II NIEDZIELA WIELKANOCNA, czyli NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 28 kwietnia 2019

2019-04-27 23:45:59

Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699).

Niedziela Bożego Miłosierdzia dopełnia obchodów oktawy Wielkanocy. Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Świąt Paschalnych w naszej wspólnocie. Jest naszą ogromną radością tak liczna obecność wiernych i budujące świadectwo wiary wyrażone w tych świętych dniach. Niech zmartwychwstały Chrystus napełnia Wasze serca prawdziwym pokojem.

Koronka. Przypominamy o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za odmówienie koronki: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” Akt Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Włączmy się w jego obchody przez osobistą modlitwę oraz pomoc dla najbardziej potrzebujących organizowaną przez Caritas.

Naszą modlitwą otaczamy dzisiaj wszystkich kierowców. Zachęcamy, aby każdą podróż rozpoczynać od modlitwy i wezwania orędownictwa św. Krzysztofa.

We wtorek 30 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha,głównego patrona Polski. Msza święta o godz. 17.30 i o 18.00.

Od środy 1 maja zapraszamy na NABOŻEŃSTWA MAJOWE ze śpiewem litanii loretańskiej o godz. 17.30. W niedzielę i święta majowe po Mszy św. o godz. 16.00. Zachęcamy do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach.

W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 18.30 do 19.30. Rozpoczniemy adorację modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne, później adoracja w ciszy.

W piątek 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski. Głównej patronki Polski.

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny
zostanie odprawiona o godz. 11.30.

Na Mszę św. zapraszamy poczty sztandarowe rycerzy Jana Pawła II, strażaków, harcerzy. O oprawę muzyczną Mszy św. proszę chór. Pozostałe Msze św. o godz. 8.00, 9.30, i 16.00. Z racji na przypadający pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. piętnaście minut przed każdą Mszą św. i od godz. 15.30 do 16.00. Ponieważ jest to uroczystość, w najbliższy piątek nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Film 07.05.2019 Godz. 17.00 - Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny w znanej nam dziś formie kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim.
Na film zapraszamy do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury.
Ceny biletów 16 normalny 14 ulgowy, 12 z kartą Visa

Koncert W dniu 28 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odbędzie się wyjątkowy wielkanocny koncert charytatywny „Polska Pomaga". Wydarzenie będzie transmitowane na żywo o godz. 20:05 w TVP 2 oraz w radiowej Dwójce. To kolejna wspólna inicjatywa Caritas Polska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Opery Królewskiej, Łazienek Królewskich, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Koncert ma być przede wszystkim podziękowaniem dla polskich darczyńców za ich wytrwałe angażowanie się w dzieła pomocy Caritas w kraju i na całym świecie. - Caritas Polska
Ofiary zbierane dziś na tacę przeznaczone są na działalność Caritas Diecezji Płockiej

Nabożeństwo w pierwszą sobotę miesiąca i spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 15.30.

ODPUST parafialny będziemy przeżywali w niedzielę12 maja Kazania wygłosi ks. kan. Dr Włodzimierz Piętka Dyrektor Oddziału Płockiej Edycji Tygodnika „Gość Niedzielny”. Uroczysta suma o godz. 11.30. Po Mszy św. PIKNIK RODZINNY -Atrakcje dla dzieci, dmuchawce, gry, konkursy, kącik animacyjny. Zapraszamy rodziny do wspólnego spędzenia czasu.

12 maja 2019 będzie także otwarcie wystawy Ojcowie Założyciele UE w obecności Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc. Wystawa opowiada o ideach i wizjonerach, których myśli i spory leżały u podstaw stworzenia wyjątkowego projektu europejskiej wspólnoty. Ojcowie Założyciele UE to projekt edukacyjny, nawiązujący do 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

SPOTKANIA:
Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00
Spotkanie z rodzicami dzieci klas III w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30.
Spotkanie z kandydatami do bierzmowania w niedzielę po Mszy św. o godz. 16.00.

REMONT KOŚCIOŁA
Bardzo dziękuję za ofiary na remont elewacji kościoła. Zebraliśmy 7 340 zł. Cieszę się, że ofiarność w naszej parafii wzrasta. Jest to wyrazem zaangażowania w sprawy kościoła.

