II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8 marca 2020

2020-03-07 22:52:16

Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych.

Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedzielę po Sumie o godz. 11.30 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach.
Drogę Krzyżową w tym tygodniu będą prowadziły dzieci.
Dzieci dostaną na katechezie chusty w wizerunkiem Pana Jezusa. Na odwrocie napiszą dobre postanowienia na Post i dobre uczynki. Po Drodze Krzyżowej chusty złożą przy krzyżu pana Jezusa. Będzie to nawiązanie do gestu św. Weroniki, która otarła twarz Panu Jezusowi. Wydruk chust ufundował ks. Proboszcz i ks. Prefekt. Jeśli zgłosiliby się jacyś sponsorzy można by wydrukować ich dużo więcej.

W Kościele powszechnym przeżywamy niedziele ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia za swoją posługę.
Dziś ofiary do puszek zbieramy na misje.

Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

Podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00 jeszcze raz w szczególny sposób polecimy wszystkie niewiasty - te młodsze i starsze - z naszej wspólnoty parafialnej, aby Maryja stała się dla nich wzorem życia żony i matki.

W drugi czwartek miesiąca Adoracja za chorych przy relikwiach ojca Pio od godz. 16.30.W czwartek godz. 17.30 będzie Msza św. o uzdrowienie
Zapraszamy wszystkich chorych. Po Mszy różaniec za chorych i błogosławieństwo indywidualne.

SPOTKANIA:.
Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
Próba chóru w środę o godz. 17.30.
Zapraszam wszystkich, którzy należą do Kół Żywego Różańca rodziców za dzieci oraz osoby, które chcą włączyć się do modlitwy za dzieci na wspólny różaniec w sobotę o godz. 17.30.
W Polsce jest 4 703 Kół Żywego Różańca za dzieci i należy do nich 97 027 rodziców. W naszej parafii są 4 Koła.

Z powodu braku maseczek ochronnych organizowany jest w sobotę 14 marca wyjazd do najlepiej zaopatrzonej kliniki Matki Bożej w Gietrzwałdzie. W programie wyjazdu - pielgrzymki Różaniec wzmacniający, Eucharystia dająca życie i kroplówka uodporniająca - Koronka do Miłosierdzia Bożego. W celu pozbycia się wszelkich złogów grzechu odprawimy także Drogę Krzyżową w sanktuarium lub na zewnątrz w zależności od pogody. Wszyscy będą mogli zaopatrzyć się w maseczki ochronne przeciw wszelkim atakom zła czyli szkaplerz Maryjny. W trakcie wyjazdu konferencja na temat używania maseczki ochronnej - szkaplerza. Warto zabrać naczynie do nabrania wody mineralizowanej przez Maryję z jej źródełka. Z powodu ograniczonej ilości miejsc w autokarze zapisy do piątku w kancelarii lub w zakrystii.
Wyjazd o godz. 7.00 powrót ok. 17.00. Cena 25 zł plus opłata uzdrowiskowa.

PODZIĘKOWANIA:
Ks. prefektowi za przygotowanie dekoracji przy ołtarzu na Wielki post.
Wszystkim, którzy przygotowywali ostatnią Drogę Krzyżową: Państwu Markowskim, chórowi parafialnemu. Kwiaciarni „Lawenda” i rycerzom Jana Pawła II za przygotowanie dekoracji.
Teksty Drogi Krzyżowej będą umieszczone na stronie parafialnej w zakładce „Warto przeczytać”

Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas złożył w ofierze swoje życie, podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani rodzice, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

Filmy. W przyszłą niedzielę zapraszamy na film, który będzie wyświetlany o godz. 17..00 w kaplicy „Po drugiej stronie życia, -Siła modlitwy” Świadectwo Andrzeja Duffeka o wypadku, pobycie w zaświatach, powrocie do życia i wielkiej mocy modlitwy i życiu, które nas czeka. Film będzie wyświetlany w kaplicy o godz. 17.00. Po filmie rozmowa i świadectwa osób, które miały doświadczenia z związane z odchodzeniem bliskich do wieczności, duszami częściowymi lub inne przeżucia duchowe.

NAJŚWIĘTSZE SERCE Znana pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje… Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.
Film grany jest w Ciechanowie 13, 14, 15, 17, 18, i 19 - tego marca o godz. 16.00.
w Płońsku 17 i 23 marca godz. 18.00 i 20.00.Zachęcamy do obejrzenia tego filmu.

20 marca. w piątek o godz. 18.00 w M-GOK-u w Glinojecku będzie wyświetlany film „Nieplanowane” „Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz Nieplanowane…” – ta nieodosobniona opinia najlepiej oddaje wrażenie, jakie na milionach widzów za oceanem wywarł obraz dwójki amerykańskich reżyserów. Dzieło – ze względu na odzew społeczny – określono jako przełomowe, a nawet rewolucyjne!

