XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 23 sierpnia 2020

2020-08-22 22:23:35

Przed nami ostatni tydzień sierpnia - miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

W poniedziałek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską.W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej i akt osobistego oddania się Matce Bożej ponowimy po każdej Mszy św. Msze św. w tym dniu o godz. 17.30 i o 18.00.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 16.30.W czwarty czwartek miesiąca modlimy się w intencji rodzin i o dar potomstwa przy relikwiach Zeli i Ludwika Martin.

W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

W sobotę 21 sierpnia dzieci z klas III po raz pierwszy przyjęły komunię św. Życzymy wszystkim dzieciom, by rozwijały przyjaźń z Panem Jezusem. Na biały tydzień dzieci będą przychodziły na Mszę św. o godz. 18.00.

PODZIĘKOWANIA:
Dziękuję za ofiarę na kościół 4 100 zł od dzieci pierwszokomunijnych.
Dziękuję za ofiarę 200 zł od Grażyny Kowalskiej, która szyła stroje komunijne dla dzieci.
Dziękuję za anonimową ofiarę 100 zł.

Kościół jest otwarty przez cały dzień. Cieszę się, że wiele osób przychodzi na prywatną adorację. Zachęcam wszystkich do wejścia choć na parę minut w ciągu dania. Na stoliku przy wejściu do kościoła są wyłożone książki pomocne przy do adoracji. „Dialogi eucharystyczne”, „Adoracje ze św. Janem Pawłem II”, „Tajemnice adoracji Cataliny Rivas” Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu św. Alfonsa Ligurii” i inne. Można z nich korzystać a po modlitwie odłożyć na swoje miejsce.

SPOTKANIA:
Spotkania przed II Komunią św.:
Poniedziałek 18.30.
Środa 18.30
Spowiedź przed II Komunią św. codziennie od godz. 17.00 do 17.30.

Można nabyć nowe książki:
Powróćmy na Eucharystię - Książka w bardzo prosty sposób przybliża czym jest Msza św. i jak w niej godnie uczestniczyć.- Cena 3 zł.
Koronka do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Historia, kult, cuda i łaski, sposób odmawiania. Do książki dołączona jest koronka, na której można się modlić. Cena 12 zł.

W bibliotece parafialnej są nowe książki do rozważania Drogi Krzyżowej:
† Droga Krzyżowa pisana życiem.
† Magnez Miłosierdzia.
† Z miłosiernym Zbawicielem
† Według Anny Katarzyny Emmerich.
Zachęcamy do korzystania z tych rozważań.

Organizowana jest pielgrzymka do Medjugorie w dniach od 28.08 do 06.09. koszt 580 zł i 240 euro. Bliższe informacje i zapisy u ks. Proboszcza. tel. 500 210 541.

POPRZYJ PROJEKT USTAWY
Już ostatnią niedzielę zbieramy podpisy poparcia dla inicjatywy zmiany ustawy o wykorzystywaniu symboli religijnych i narodowych w sposób mogący obrażać uczucia religijne czy patriotyczne oraz zachowań i działań godzących w moralność publiczną. Proszę dopisywać się do list, które są nie zapełnione.

24 VIII – św. Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu.
27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.
28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.