BOŻE NARODZENIE


25 GRUDNIA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
W święta Bożego Narodzenia radujemy się z faktu, że Pan Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej tajemnicy wcielenia. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad dobrą nowiną zwiastującą pokój i miłość.
Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą nie tylko z głośników radiowych i telewizyjnych, ale przede wszystkim z naszych serc.


Dziś jeszcze Msze Święte o godz. 9.30, 11.30 i o 16.00.
Jutro drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Msze Święte o godz. 8.00, 9.30 11.30 i o 16.00. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. Tradycyjnie tego dnia składamy ofiary na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta.


We wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.W środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. Tego dnia na Eucharystię o godz. 17.00 zapraszam szczególnie rodziców z małymi dziećmi - zostanie im udzielone specjalne błogosławieństwo.
W piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny - niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

Jeszcze w tym tygodniu - w sobotę - zakończymy rok kalendarzowy 2016.Był on brzemienny w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, radowaliśmy się 1050. rocznicą chrztu Polski, gościliśmy młodą cząstkę Kościoła powszechnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wyjątkowego gościa - Ojca Świętego Franciszka. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę na naszą niepewną przyszłość, dlatego bardzo serdecznie zapraszam na Eucharystię i specjalne nabożeństwo o godz. 16.00. Po Mszy św. odmówimy Różaniec w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie.
W najbliższym czasie w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragnę odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii.
Porządek kolędy:


Środa  - Garwarz Stary od 8.00


Czwartek - Zalesie duże od 8.00


Piątek - Szyjki Stare i Nowe od 8.00


Sobota - Garwarz Nowy od 8.00 dwóch księży


Po księży proszę przyjechać 15 minut wcześniej.Podziękowania:


Dziękuję państwu Rudnickim ze sklepu Alfa za słodycze na paczki dla dzieci.


Dziękuję państwu Nowakowskim ze sklepu Groszek za mandarynki na paczki dla dzieci.


Dziękuję państwu Anecie i Piotrowi Rułka z Glinojecka za ofiarę 600 zł na paczki dla dzieci, oraz za ofiary bezimienne 1 000 zł. i 300 zł. Dzieci oprócz owoców i słodyczy otrzymały także kolorowe książki z serii „Kocham Polskę”. Są w nich przedstawione w bardzo przystępny dla dzieci sposób ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny takie jak np. Bitwa Warszawska w 20 roku czy Powstanie Warszawskie.


Dziękuję także za życzliwe słowa od ofiarodawców, które sprawiają, że ponownie zaczyna się wierzyć w sens tego co się robi.


Dziękują paniom, które robiły paczki dla dzieci. Było przygotowanych ok 400 paczek.


Dziękuję za ofiary na ogrzewanie kościoła zebraliśmy na ten cel 1 986 zł. a więc prawie całą potrzebną sumę.


Dziękuję za ofiarę na kościół 2 000 zł - ofiara bezimienna.


Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w roratach rano lub wieczorem. Szczególnie cieszę się z obecności na roratach dzieci i młodzieży.


Dziękuję wszystkim osobom, które pracowały przy przygotowaniu żłóbka i dekorowaniu kościoła na święta.


Dziękuję Chórowi parafialnemu za przygotowanie kolęd i śpiew przed Pasterką i w czasie liturgii.


Dziękuję państwu Wiśniewskim za przekazanie relikwii św. Zeli i Ludwika Martin, wszystkim osobom prowadzącym nowennę przed uroczystością i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie niedzielnej uroczystości.
Sprawy gospodarcze:


Nadal trwa remont pomieszczeń w kościele. Są już zrobione sufity i ściany. Czekamy na nowe drzwi i parapety. Ofiary ze święta Bożego Narodzenia będą przeznaczone na ten cel.
W wielu parafiach woda święcona jest dostępna dla wiernych przez cały rok nie tylko przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Chciałbym aby tak było i w naszej parafii. Przy chrzcielnicy jest wystawiony pojemnik z wodą święconą, z którego można korzystać. Podczas kolędy ksiądz będzie święcił domy. Postarajmy się aby woda święcona była w każdym domu.
Pojemnik ze stojakiem kosztował 499 zł. Byłbym wdzięczny, gdyby znalazł się sponsor.


