch księży, od 15.30.

31 stycznia - środa Wkra wieś 1 ksiądz, .od 8.30. ul. Polna 2J i 2 I 1 ksiądz, od 15.30

1 lutego - czwartek ul. Polna 2A i 2B 2D i 2E 1 ksiądz, od 15.30 ul. Polna 2F i 2G 1 ksiądz, od 15.30

3 lutego - sobota Śródborze - 2 księży, od 8.30