XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 27 września 2020

2020-09-26 21:22:54

Dzisiejsza niedziela w Kościele w szczególny sposób jest poświęcona migrantom i uchodźcom. W tym roku jest to już 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ma on nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru. Prośmy Bożą Opatrzność, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne miejsce.

Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków.

We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Anioły są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

W środę tradycyjnie gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30.
W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik - miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali o godz. 17.30. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. W czwartek różaniec prowadzą dzieci, w piątek młodzież a w sobotę Koła Żywego Różańca.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 16.30.Podczas adoracji będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele.
Zapraszamy na nocną adorację z czwartku na piątek od godz. 22.30 do 1.00.

W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele będzie w następujących godzinach: od godz. 16.30 do 17.30 Msza Święta i nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po różańcu.

W pierwszą sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnotę parafialną - zapraszam na Mszę Świętą i różaniec o godz. 17.00. Spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 16.30.

ISKRA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
W poniedziałek 28 września o godzinie 15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki dołączymy do ogólnopolskiej akcji odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia na chodnikach, rogach ulic i placach miasta, by uczcić Godzinę Miłosierdzia. Spotykamy się w parku i na ulicy Wolności 17.

W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o wielkiej rzeszy sióstr zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie tylko głoszeniu Chrystusowej Ewangelii w różnych zakątkach świata, ale zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą pomocą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.

W PIERWSZĄ NIEDZIELĘ miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 8.00, 9.30 i 11.30. Po Mszy św. o godz. 16.00 będzie RÓŻANIEC ULICAMI MIASTA. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do publicznego wyrażenia swojej wiary i wypraszania błogosławieństwa Bożego i opieki Maryi dla naszego miasta i całej parafii. Tym nabożeństwem uczcimy 6 rocznicę nawiedzenia parafii przez Maryję w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Zapraszam na to nabożeństwo strażaków, asystę procesyjną, chór, ministrantów rycerzy Jana Pawła II i harcerzy, Pluton Strzelecki Glinojeck JS 1863.

Zelia i Ludwik Martin doświadczali chwil radosnych, bolesnych, chwalebnych, ale nade wszystko zwykłych, codziennych zmartwień.
Potrafili przeżywać je z Bogiem, więc cokolwiek ich spotkało, nie powodowało oddalenia od Stwórcy, lecz stawało się drogą do świętości.
Święci Małżonkowie z wysokości nieba uczą nas tak przeżywać codzienność, by stała się sztuką dobrego, świętego życia.
Aby pogłębić modlitwę różańcową zachęcamy do skorzystania z modlitewnika RÓŻANIEC ZE ŚWIĘTYMI Zelią i Ludwikiem Martin. Warto, by ci święci, których relikwie mamy w kościele byli czczeni w rodzinach i wstawiali się za rodzinami zwłaszcza w trudnych rodzinnych sytuacjach. Jest także różaniec ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus, św. Rafałem Kalinowski, św. Teresą od Jezusa. Książeczki kosztują 8 zł. Proszę o składanie ofiar do puszki aby można było zapłacić za nie i kupić nowe książki.

Dziś rozdawane będzie czasopismo Dobre Nowiny. Matka Boża, kiedy schodziła na ziemię, zawsze prosiła swoje dzieci: „Odmawiajcie różaniec”

Prace remontowe:
Rozpoczęły się prace remontowe. Oprócz malowania prezbiterium, będzie także jego przebudowa. Pracę wykonuje firma, która w ubiegłych latach wykonywała elewację kościoła. W środę byłem z wykonawcami w kościele w Piastowie pod Warszawą gdzie jest podobna przebudowa i u siostry Maristelli, która projektowała przebudowę prezbiterium by omówić szczegóły .
Siostra Maristella Sienicka - architekt znana jest z realizacji wielu projektów wnętrz sakralnych w Polsce. Za swoje prace otrzymała odznaczenie “LUMEN MUNDI” Projektowała on także kapicę w Domu biskupim ks. Bp. Piotra Libery.
W czwartek mieliśmy spotkanie przedstawicielami Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej w Kurii Płockiej by omówić szczegóły przebudowy. W tej chwili trudno powiedzieć ile potrwają prace. Została wpłacona zaliczka 30 tys. złotych na poczet rozpoczętych prac.
Dziękuję za wszystkie ofiary składane na kościół. Ostatnio ofiary składane na tace wzrosły mimo kryzysu za co jestem bardzo wdzięczny. Wszystkie ofiary składane na tace po opłaceniu podatków, opłat i wszystkich rachunków przeznaczane są na remonty. Poważne remonty prowadzimy od kilku lat.
22 września odbyła się kontrola Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca nagrobka ks. Alexego Łasiewickiego znajdującego się na cmentarzu grzebalnym. Bardzo miły pracownik delegatury wyraził chęć pomocy przy odnowieniu tego zabytku. Dotyczy to dopiero przyszłego roku.
We wtorek 29 września wybieram się do Kielc na XXI Międzynarodową Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Wiele rzeczy podczas tych targów zamówiłem do kościoła - maszynę do mycia posadzki i wiele innych rzeczy.

