NIEDZIELA PALMOWA 14 kwietnia 2019

2019-04-13 21:25:59

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 9.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej - pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa o godz. 18.00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem do godz. 21.00.
Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek - w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu - o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim.
W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów co godzinę od 8.00 do 17.00. W tym czasie także możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty
Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru.

ADORACJA

Wielki Piątek
20.00 Wólka Garwarska ul. Polna 2B/Murowanki
21.00 ul. Zielona Ścieżka, ul. Jasna ul. Złota, ul. Wojska Polskiego
22.00 Juliszewo, Krusz, Huta, ul. Polna 2H
23.00 Kamionka, Dukt, Głodowo ul. Polna 2F

Wielka Sobota
8.00 Kowalewko, Bloki przy Cukrowni ul. Polna 2E
9.00 Koła Różańcowe
10.00 ul. Wiejska, ul. Płocka ul. Południowa 18D
11.00 Żeleźnia, ul. Południowa 21A, ul. Polna 2J
12.00 Dzieci ze Szkoły Podstawowej
13.00 Szyjki Stare i Nowe ul. Południowa 18C, Luszewo
14.00 Zalesie Duże i Małe ul. Targowa, ul. Południowa 18A
15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego
16.00 Nowy Grawarz, ul. Polna 2I i 2K ul. Krótka
17.00 Stary Garwarz, ul. Południowa 18B
18.00 Śródborze, Zarośle, ul. Polna 2G i Wkra Wieś i Kolonia
19.00 Nabożeństwo Wigilii Paschalnej
21.00 ul. Parkowa , ul. Południowa, ul. Polna, ul. Ogrodowa
22.00 Czuwanie dla młodzieży chór okolicznościowy i Zespół Moja Rodzina
23.00 ul. Kwiatowa, ul. T. Załęskiego ul. Fabryczna
24.00 ul. Kościelna, ul. Południowa 20A, 20B, 20C, ul. Polna 2D
1.00 ul. Mazowiecka, ul. Sienkiewicza, ul. Walki Młodych
2.00 ul. Ciechanowska, ul. Nadrzeczna, ul. Bema
3.00 ul. Wolności, ul. Aleja Róż, ul. Słoneczna
4.00 ul. Wł. Broniewskiego, Leśna, ul. Krzywa, ul. Południowa 20E
5.00 ul. Południowa 19A, 20D, 21 B, ul. Młodzieżowa.


W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
REZUREKCJA o godz. 6.00.

Następne msze św. o godz. 9.30, 11.30 i 16.00.
W poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy jak w niedzielę. 8.00, 9.30, 11.30 i 16.00.

Do udziału w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy serdecznie zapraszam asystę procesyjną, służbę liturgiczną ołtarza, strażaków z Glinojecka i Szyjk, Orkiestrę strażacką, Chór parafialny, zespół Moja Rodzina, parafian, wszystkich wiernych i gości. Przez nasze zaangażowane niech będą to najuroczystsze dni w roku liturgicznym.

Nabożeństwo Gorzkich Żali dziś o g. 16.00.

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 17.50.

Wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu czwartek od godz. 20.00 do 21.00. Będziemy modlić się i rozważać psalm 22 którym modlił się Jezus na krzyżu:
„Boże mój, Boże mój,
czemuś mnie opuścił?
Boże mój, wołam przez dzień,
a nie odpowiadasz, [wołam] i nocą,
a nie zaznaję pokoju.


Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św. Zapoznajmy się z programem adoracji w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
Pragnąc umożliwić wiernym dobre przygotowanie do Świąt Wielkanocnych wprowadzamy dodatkowe godziny posługi w konfesjonale. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy w godz. 17.00 - 17.30.

Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Nowennę tę kazał Pan Jezus siostrze Faustynie zapisać w sierpniu 1937 roku, polecając odprawianie jej przed Świętem Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 15.00 Ci, którzy nie mogą uczestniczyć na nabożeństwie w kościele mogą modlić się w domu. Teksty nowenny są wyłożone na stoliku. Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.

Kancelaria w wielkim tygodniu czynna jest od poniedziałku do środy od godz. 16.00 do 16.30. W wielkie dni czwartek, piątek i sobotę kancelaria nie będzie czynna.

