IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 25 kwietnia 2021

2021-04-24 21:42:39

Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. Przed błogosławieństwem i w ciągu całego tygodnia zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji.

Dziś o godz. 11.30 MSZA ŚWIĘTA w INTENCJI KAPŁANÓW, którzy przez swoją posługę wywarli wpływ na nasze życie. W księdze modlitw za kapłanów jest już ok. 600 wpisów. Jeszcze dziś ich imiona i nazwiska możemy wpisywać do księgi wyłożonej pod chórem.

We wtorek o godz. 18.30 adoracja dla mężczyzn. Na zakończenie adoracji odmówimy nieszpory z brewiarza.

W środę godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę o podawanie intencji modlitewnych.

W czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30 Adorację prywatną zakończymy modlitwą wynagradzającą za grzechy niewiary w naszej parafii, Ojczyźnie i w Europie. Patronką dnia jest Katarzyna ze Sieny. Żyła w okresie ogromnego kryzysu Kościoła. Była mistyczką, do końca życia ukrywała otrzymane od Jezusa stygmaty. Jest patronką Europy.
W najbliższy czwartek, po adoracji o godz. 17.30 będzie odprawiana Msza św. po łacinie. Łacina była językiem powszechnym, symbolizowała jedność i powszechność Kościoła.
Zachęcamy do prywatnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. Korzystajmy z tego, że kościół jest otwarty i można zawsze przyjść, by chwilę być sam na sam z Jezusem. Dziękuję wszystkim, którzy regularnie przychodzą, by pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.
„Dotrzymuj Mi towarzystwa w Najświętszym Sakramencie. Pozostaję w tabernakulum w dzień i w nocy, czekając, by obdarzyć miłością i łaską wszystkich tych, którzy Mnie odwiedzą. Ale nie ma ich wielu. Jestem tak opuszczony, samotny i obrażany... Jezus do mistyczki bł. Aleksandriny da Costa

W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwa majowe. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie grzechy i znieważenia.

Różaniec wynagradzający o godz. 16.30. Na różaniec wynagradzający zapraszam Koła Żywego Różańca, Koła Żywego Różańca rodziców za dzieci, Niewolników Maryi, osoby noszące szkaplerz i wszystkich czcicieli Maryi.

Od piątku 1 maja rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika patrona parafii.

SPOTKANIA:
Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
W sobotę o godz. 16.00 spotkanie Kół Żywego Różańca.
W przyszłą niedzielę spotkanie z rodzicami dzieci klas IV po Mszy św. o godz. 9.30 - przygotowanie do uroczystości Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu św.

PODZIĘKOWANIA
Serdecznie dziękuję za włączenie się we wspólne czytanie Biblii. Zgłosiły się 262 osoby. Na ostatniej Mszy już zabrakło kartek z rozdziałami z Biblii. W ten sposób w Niedzielę biblijną przeczytaliśmy wspólnie cały Nowy testament.

Pragnę serdecznie podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.
Dziękuję za ofiary:
J. M. Jankowscy Glinojeck 100 zł.
Ofiara bezimienna 200 zł.
Ofiara bezimienna 100 zł.

10 powodów, dla których warto czytać 4 rozdziały Biblii dziennie
6. Czytanie całej Biblii uczy teologii biblijnej.
Teologia Biblijna to spojrzenie na jakieś zagadnienie z perspektywy całego Pisma Świętego. Wierzę, w to, że Biblia jest spójna, znajdują się w niej motywy, które przewijają się przez całą jej treść, pewne wersety pomagają nam zrozumieć inne wersety. Jeśli chcesz zrozumieć dobrze dane zagadnienie musisz na nie spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy niż jeden fragment. Np. Biblia bardzo dużo mówi o ludzkim sercu, w Przypowieściach Salomona 4:23 możemy przeczytać: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” Gdyby jakiś kardiolog z całej Biblii poznał by tylko ten werset z pewnością uznałby go za doskonałą poradę i umieścił by go na swojej ulotce reklamowej. Jednak to nie jedyna wzmianka o sercu, wersetów, które o nim mówią jest jeszcze mnóstwo. Czym jest serce w Piśmie Świętym? Jakie ma znaczenie? Co jest z nim związane? Jak go strzec? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj całą Biblię.

7. Czytając całą Biblię znajdziesz odpowiedzi na wiele swoich pytań.
Co to znaczy, że Jezus przyszedł wypełnić Prawo? Dlaczego w Księdze Objawienia Jezus zapowiadany jest jako niepokonany Lew, a ukazuje się jako zabity Baranek? Jak znaczenie mają dobre uczynki w moim życiu? Dlaczego powinienem zostać ochrzczony? Takie pytania można mnożyć w nieskończoność. Chcesz odpowiedzi? Zacznij czytać całą Biblię. Na mnóstwo z nich znajdziesz rozwiązanie, jeśli będziesz czytać uważnie i ze zrozumieniem. Są również i takie, na które być może nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wtedy dojrzalszych od siebie chrześcijan, z pewnością pomogą ci lub skieruj do kogoś jeszcze bardziej kompetentnego. Nie bądź jednak leniwy, nie idź na łatwiznę, najpierw szukaj w Biblii, potem szukaj u innych. Nie zapominaj o jednym i o drugim.