Część okien została już wcześniej wymieniona na nowe ale pozostało jeszcze dziewięć starych okien do wymiany. Należałoby je wymienić przed zrobieniem elewacji. Koszt tych okien to 12 750 zł. Poprzednio okna były fundowane przez sponsorów. Może teraz także znalazłyby się osoby, które sfinansowałyby jedno lub kilka okien. Szczególnie liczę na fundatorów okien w kaplicy Matki Bożej.
Podziękowania ofiary indywidualne:
Mirosław Szymański Radzanów 80.00 zł
Hanna Walczak Ciechanów 100.00 zł
Ofiara bezimienna Glinojeck 300.00 zł.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
29 kwietnia - św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica, Doktor Kościoła, patron Europy,
30 kwietnia - św. Wojciech (956-997), biskup, męczennik, benedyktyn, misjonarz Prusów, główny patron Polski,
2 maja - św. Atanazy (296-373), biskup Aleksandrii, Doktor Kościoła, obrońca dogmatów wiary,
3 maja - Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski,
4 maja - św. Florian (ok. 250-304), Rzymianin, męczennik, patron strażaków

Zbliżają się uroczystości I i II Komunii św. Wśród wielu prezentów, którymi obdarowujemy dzieci powinna znaleźć się także Pismo Święte. W zakrystii można obejrzeć bardzo ładne wydanie komiksowe Biblii Można także zapisać się na kupno tej książki.
Komiksowe wydanie opowieści biblijnych przenoszące czytelnika w sam środek akcji i przygody rodem z czasów Starego i Nowego Testamentu! Zapierająca dech w piersiach barwna i dynamiczna kreska oraz sprawna narracja zaciekawią młodych czytelników otwierając ich na biblijne treści. Pięknie wydane dzieło, od którego trudno się oderwać!

Panie mój, rozmyślałem dzisiaj nad słowami Vincenta van Gogha: „To prawda, że są odpływy i przypływy, ale morze ciągle pozostaje takie samo”. Ty jesteś morzem. I choć emocjonalnie zaznaję wielu wzlotów i upadków i często doświadczam wiele zmian w życiu wewnętrznym, Ty pozostajesz taki sam. Twoja stałość nie jest jednak stałością skały, lecz stałością wiernego kochanka.
Dzięki Twej miłości urodziłem się do życia; Twoja miłość mnie pokrzepia i wciąż przyzywa do siebie. Są dni smutku i dni radości; jest poczucie winy i uczucie wdzięczności. Są chwile niepowodzeń i chwile sukcesów. Ale wszystkie one są ogarnięte Twą niezachwianą miłością.
Moją jedyną prawdziwą pokusą jest zwątpienie w Twoją miłość, myślenie, że jestem poza jej zasięgiem, usunięcie się z jej uzdrawiającego promieniowania. Ulec tej pokusie to wejść w ciemność rozpaczy.
O Panie, morze miłości i dobroci, pozwól mi nie bać się sztormów i wiatrów mego codziennego życia, i niechaj wiem, że są odpływy i przypływy, ale morze pozostaje zawsze takie samo. Amen. Henri J. M. Nouwen

Pan Jezus mówi:
"Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego" (Dz 300).
"Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopokąd nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia Mojego" (Dz 570).
"W tej ostatniej godzinie nic dusza nie ma na swoją obronę, prócz miłosierdzia Mojego" (Dz 1075).
"Mów światu o Moim miłosierdziu, niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie Moje" (Dz 848).
"Serce Moje jest miłosierdziem samym. Z tego morza miłosierdzia rozlewają się łaski na świat cały. Wszelka nędza tonie w Moim miłosierdziu, a wszelka łaska tryska z tego źródła - zbawcza i uświęcająca" (Dz 1777).
"W Starym Zakonie wysyłałem proroków do ludu swego z gromami. Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim miłosierdziem" (Dz 1588).
"Przygotujesz świat na ostateczne przyjście Moje" (Dz 429).
Jezus pragnie, żeby Jego miłosierdzie głoszone było po całym świecie: "Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem" (Dz1075).
Św. Faustyna głosi:
"Niech wszechmoc miłosierdzia Twego, o Panie, rozsławiona będzie po świecie całym, niechaj cześć Jego nigdy nie ustanie, głoś, duszo moja, miłosierdzie Boże z zapałem" (Dz 1298). "Uwielbiaj, duszo moja, miłosierdzie Pana, raduj się w Nim serce moje całe, boś na to przez Niego wybrana, by szerzyć miłosierdzia Jego chwałę" (Dz 1652).