I NIEDZIELA ADWENTU 29 listopada 2020

2020-11-28 23:06:18

Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To będzie drugi rok realizacji w Kościele w Polsce programu duszpasterskiego na lata 2019-2022, którego hasło brzmi: „Eucharystia daje życie”. Natomiast hasłem roku duszpasterskiego 2020/2021 są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Niech to będzie dla nas szczególne zaproszenie i zachęta, abyśmy zgłębiali celebrowanie Eucharystii w naszej wspólnocie parafialnej. Ono przenosi się na celebrowanie obecności Pana Jezusa w naszych domowych Kościołach. Tak dajemy świadectwo swojej wiary kształtowanej przez wspólnotę miłości z Bogiem, który był, który jest i który przychodzi.

W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej RORATAMI. W naszym kościele będą odprawiane w poniedziałek środę i piątek o godz. 7.30 a we wtorek, czwartek i w sobotę o godz. 17.00. Zapraszamy wszystkich: dorosłych, młodzież, dzieci. Zgodnie z tradycją przynieśmy lampiony roratne i świece, a na zakończenie każdej Mszy Świętej zapalmy światło od naszej roratki i zanieśmy je z błogosławieństwem do domów.

Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem, relacjami.
Dziś przed wieczorną Mszą Świętą o godz.16.00 rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nowenna codziennie po Mszy św. o godz. 16.30 W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy zaprosić do duchowej adopcji dziecka poczętego.

W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek miesiąca. Pragniemy się modlić o nowe, święte i liczne powołania do służby Bożej. Ogarnijmy modlitwą wszystkich znanych nam kapłanów, siostry zakonne, zakonników i osoby konsekrowane, których świadectwo życia i miłości Boga i bliźniego jest dla nas pięknym znakiem.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 15.30. do 16.30.
W Kościele powszechnym obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, wspierajmy ich duchowo i materialnie oraz prośmy o nowe powołania, by nigdy nie zabrakło głosicieli Dobrej Nowiny.

W piątek 4 grudnia przypadnie pierwszy piątek miesiąca. To okazja do szczególnej modlitwy wynagradzającej Najświętszemu. Okazja do spowiedzi świętej od godz. 16.00.
W godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych. Zadbajmy o to, by tego dnia nasi bliscy mogli przyjąć sakrament pokuty i pojednania oraz Komunię Świętą. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.

W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Różaniec wynagradzający o godz. 16.00. Spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 15.30.

Przy wyjściu z kościoła i w zakrystii od dziś można kupić świece Caritasu na stół wigilijny. Dochód zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

33-dniowe rekolekcje
W najbliższą sobotę o godz. 17.00 będzie Msza św. w intencji uczestników rekolekcji. Po Mszy św. Nabożeństwo pokutne (przebłaganie za Grzechy przed Najświętszym Sakramentem). W niedzielę 6 grudnia o godz. 11.30 uroczysta Msza św. na zakończenie rekolekcji z Aktem Ofiarowania się Panu Jezusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Uczestnicy rekolekcji przychodzą do kościoła o godz. 10.30.

SPRZĄTANIE CMENTARZA:
Serdecznie dziękuję panu Markowi Rychlińskiemu z Mączewa za posprzątanie posegregowanie śmieci przy cmentarzu. Dziękuję także bardzo serdecznie nielicznym osobom dobrej woli, które pomagały w tej pracy. Niech Pan Bóg wynagrodzi za każde dobro.

Warto się zastanowić, czy niektórzy zmarli nie muszą się wstydzić za zachowanie swoich bliskich na cmentarzy. Niektórzy nie potrafili nawet uszanować osób, które pracowały przy cmentarzu i w ich obecności wyrzucali śmieci na ziemię, zamiast do pojemników. Mówili, że to ich obowiązek sprzątanie śmieci. Obowiązkiem jest sprzątanie śmieci po sobie a nie rzucanie komuś pod nogi.
Za wywóz śmieci z cmentarza z cmentarz parafia musi zapłacić prawie 30 tysięcy rocznie. To jest 2 500 zł miesięcznie. Jest to olbrzymi wydatek dla parafii. Wszyscy kupują wieńce, kwiaty, znicze na cmentarz a potem wyrzucają nie myśląc o tym, że za to trzeba zapłacić. Jest to działanie na szkodę parafii. Gdyby teraz nie posegregowano śmieci koszt byłby jeszcze większy.