Spotkania:
W piątek o godz. 18.00 spotkanie z kandydatami do bierzmowania.
W sobotę zbiórka ministrantów o godz. 14.00.
W sobotę spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 16.30.

Ze względu na prace w kościele Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do kaplicy Matki Bożej. Zachęcamy do nawiedzania Jezusa w tej kaplicy.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
28 IX - św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.
29 IX – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza.
30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
1 X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.
2 X – Święci Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie.„Powrót Anioła" - bajka Tomasza Sakiewicza dla wszystkich, którzy potrzebują swojego anioła
Mały Jaś codziennie wieczorem składał ręce do snu. Nie lubił się za bardzo modlić i ledwo pamiętał słowa, ale mama zawsze przed zaśnięciem pilnowała, żeby choć zrobił znak krzyża. Wreszcie po kilku latach starań mamy zapamiętał jedną modlitwę. Tę o Aniele. Powtarzał za mamą słowa skierowane do skrzydlatego ducha z prośbą, by go zawsze strzegł. Kiedy już powtórzył słowa za mamą, zasypiał. Kiedyś zapytał mamę, czy mógłby zobaczyć tego swojego Anioła.
Mama uśmiechnęła się i wytłumaczyła mu, że ducha nie widać, ale kiedy zamknie oczy i położy rękę na sercu, to może kiedyś usłyszy szum jego skrzydeł. Jaś kładł rękę na sercu i niczego nie słyszał.
Mijały lata, Jaś został dorosłym Janem. Zamieszkał w wielkim mieście. Został bardzo ważnym dyrektorem. Nie miał czasu na modlitwę. Tyle było spraw wieczorem.
Jego biuro mieściło się na ostatnim piętrze wieżowca. Żeby wjechać tam windą, trzeba było trochę czasu, ale warto było. Na samej górze był pokój pełen okien.
Jan lubił swój pokój i swoją pracę. Miał tu wielką władzę nad setkami ludzi. Miał też widok na całe miasto. Lubił tu być aż do pewnego dnia.
I choć chętnie chodził do pracy, akurat tego dnia w ogóle najlepiej by nie poszedł. Od kilku dni był przeziębiony. Choroba nie mijała. Z dnia na dzień miał się coraz gorzej. Był jeszcze inny powód, dla którego praca wydawała się koszmarem Musiał zwolnić kilka osób. Firma ostatnio trochę gorzej zarabiała i nie było wyjścia. Każdego zwalnianego informował o swojej decyzji. Czekało go więc dużo przykrych rozmów. Najgorsza była ostatnia.
W firmie pracowały trzy sprzątaczki. Miał zwolnić jedną z nich, tę, która najczęściej chodziła na zwolnienia lekarskie. Przyszła do niego bardzo zdenerwowana. Widział, że miała łzy w oczach. Domyślała się, co ją czeka. Posadził ją grzecznie przed swoim wielkim dębowym biurkiem. Biurko robiło wrażenie, stało od tygodnia w jego pokoju. Było wspaniałe i bardzo drogie.
Sprzątaczka czekała z niepokojem na wyrok. Patrzył na nią i nie wiedział, jak ma rozpocząć rozmowę. Wreszcie spytał:
– Ma pani dzieci?
– Tak, trójkę. Wszystkie chodzą do szkoły podstawowej - odpowiedziała.
– A czym zajmuje się pani mąż? – dopytywał.
Kobieta posmutniała.
– Mąż zmarł rok temu – powiedziała niemal szeptem.
Jan zrozumiał, jak straszną decyzję musi podjąć. Zwolni samotną wdowę z trójką dzieci. Jeżeli tego nie zrobi, sam może stracić pracę, bo firma musiała oszczędzać.
Bił się z myślami. Patrzył raz na kobietę, raz w okno. W pewnym momencie zorientował się, że kobieta trzyma w ręku mały przedmiot. Przyjrzał się - ściskała figurkę małego aniołka. Coś go ścisnęło w żołądku. Spytał kobietę, co to jest.
– To mój najmłodszy synek zrobił. Każdego dnia odmawiam z nim modlitwę do Anioła, by nas chronił. Dał mi go, żeby mnie uratował w trudnych chwilach.
W oczach Jana pojawiły się łzy. Po chwili chrząknął i powiedział kobiecie, co ją czeka.
- Szanowna pani, już dawno chciałem dać pani podwyżkę. Będzie nieduża, bo nie mamy pieniędzy.
Kobieta zakryła twarz rękami i się rozpłakała. Po chwili wstała i bardzo mu podziękowała
. Położyła aniołka na biurku