XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 12 sierpnia 2018

2018-08-11 15:20:34

Pan Jezus wyraźnie mówi o sobie: Ja jestem chlebem żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

W środę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to święto nakazane i dlatego Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. O godz. 9.00, 11.00 i 16.00. Tradycyjnie podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławimy wieńce z ziół i kwiatów, symbolizujące duchowe piękno Maryi i bogactwo łask, którymi obdarzył Ją Bóg.

Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku - „cudu nad Wisłą” - i modlimy się za Ojczyznę i za polskich żołnierzy w dniu ich święta.

W środę 15 sierpnia wyrusza
V piesza pielgrzymka
z Glinojecka do Smardzewa.
Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania.
Wyruszamy 15 sierpnia o godz. 6.00

W tym miejscu od 300 lat jest czczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, będący kopią cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Pod wizerunkiem Madonny widnieje inny napis - słowa modlitwy: „Przez Twe łzy i pot krwawy, Pani świata naszego, módl się, że dobrze skończę bieg żywota mego”

Zapraszamy na Apele Jasnogórskie dziś, jutro i pojutrze o godz. 21.00. Pielgrzymujemy duchowo i łączymy się w modlitwie z pielgrzymami zdążającymi do Częstochowy.

13 sierpnia podczas apelu odmówimy różaniec, o który prosiła Maryja w Fatimie a dużo wcześniej w 1877 r. także w Gietrzwałdzie. Apel zakończymy procesją fatimską wokół kościoła. Przynieśmy ze sobą świece lub lampiony.

W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.30.

W czwartek adoracja najświętszego sakramentu od godz. 16.30.

Ze względu na upały i prośbę uczestników pielgrzymki, wyjazd do Kalkowa i na Święty Krzyż przełożymy na pierwsze dni września. O dokładnej dacie poinformuję pod koniec sierpnia.

Różaniec

W czasie jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który przypomina, jak długa, bolesna i pełna ofiar była droga minionych pokoleń do wolności, zachęcamy do odmawiania różańca w intencji Ojczyzny. Modlitwa za Ojczyznę pomoże nam zawierzyć Bogu Polskę i wszystkie trudne sprawy społeczne, by nasz wspólny dom był bezpieczny i dobrze zorganizowany, by panowały w nim pokój, sprawiedliwość, poczucie jedności i wzajemny szacunek, by polskie rodziny były Bogiem silne. Do stojącej przy ołtarzu urny wrzucamy kartki z napisem Różaniec za Ojczyznę i podpis. Wrzucanie kartek do urny wyborczej ma symboliczne znaczenie: Chcemy Polski wiernej Bogu, krzyżowi i Ewangelii.

14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), polski franciszkanin, apostoł Niepokalanej, męczennik w Auschwitz.
17 VIII – św. Jacek (ok. 1200-1258), jeden z pierwszych polskich dominikanów, misjonarz na Rusi.

Bóg zapłać za ofiary na remont kościoła.
Barbara Jasińska Wkra 100,00 zł
Szymon Zmysłowski Polna 2 G 50,00 zł

Modlitwa przed bitwą. W 1920 roku Polska rzuciła swoje serce pod Krzyż Chrystusa i stopy Jego Najświętszej Matki. Generał Maxim Weygand, szlachetny Francuz, który przebywał w Warszawie i był doradcą szefa polskiego Sztabu Generalnego – gen. Tadeusz Rozwadowskiego – zapisał później w swoich pamiętnikach taki obraz modlącej się Warszawy: „W kościołach, o każdej godzinie dnia, można było widzieć mężczyzn i kobiety zanurzonych w zapamiętałej modlitwie; to jest właściwe słowo do określenia ich postawy i wyrazu ich twarzy. Wielu pomiędzy nimi, przechodząc przed ołtarzem, kładło się krzyżem na posadzce i błagało w kompletnym samo zapomnieniu Tego, co może wszystko. Nigdy nie widziałem ludzi tak modlących się jak w Warszawie.
Ulicami przechodziły procesje. Ludzie klękali na chodnikach przed Najświętszym Sakramentem. Kapelani słuchali spowiedzi na peronach kolejowych i placach, gdzie zbierali się żołnierze i młodzi ochotnicy przed udaniem się na front. Generał Józef Haller, dowódca Frontu Północno – Wschodniego, przybliżonego już wtedy na kilkanaście kilometrów od Warszawy, codziennie rano uczestniczył we mszy i przyjmował Komunię św. Modliła się Jasna Góra, gdzie trwała nieustanna nowenna, której zakończenie zaplanowano na dzień 15 sierpnia. Trwała w Polsce modlitwa powszechna, kto nie mógł walczyć na froncie szturmował Niebo na kolanach, gdyż: „Przywiązanie Polaków do ich religii jest znane; jeśli nie są oni wzorem cnót, to są (jednak) gorącymi katolikami.” i „W ten sposób wypełnia się przez olśniewające zwycięstwo Bitwa Warszawska, wspaniałe podźwignięcie się moralne, którego sekretu szukać trzeba przede wszystkim w miłości Polaka do Ojczyzny i jego ufności Bogu.” Zanim jednak przyszło zwycięstwo, razem z modlitwą musiał dokonać się czyn – ofiara krwi i cierpienia.

Czesław Wójcik – Uglis