NAUCZANIE KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO
Człowiek nie może pragnąć zupełnego wyzwolenia się ze znoju pracy, bo trud wyzwala z grzechu.
z książki “Duch pracy ludzkiej”

Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich - o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu.
Warszawa, 25 września 1968

Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej! Nie może być Ojczyzną ludzi bez wzajemnej czci jedni dla drugich, bez ducha ofiary i służby, bez umiejętności dzielenia się owocami pracy z tymi, którzy sami nie są w stanie zapracować na życie i utrzymanie.
Kobyłka, 8 września 1970

Tak często słyszymy zdanie: “Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę”. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata.
Warszawa, 6 stycznia 1981

Kościół od nas tak mało wymaga, iż niektórzy mędrcy, teologowie, i mistycy doszli do przekonania, że wystarczy polecenie: “Miłuj i czyń, co chcesz!” W Kościele ten, kto miłuje, nie ma kłopotu z żadnymi prawami, przepisami i kodeksami karnymi, nawet nic o nich nie wie. Św. Paweł tak tłumaczy: przykazania są potrzebne tym, którzy je naruszają, a nie tym, którzy ich nie naruszają. (z rozważań o modlitwie “Ojcze Nasz”)

Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej. (Warszawa, 25 listopada 1953)

Droga Młodzieży! Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość – a my jesteśmy narodem ambitnym, który nie chce umierać! – musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać się w duchu ofiary i do ofiar się uzdalniać. Może bowiem przyjść taka chwila, w której tylko ofiarą będzie można zagwarantować wolność naszej Ojczyźnie! (Warszawa, 24 czerwca 1966)

Duch ciemności jest duchem niepokoju. On nie zawsze dąży do tego, aby nas doprowadzić wprost do grzechu. Często wie, że mu się to nie uda, bo łaska Boża jest w nas wystarczająco silna. Wtedy przynajmniej zasiewa niepokój, stwarzając sto trudności i wątpliwości, które mają charakter niesłychanie podniosły, a tematykę niemal świętą i religijną. Wynika ona nawet często z troski o Kościół Chrystusowy i Królestwo Boże, o to niemal, aby samemu Bogu starczyło sił do uratowania się i utrzymania na świecie. Wtedy boimy się o wszystkich i o wszystko. (Z rozważań o modlitwie “Ojcze Nasz”)

Każda miłość musi być próbowana i doświadczana. Ale gdy wytrwa, doczeka się nagrody – zwycięskiej radości. Każda miłość prawdziwa musi mieć swój Wielki Piątek… Jeśli więc miłujemy naprawdę, trwajmy wiernie tak, jak trwała na Kalwarii Maryja z niewiastami i ufajmy! Skończy się Wielki Piątek, przyjdzie Wielka Sobota i triumf Wielkiej Niedzieli! (Warszawa, 28 marca 1965)

TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ
Catalina Rivas

Innymi słowy, otrzymujemy tak dużo, a nie mamy odwagi porzucić strefę naszego komfortu i pójść do więzienia, do instytucji poprawczych, rozmawiać z najbardziej potrzebującymi. Pójść i powiedzieć im, by się nie poddawali, że są katolikami, i że Kościół ich na tym miejscu potrzebuje, potrzebuje ich cierpienia, ponieważ ich cierpienie posłuży do zbawienia innych, ponieważ ta ofiara zdobędzie im życie wieczne. Nie jesteśmy w stanie pójść do szpitali, gdzie są terminalnie chorzy i przez odmawianie Koronki do Miłosierdzia, pomóc im naszymi modlitwami w tym czasie walki pomiędzy dobrem a złem, aby uwolnić ich od sideł i pokus szatana. Każdy umierający ma lęk, a proste ujęcie za rękę i powiedzenie im o miłości Bożej i cudach, które czekają na nich w niebie blisko Jezusa i Maryi, blisko ich zmarłych, daje im pociechę.
Czas, w którym aktualnie żyjemy nie pozwala nam być obojętnymi. Musimy być przedłużeniem rąk kapłanów i iść tam, gdzie oni nie mogą dotrzeć. Ale do tego potrzebujemy odwagi. Musimy przyjmować Jezusa, karmić się Jezusem, żyć z Jezusem. Boimy się poświęcić siebie bardziej. Gdy Pan mówi, "Szukajcie najpierw Królestwa Bożego, a wszystko inne będzie wam dodane", mówi do wszystkich, braci i sióstr. Znaczy to szukać Królestwa Bożego wszystkimi możliwymi sposobami i ... otwierać ręce, by otrzymać WSZYSTKO! Dlatego, że On jest Panem, Który odpłaca najlepiej, jest Tym, który jest uważny na nasze najmniejsze potrzeby.
Bracia, siostry, dziękuję wam za to, że pozwoliliście mi wypełnić misję, która została mi powierzona, żeby te strony dotarły do was... Następnym razem, gdy przyjdziecie na Mszę Świętą, przeżyjcie ją. Wiem, że Pan wypełni w was to, co obiecał, że "wasza Msza Święta nie będzie nigdy taka sama." A gdy to otrzymacie, kochajcie Go! Doświadczcie słodyczy spoczywania w Jego boku, przebitego za was po to, by pozostawić wam swój Kościół i Jego Matkę, by otworzyć drzwi Domu Ojca. Doświadczcie tego, byście mogli odczuć Jego Miłosierną Miłość przez to świadectwo i starać się odwzajemniać dziecięcą miłością. Niech Bóg błogosławi was w tę Wielkanoc.
Wasza siostra w Żyjącym Jezusie Catalina Rivas
Świecka misjonarka Eucharystycznego Serca Jezusa
Tekst pochodzi z książki Tajemnica Mszy Świętej. Świadectwo Cataliny Rivas