 
W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.30.
Po Mszy św. o godz. 16.30 spotkanie grupy Margaretka. Zapraszamy także osoby, które nie należą do grupy a chciałyby porozmawiać na tematy religijne.Msza św. za zmarłych, a w szczególności za tych, co gardzili pogrzebem chrześcijańskim będzie odprawiona 31 grudnia o godz. 16.00. Dziękuję za ofiary składane na Msze św. za zmarłych.

Kończy się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w wiosce Dukt. 26 grudnia na sumie o godzinie 11.30 obraz będzie przekazany do wioski Głodowo. Są do nabycia modlitewniki Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Dostrzegając powagę sytuacji w naszej Ojczyźnie zapraszamy wszystkich do modlitwy za Ojczyznę. W sytuacji, w której wydaje się, że sami Polacy chcieliby podpalić Ojczyznę. Podpalić łatwo, ale jakie mogą być tego konsekwencje?


Odmawiajmy różaniec


 w intencji  Ojczyzny


Dodano: 2016-12-24 21:03:18

W radosne przeżywanie Pasterki wprowadzi nas
Chór Parafialny.


Zapraszamy wszystkich pół godziny przed Pasterką na wspólne kolędowanie.
Dodano: 2016-12-21 14:31:58
IV NIEDZIELA ADWENTU

18 GRUDNIA 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIECoraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia, a potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.
Roraty:w poniedziałek, w środę i piątek godz. 17.00 

we wtorek, czwartek i sobotę godz. 7.15


Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę o godz. 24.00 do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana.
Wcześniej, w pokorze zajrzyjmy głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia. W naszej świątyni okazja do przedświątecznej spowiedzi św. jeszcze przed Mszą św. ranną i wieczorową.

Dodano: 2016-12-20 22:40:56

III NIEDZIELA ADWENTU


11 GRUDNIA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dobiegamy połowy Adwentu. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem - Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.
W piątek rozpoczynamy rekolekcje adwentowe ze świętymi małżonkami Zelią i Ludwikiem Martin.


Rekolekcje przygotują nas do wprowadzenia relikwii św. Zelii i Ludwika Martin, którzy będą nas wspierać „by kochać Jezusa i uczyć Go kochać”.
Trzecią niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą GAUDETE „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dla-ego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się różowe szaty. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę.
Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy .
Po Mszy św. będzie można kupić świecę na stół wigilijny. Miejmy wrażliwe i otwarte serca. Wielu chciałoby usunąć z nich Pana Jezusa, a święta ograniczyć do rozrywki i stołu. Nie pozwólmy na to i swoją postawą ukazujmy prawdziwy sens tajemnicy Bożego wcielenia.
Przed świętami Narodzenia Pańskiego zazwyczaj myślimy o świątecznych prezentach, zwłaszcza dla dzieci. Zwyczaj ten ma swoje religijne uzasadnienie. Może wyrażać wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus przyniósł całej ludzkości. Nie zapominajmy przy tej okazji o dzieciach, którym może od lat nikt nie daje świątecznych upominków. Zechciejmy je dostrzec wokół siebie i poszerzyć swoje serca.Za tydzień w ostatnią niedzielę Adwentu chcemy przygotować dla dzieci paczki świąteczne. Już kilka osób zgłosiło pomoc w tej akcji. Chciałbym aby dzieci oprócz słodyczy dostały religijną lub patriotyczną książkę. Zakup 100 książek to ok 600 zł. Mam nadzieję, że znajdzie się jeden lub kilku sponsorów, którzy dołożą się do takich wartościowych prezentów.
Dzisiaj rozpoczynamy też kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła.


 
W naszym kościele codziennie po Mszy św. wieczorowej odmawiamy nowennę do św. małżonków Zelii i Ludwika Martin.


 
We wtorek różaniec Fatimski i procesja ze świecami.
          w poniedziałek 18.00

               w środę 17.00

       we wtorek, czwartek. 7.15W środę po roratach spotkanie z dziećmi klas IV i V. Spotkanie obowiązkowe.W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy o godz. 17.00 - możliwość spowiedzi w ciszy.
W najbliższą niedzielę będą Msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 16.00.
Nie będzie Mszy św. o godz. 11.30. Intencja Mszy św. zamówiona na godz. 9.30, ze względu na uroczystości i przyjazd ks. Biskupa będzie odprawiona o godz. 16.00.Spotkanie Rady Duszpasterskiej w środę po roratach.
Zbiórka ministrów w sobotę po Mszy św. o godz. 11.00. Obecność obowiązkowa - przygotowanie do niedzielnej uroczystości.
Ofiary z dzisiejszej niedzieli przeznaczone są na pokrycie kosztów ogrzewania kościoła.
Po Mszy św. zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;


