IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 3 maja 2020

2020-05-03 00:36:37

Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa - Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych. Podczas tego tygodnia będziemy szczególnie prosić o powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej. Prośmy o pomoc Tę, która wiernie i do końca trwała przy Chrystusie i przy rodzącym się Kościele w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja jest najlepszą Matką wszystkich kapłanów i Wychowawczynią powołań kapłańskich.

Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi - Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

W tym tygodniu przypadają kolejne święta. W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać powołanych do pracy w Kościele, zwłaszcza że w tym tygodniu trwają Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. Wszystkich gorąco zapraszam na Eucharystię o godz. 17.00 i o 18.00.

Odpust parafialny z okazji święta patrona parafii św. Stanisława ze Szczepanowa będziemy obchodzić w niedzielę 10 maja. Z powodu ograniczeń związanych z obecną sytuacją nie będzie procesji i dodatkowych ceremonii związanych z uroczystością ale pozostanie to co jest istotą odpustu: Msza św., spowiedź, komunia św. i duchowy dar kościoła, darowanie kar za grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty a nie odpokutowane. Odpust zupełny można uzyskać na każdej Mszy św. w niedzielę. Kazania w czasie odpustu będzie głosił ojciec Stanisław Deleżuch z Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie) z Wyszogrodu. Ojciec miał w tym roku głosić w naszej parafii rekolekcje wielkopostne.

Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej o godz. 17.30 Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo. Po Majowym Nowenna do św. Stanisława patrona parafii.

Wieczorną Mszę Świętą o godz. 18.00 poprzedzimy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK ADORACJA Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30. Pół godziny adoracji w ciszy a od 17.00 będziemy modlił się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Jest to drugi miesiąc Wielkiej Nowenny Eucharystycznej. O Jedyny Zbawco, spraw, aby wszyscy kapłani jak najgodniej sprawowali Najświętszą Ofiarę, godnie piastowali i rozdawali Twoje Święte Ciało.

Codziennie o godz. 20.30 przed Najświętszym Sakramentem w kościele odmawiamy różaniec w intencji nawrócenia świata i zatrzymania epidemii.Zachęcamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy w tym czasie w swoich domach.

W czwartek o 20.00 będzie odprawiana Msza św. w intencji ludzi chorych i opiekujących się nimi, służby zdrowia, służb sanitarnych oraz o łaskę nawrócenia świata i wyzwolenia od szerzącej się epidemii.

  DYŻURY W KONFESJONALE:

Ks. Proboszcz będzie pełnił dyżur w konfesjonale w dni powszedni od 16.30 do 17.30 lub w innych godzinach można umówić się na spowiedź telefonicznie tel. 500 210 241.
Ks. Prefekt będzie pełnił dyżur w konfesjonale w dni powszednie od 12.00 do 13.00 i od 15.00 do 16.00.
Także w tych godzinach można poprosić księdza udzielenie Komunii św.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
6 V - św. św. Apostołowie Filip (†81-96) i Jakub (†62), należeli do Dwunastu Apostołów.
8 V - św. Stanisław (około 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

Zostały odnowione dwie figury: Pana Jezusa, która jest ustawiona przy kościele od strony kaplicy i figura Matki Bożej, która jest teraz wystawiona w kościele na nabożeństwo majowe.

PODZIĘKOWANIA
Bardzo serdecznie dziękuję za życzliwość z jaką się spotykam w tym trudnym dla wszystkich czasie. Chęć pomocy, dary przynoszone do kuchni, życzliwe słowa. Jestem zaskoczony przemiły gestem jakim było wczorajsze podziękowanie za otwarty kościół, dyżury w kościele moje i ks. Prefekta, oraz dostępność kapłana na każde życzenie.

Dziękuję także za zebrane ofiary na utrzymanie parafii. Z powodu ograniczeń nałożonych na parafię nie były zbierane ofiary przez kilka tygodni a obciążenia pozostały takie same. Dziękuję za tę inicjatywę Kołom Żywego Różańca, Rycerzom Jana Pawła II, Chórowi i życzliwym parafianom. Za wszelkie dobro niech Bóg wynagrodzi i pobłogosławi.

Dziękuję Paniom z Kół Żywego Różańca za przygotowanie dekoracji maryjnej na miesiąc Maj, oraz za umycie okien w zakrystii i w korytarzu.

Dziękuję Rycerzom Jana Pawła II za wymurowanie postumentu i zamontowanie nowej figury Pana Jezusa przy kościele, oraz za wywieszenie flag na święto Matki Bożej.