8. Czytając całą Biblię zaznajomisz się z gatunkami literackimi.
Piękno Biblii to również jej różnorodność. Jeśli zaczniesz czytać ją w całości to trafisz nie tylko na fragmenty narracyjne, opisy historyczne i listy. Znajdziesz w niej poezję, proroctwa, literaturę apokaliptyczną, zapiski prawne, mnogość paraboli i metafor. Dla mnie to wielka frajda, czytać różne gatunki ze świadomością, że wszystkie zostały natchnione przez Boga. Czy to nie wspaniałe? Nie użył On jedynie skrupulatnego ewangelisty-lekarza Łukasza, by przekazać swoje Słowo, posłużył się również poetami, historykami, młodym Dawidem i starym Mojżeszem. Posługuje się historycznym opisem bitew w Księgach Samuela i poematem o miłości pana młodego do jego żony w Pieśni nad Pieśniami. Czytanie tylko jednego tekstu, byłoby jak jedzenie tylko jednego dania, szybko się nudzi i powszednieje. Pismo Święte jest jednak znacznie bogatsze. Nie okradaj siebie z jego wielorakich smaków.

9. Czytanie Biblii codziennie uczy dyscypliny.
Ile razy zdarzało ci się obiecać sobie rano, że jak wrócisz ze szkoły, albo z pracy, to na pewno sięgniesz po Biblię, by coś z niej przeczytać? Kiedy już wróciłeś, to miałeś coś innego do zrobienia, więc obiecałeś sobie, że usiądziesz do niej przed snem. Kiedy już ułożyłeś się w łóżku, to byłeś zbyt zmęczony i mówiłeś sobie, że lepiej iść szybciej spać, żeby wstać wcześniej rano i przeczytać coś z Biblii. Czasami się udawało, innym razem historia z dnia wcześniejszego się powtarzała. Jednak mając plan czytania Biblii i zamiar przeczytania jej w rok, wymówki zaczynają znikać, uczysz się dyscypliny. Wiesz, że jeśli nie przeczytasz czterech rozdziałów dzisiaj, to jutro będziesz musiał przeczytać osiem. Jeśli przegapisz kolejny dzień, to musisz przeczytać dwanaście, itd. Co wtedy zrobić? Poddać cały plan? Szkoda by było, bo jest on dla ciebie bardzo dobry. Zatem bierzesz się w garść i nawet jeśli nie czujesz się jakoś wyjątkowo natchniony i uduchowiony danego dnia, to bierzesz się do czytania. W pewnym momencie twoje stany emocjonalne naprawdę przestają mieć znaczenie na to czy chcesz czytać Biblię, po prostu to robisz i zaczynasz dostrzegać jaki dobry ma to wpływ.

10. Czytanie całej Biblii rozwija życie modlitewne.
Dla wielu modlitwa jest jednym z najbardziej zaniedbanych aspektów życia z Bogiem. Łapią się na tym, że ich modlitwy są takie same, oklepane i puste. Biblia jednak zawiera mnóstwo zapisanych modlitw i pieśni, gdy zaczynasz je czytać, to często stają się one inspiracją, dla twoich własnych słów kierowanych do Boga. Ponadto będziesz mógł zobaczyć, jak modlitwa wpływała na życie mnóstwa osób w całej Biblii, a nawet zmieniała rzeczywistość dookoła nich. Zauważysz również, jak różnorako i cudownie Bóg odpowiadał na modlitwy. Czy dzisiaj nie miałby czynić tego samego? Im więcej czytam Biblii, tym więcej się modlę.
Biblię można czytać „od deski, do deski”, można ją czytać wg chronologii spisania ksiąg i na wiele innych sposobów. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych planów do przeczytania Pisma Świętego w całości, zapoznając się każdego dnia z innymi księgami. Można to zrobić idąc różnymi drogami, nie zależnie od tego którą wybierzesz, trzymaj się jej wiernie, a jestem przekonany, że po jakimś czasie zobaczysz jak wielki wpływ to ma na twoje codzienne życie, uwielbienie i poznanie Boga, oraz posłuszeństwo Jemu. Ja widzę same korzyści i żałuję, że zacząłem czytać ją w całości tak późno.
Samuel Skrzypkowski

Papież Franciszek - Traktujcie Biblię jak telefon komórkowy.
Ojciec Święty stwierdził, że chrześcijanie powinni pójść śladami Jezusa. - Dlatego należy zapoznać się z Biblią: czytać ją często, rozważać, przyswajać. Biblia zawiera Słowo Boże, które jest zawsze aktualne i skuteczne -stwierdził papież.
Ktoś powiedział: co by się stało, gdybyśmy traktowali Biblię tak jak traktujemy nasze telefony komórkowe? Gdybyśmy nosili ją zawsze przy sobie, gdybyśmy po nią wracali, gdy jej zapomnimy, gdybyśmy ją otwierali wielokrotnie w ciągu dnia, gdybyśmy czytali wiadomości Boga zawarte w Biblii, tak jak czytamy wiadomości z komórki… -zastanawiał się Franciszek.
Wskazał, że „gdybyśmy zawsze mieli Słowo Boże w sercu, żadna pokusa nie mogłaby oddalić nas od Boga i żadna przeszkoda nie mogłaby nas do skłonić do zboczenia z drogi dobra; umielibyśmy pokonywać nasze codzienne sugestie zła, które jest w nas i poza nami. Bylibyśmy bardziej zdolni do przeżywania życia zmartwychwstałego według Ducha Świętego, przyjmując i miłując naszych braci, zwłaszcza tych najsłabszych i najbardziej potrzebujących, a także naszych nieprzyjaciół.