14 XII – św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.
Od piątku, 16 grudnia, zachęcam do odprawienia specjalnej nowenny do Dzieciątka Jezus, która zakończy się 24 grudnia. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!
Pierwszym warunkiem dobrej spowiedzi jest „rachunek sumienia”. Aby dobrze przygotować się i przeżyć Sakrament Pojednania warto skorzystać z gotowych pytań do rachunku sumienia. Różne teksty rachunku sumienia są wyłożone na stoliku. Warto z nich skorzystać przed spowiedzią rekolekcyjną.
Podziękowania:


Dziękuję państwu Zalewskim z Glinojecka za mleko do przygotowania czekolady dla dzieci chodzących na roraty.


Dziękuję piekarni pana Białczaka z Pułtuska za pączki i ciastka dla dzieci.
We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981 r.). Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy ich Bogu w naszych modlitwach Nie dajmy się zwieźć tym, którzy w tamtym czasie byli oprawcami a dziś udają, że są pokrzywdzeni.
ŚWIĘCI W CODZIENNOŚCI


 
Zelia i Ludwik MartinW domu państwa Martin króluje dewiza św. Ignacego: „Wszystko dla większej chwały Boga”. Wszystkie sprawy są przeżywane „dla” i „z” Panem. Modlitwa, pielgrzymki, rekolekcje doroczne, lektura duchowa, są treścią ich życia i otwarcia na innych. Ważne miejsce zajmuje działalność misyjna. Przeżywają swoją wiarę nie bacząc na ludzkie opinie.


Od 1860 do 1873 roku urodzą siedem córek i dwóch chłopców. Czwórka; dwie córki i dwóch synów, umiera bardzo wcześnie. W wychowanie wszystkich córek: Marii, Pauliny, Leonii, Celiny i Teresy angażują całą energię swych serc. Życzą im czegoś najlepszego: aby zostały święte! To uświęcenie dokonuje się w klimacie rodzinnym, w którym radość i zabawy rodzinne spotykają się z nieuniknionymi troskami i małymi przeciwnościami, zawsze z wielkim zaufaniem do Opatrzności Bożej. Zawierzenie i powierzenie Bogu siebie, swojego małżeństwa i całej przyszłości było w rodzinie państwa Martin źródłem szczęścia. I miało ono wymiar ziemski i niebieski.


Rodzina, która przeżywa bez wątpienia ogromne doświadczenie, jakim jest choroba raka, która zabierze Zelię w wieku 45 lat, po 19 latach wspólnego życia, a Ludwik, będzie żył dłużej, lecz doświadczy choroby neuropsychicznej, prawdziwa Kalwarię dla niego i córek, lecz upodobni się do Cierpiącego Oblicza Jezusa.


Drodzy Ludwik i Zelia Martin uświęcili się w swym życiu małżeńskim, nierozerwalnym i płodnym, a to pokazuje przedziwną wielkość i piękno chrześcijańskiego małżeństwa. Ich przykład, który Kościół ukazuje nam dzisiaj w sposób opatrznościowy, będący dalekim ideałem ewangelicznym dla ludzi porwanych sprawami świata, jest pełnią małżeństwa naturalnego dążącego do swej pełni przez praktykę cnót chrześcijańskich, kluczem do trwałego szczęścia zarówno małżonków jak i dla dzieci, które rodzą się z ich jedności


Gdy potężne zabójcze prądy tego świata kierują małżeństwa na manowce, Kościół, daje nam Świętych Ludwika i Zelię Martin i pomaga nam na nowo odkryć - na żywym przykładzie rodziców Teresy z Lisieux w dzisiejszym świecie, niezrównaną wielkość i szczególną godność małżeństwa. Ma ono swoje niewyczerpalne źródło w Misterium Miłości, która zamieszkuje w mężczyźnie i kobiecie od pierwszego dnia istnienia ludzkości, gdy zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.


18 października 2015r Ludwik i Zelia Martin – Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostali wyniesieni na ołtarze, Święci małżonkowie Martin są orędownikami narzeczonych, małżeństw i Rodzin.

Dodano: 2016-12-11 09:27:28
Dodano: 2016-12-11 09:10:52
« Poprzednia 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Strona 1 z 17