Dziękuję panu Markowi za posprzątanie przy schodach do kościoła i pomoc przy plebanii.

Szczególnie dziękuję wszystkim, którzy nie boją się przychodzić do kościoła czy to na nabożeństwa czy prywatnie pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Bardzo często można w kościele spotkać kogoś, kto się modli. Osoby te mówią, że właśnie w kościele czują się bezpieczne, znajdują wyciszenie, pokój i siłę w tym trudnym czasie.

Kościół codziennie jest otwarty od 8.00 do 21.00. Zawsze wtedy można skorzystać indywidualnie z sakramentu pokuty, przyjąć komunię św. czy poprosić kapłana o błogosławieństwo.

18 maja 1920 -18 maja 2020
18 maja przypada 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Chcemy podziękować za ten dar Wielkiego Polaka dla Polski i dla świata a także wypraszać łaski za Jego wstawiennictwem. Ponieważ sytuacja nie pozwala na organizowanie większych akcji, dlatego chcemy w tym dniu zorganizować „Maraton modlitewny z Janem Pawłem II”. Będzie on polegał na całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie przy relikwiach Ojca Świętego. Zapraszamy do wybrania jednej godziny na modlitwę. Zachęcamy, by pierwszą część modlitewnego czuwania poświęcić na lekturę nauczania św. Jana Pawła II (20 - 30 minut) a drugą część na modlitwę osobistą. Na stoliku w kościele będą wyłożone książki z nauczaniem papieskim, z których można skorzystać (homilie, przemówienia, rozważania na Anioł Pański). Będzie też wyłożona księga, do której można wpisać prośby, podziękowania, świadectwa i refleksje związane z pontyfikatem i osobą Wielkiego Papieża. Wszystkie dziękczynienia i prośby będą włączone do uroczystej Mszy św. dziękczynnej, która będzie odprawiona o godz. 20.00. Po Mszy św. modlitewne czuwanie do godz. 21.37 z pieśniami, które towarzyszyły Papieżowi prowadzone przez zespół Moja Rodzina.

Módl się za kapłana.
Za każdą czynność kapłańską czeka go odpowiedzialność przerażająca: będzie musiał zdać rachunek z każdej Mszy, z każdego kazania, z każdego sakramentu, z każdej duszy, którą prowadził przez życie. Jeżeli dla naszego dobra, dla naszego zbawienia bierze na siebie tak ciężką odpowiedzialność, to słusznie, byśmy choć modlitwą starali się ująć mu tego ciężaru.
Gdy wstępuje na ambonę, módlmy się za niego, by go Bóg oświecił, umocnił, zapalił gorliwością, aby jego słowa były światłem dla naszego umysłu, iskrą, płomieniem dla naszego serca, silą i mocą dla naszej chwiejnej woli.
Gdy przystępuje do ołtarza, módlmy się za niego, aby Ciało i Krew Zbawiciela tak ściśle zjednoczyły go z Bogiem, iżby się nigdy od Niego nie oddalił.
Gdy mamy się przed nim spowiadać, módlmy się, aby pewną ręką umiał dotknąć i leczyć rany naszej duszy, by mu nie zabrakło cierpliwości w ciernistej i długiej pracy podjętej dla naszego wiecznego szczęścia.
Jeśli jest młody, prośmy Boga, aby hamował jego młodzieńcze zapędy pamięcią o wieczności
. Jeśli stary, módlmy się, by go Bóg wspierał wspomnieniem dzieł dokonanych dla Jego chwały i pozwolił dopełnić swe nowymi cnotami, życiem cichym i skupionym żarliwą modlitwą, przygotowaniem ostatniego sprawozdania w oczekiwaniu zasłużonego wieńca.
Jeśli godnie odpowiada swemu powołaniu, módlmy się, by ani jedno słowo, ani jeden jego przykład nie padł na ziemię niewdzięczną; a jeśli na nieszczęście nie stoi na wysokości swego posłannictwa, prośmy Boga, ażeby ci, co go widzą lub słuchają, mieli tyle chrześcijańskiego rozsądku, by umieli odróżnić perły od błota, godność kapłańską od nędzy osobistej, by nie zapomnieli nauk i przykładów ewangelicznych na widok uczynków mniej poprawnych.
Upraszajmy dla niego to samo miłosierdzie Boże, które nas może wiele razy wyrwało z otchłani zatracenia.