Prace remontowe:
W tym tygodniu powinny zakończyć się prace remontowe. W poniedziałek będzie sprowadzony podnośnik do pomalowania sufitu nad prezbiterium. Na figury trzeba jeszcze poczekać do połowy grudnia.

Bardzo serdecznie dziękuję za ufundowanie figury św. Matki Bożej. Koszt 18 800 zł. Jest to wotum wdzięczności za całe swoje życie.

Dziękuję za ofiarę 1 200 zł. Rodzinie Przybysz z ul. Leśnej na odnowienie krzyża w prezbiterium.

Dziękuję serdecznie za pozostałe ofiary:
Ofiara bezimienna z Grzybowa 500 zł.
Ofiara bezimienna 200 zł.
Teresa Piotrowska 100 zł.
Ofiara bezimienna ul. Polna 2G 100 zł.
Ofiara bezimienna 100 zł.
Ofiara bezimienna 100 zł.
Dziękuję także za wszystkie ofiary składane na tacę w niedzielę.
Serdeczne Bóg zapłać.

Proszę o ofiary na remont prezbiterium. Ofiary można także wpłacać na konto parafialne.

CUDOWNY MEDALIK
Dokładnie 182 lata temu, 27 listopada 1830 roku w paryskim klasztorze Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy Rue du Bac 140, skromnej nowicjuszce, Katarzynie Laboure, ukazała się Najświętsza Maryja Panna, która poleciła jej wybić i rozpowszechnić objawiony przez Nią Cudowny Medalik. Maryja szybko wyjaśniła swoje intencje: Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególniej jeśli będą go nosili na szyi. Nie było to jednak pierwsze objawienie, jakiego doznała młoda zakonnica. Cztery miesiące wcześniej, w nocy z 18 na 19 lipca w klasztornej kaplicy miało miejsce pierwsze bezpośrednie spotkanie Katarzyny z Matką Bożą, która powiedziała wtedy: - Idą ciężkie czasy. Zło ogarnie Francję. Tron upadnie. Różnego rodzaju zło przemieni cały świat. Nasza bohaterka podzieliła się tą wizją ze swym spowiednikiem o. Jean Marie Aladelem, który początkowo nie dał wiary jej słowom. Szybko jednak musiał zrewidować swą opinię, gdyż dramatyczna przepowiednia zaczęła się spełniać tydzień później.
27 lipca wybuchła w Paryżu rewolucja, która zrzuciła z tronu króla Karola X. Francja po raz kolejny stała się areną antykatolickiego szaleństwa - bezczeszczono kościoły, plądrowano klasztory, prześladowano duchownych.

Ratunek dla świata
Minęły cztery miesiące i Matka Boża przyszła na ratunek nie tylko Francji - „najstarszej córze Kościoła”, ale także całemu światu...

Był sobotni wieczór – 27 listopada 1830 roku, kiedy Katarzyna ujrzała w klasztornej kaplicy Matkę Bożą ubraną w szaty koloru biało-niebieskiego, symbolizujące jej bezgrzeszność i doskonałość. Maryja, depcząca głowę węża powiedziała: - Kula, którą widzisz, przedstawia cały świat, a szczególnie Francję... i każdą poszczególną osobę. Z wyciągniętych dłoni tryskały promienie światła – symbol łask spływających na tych, którzy o nie proszą. Wokół Najświętszej Panny utworzył się napis: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy! W chwili, kiedy obraz zdawał się obracać, św. Katarzyna zobaczyła literę „M” z wystającym z niej krzyżem, otoczoną dwunastoma gwiazdami. Poniżej znajdowały się Najświętsze Serce Jezusa ukoronowane cierniem i obok - Niepokalane Serce Maryi przebite mieczem. Niepokalana powierzyła siostrze Katarzynie misję wybicia medalika według tego obrazu, zapowiadając, że wszyscy którzy z ufnością będą nosić go na szyi, otrzymają wielkie łaski.

W grudniu tego samego roku Maryja ukazała się pobożnej nowicjuszce po raz trzeci. Trzymała w rękach złotą kulę z krzyżem. Na palcach dłoni miała pierścienie zdobione szlachetnymi kamieniami, z których rozchodziły się promienie. Tym razem Boża Rodzicielka oznajmiła: - Promienie, które widzisz są symbolem łask, jakie zsyłam na tych, którzy mnie o to proszą. Szlachetne kamienie, które nie wysyłają promieni, symbolizują te łaski, o których zesłanie zapomniano prosić w modlitwie.