Sprzątnie kościoła. W poniedziałek na godz. 9.00 zapraszam chętne osoby do pomocy przy sprzątaniu kościoła na święta. Niech będzie to wyrazem troski o kościół, miejsce spotkania z Bogiem.

SPOTKANIA:
Spotkanie dla rodziców i chrzestnych przygotowujące do sakramentu chrztu w środę o godz. 18.30.

Spotkanie Rycerzy Jana Pawła II w środę o godz. 19.00.

Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza - ministrantów, poświęcone przygotowaniu świątecznej liturgii, w czwartek i piątek o godz. 11.00.

Spotkanie z poezją. Zapraszamy na promocję tomiku poezji Kazimierza Wiśniewskiego „Nie nam Panie”. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 18.40 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku.

PODZIĘKOWANIA:
Dziękuję Kołom Żywego Różańca za przygotowanie Drogi Krzyżowej.

Dziękuję kołu artystycznemu działającemu przy MGOK pod przewodnictwem pani Teresy Duda za piękną palmę na Niedzielę Palmową.

W Wielki Piątek podczas adoracji Krzyża składamy ofiary na rzecz Grobu Pańskiego i chrześcijan w ziemi świętej

W święta wielkanocne ofiary składane na tacę przeznaczone będą na dokończenie remontu elewacji kościoła.
"Nauczyciel pyta cię: Gdzie jest izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?" On wskaże wam salę dużą, usłaną; tam przygotujecie». (Ewangelia św. Łukasz 22,11-12 )


Dziś Wieczernikiem w którym sprawowana jest codziennie Najświętsza Ofiara - Pascha jest kościół. Wspólnym wysiłkiem możemy sprawić, że będzie on coraz ładniejszy. Prace rozpoczną się po świętach.

Dziękuję za ofiary indywidualne:
Łużykowski Krzysztof Luszewo 100,00 zł.
Danuta i Roman Zmysłowscy Polna 100,00 zł.
Maria Grażyna Klimkowska Glinojeck 100,00 zł.

W niedzielę 28 kwietnia organizowany jest przez Koła Żywego Różańca, Chór i Rycerzy Jana Pawła II wyjazd do Skandawy i do sanktuarium w Świętej Lipce. Koszt 50 zł. Zgłaszać można się do p. Lucyny Wojciechowskiej i do p. Grzegorza Goszczyńskiego.


Duchowieństwo diecezji płockiej w walce o wolność narodu i kościoła. Ks. Marian Grzybowski.
Mickiewicz, omawiając historię naszego narodu podczas wykładów paryskich o literaturze słowiańskiej, wypowiedział dość znaczące zdanie: "Godne to uwagi, że ilekroć powstała masa narodu polskiego, zawsze jej chorągiew niosła ręka kapłańska". Znaczy to, że wśród tych, co za Ojczyznę walczyli i za nią cierpieli, byli i polscy kapłani. Ci spośród nich, którzy złożyli życie swoje na ołtarzu Ojczyzny, sławy dziś od nas nie pragną ani też jej nie potrzebują. Jeśli ich czyny i postacie tu przywołujemy, to przede wszystkim dlatego, by lepiej poznać prawdę tamtych lat, a jednocześnie uświadomić sobie, że jesteśmy spadkobiercami pewnych idei i postaw, że każde czasy wymagają ofiar i wyrzeczeń, że nic nie otrzymuje się za darmo, że nie jesteśmy pokoleniem najbardziej nieszczęśliwym, nie od nas się pewne sprawy zaczęły i nie na nas się skończą. Jesteśmy po prostu jeszcze jednym pokoleniem Polski, która przeżyła tysiąc lat i wkracza w drugie tysiąclecie dziejów Narodu i Kościoła. Orzeł biały - symbol naszej państwowości, godło narodu - i krzyż Chrystusowy - godło naszej wiary, którą Naród u swego zarania przyjął, którą szczerze wyznaje, którą się chlubi, to dwa znaki, które patronowały Narodowi od zarania jego dziejów. To wiara między innymi pozwoliła Narodowi w dużej mierze przetrwać burze dziejowe; w najbardziej tragicznych i mrocznych chwilach była ona gwiazdą przewodnią, nadzieją, otuchą, balsamem kojącym dla tysięcy tych, którzy opłakując utratę bliskich w wyniku śmierci, wygnania, czy skazania na katorżnicze roboty, w pocie czoła pracowali na polskiej ziemi, oczekując na cud moralnego i politycznego zmartwychwstania Narodu. Sławne powiedzenie ks. Stanisława Staszica, że "upaść może i naród wielki, zginąć zaś tylko nikczemny", dokładnie spełniło się na Polsce, która choć przestała istnieć politycznie, nie zginęła, ale żyła nadal w sercach i umysłach szlachetnych swych synów.

Polacy pełni wiary w lepszą przyszłość nigdy nie tracili nadziei na wywalczenie wolności. Mimo że wróg katował ciało i zmuszał ducha do bierności, naród polski nie pozwolił wyrwać sobie z serc uczuć miłości Ojczyzny. Miłość tę bowiem przechowywały i podtrzymywały w sercach polskich wiara katolicka i poezja naszych wieszczów. One w czasach ciężkich dla polskości były krynicą pociechy i ukojenia, ochłodą dla spieczonych warg, ogniskiem dla zziębniętych serc, otuchą dla wątpiących dusz. Wiara i poezja przechowywały tradycje polskie, stały na straży "narodowych pamiątek i przepowiadały narodowi lepszą przyszłość". A jak zachowywało się wówczas duchowieństwo polskie? Czy kapłani katoliccy pozostali biernymi świadkami zmagania się narodu, który w najrozpaczliwszych warunkach wykazywał swą niezłomną wolę posiadania niepodległego państwa. O nie! Kapłani - Polacy dobrze rozumieli swe obowiązki obywatelskie i starali się być godnymi przewodnikami swych braci, okupując ten zaszczyt nieraz krwią ofiarną. Burzliwe lata zeszłego wieku wypełniły się wiekopomnymi czynami księży polskich, którzy podnosili na równi z resztą ludności orężny protest przeciwko ciemiężycielom.

Niewielu było księży obojętnych na sprawy Ojczyzny; wyrastali oni z tego Narodu i temu Narodowi służyli. Można by zaryzykować twierdzenie: jaki jest patriotyzm narodu polskiego, taki też jest patriotyzm kapłanów, a sądzę, że można to odwrócić i powiedzieć tak: jaki jest patriotyzm kapłanów, taki jest też patriotyzm narodu polskiego. Zachodzi tu bowiem jakieś przedziwne sprzężenie i wzajemne oddziaływanie. Temat ten jest godzien dokładnego opracowania. Bogata faktografia pozwoliłaby ukazać go w całej jego krasie. Nie sposób jednak w krótkim opracowaniu omówić działalność i postawy duchowieństwa w Konfederacji Barskiej, Powstaniu Kościuszkowskim, Legionach generał Dąbrowskiego, Powstaniu Listopadowym i Styczniowym, rewolucji 1905 r., w latach pierwszej wojny światowej, powstań śląskich, wojny polsko-rosyjskiej 1920 r., czy wreszcie wydarzeń związanych z ostatnią wojną światową.

W 2019 r. obchodzimy 20. rocznicę beatyfikacji pasterzy diecezji płockiej abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego. Obaj zginęli w 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Beatyfikował ich w czerwcu 1999 r. papież Jan Paweł II.
Diecezja płocka, jako jedyna w Polsce, dała w XX wieku Bogu i Ojczyźnie dwóch swoich Pasterzy Męczenników, a wraz z nimi ponad stu kapłanów męczenników brunatnego – niemieckiego i czerwonego

Do tej rocznicy będzie nawiązywał przygotowany w tym roku Grób Pana Jezusa.

Msza św. za ks. Augustyna Krużmanowskiego proboszcza w Glinojecku będzie odprawiona w sobotę. Miał 46 lat. Aresztowany został 29 I 1863 r. i osadzony w twierdzy modlińskiej. Oskarżony był o wygłaszanie politycznych kazań, za modlitwy w intencji powstańców, za udzielenie im błogosławieństwa, za to, że dał im chorągiew, która miała zastąpić sztandar wojskowy. Wyrokiem Wojennego Audytoriatu został skazany 19 IV 1863 r. na osiedlenie na Syberii. 25 VIII został wysłany na 10-letnią katorgę do jednej z fortec syberyjskich. Zmarł na wygnaniu.