REKOLEKCJE ADWENTOWE


ze świętymi małżonkami Zelią i Ludwikiem Martin
Piątek - 16 grudnia – Małżonkowie w dialogu miłości


 9.00 - Spowiedź dla kl. III-VI


 9.30 - Msza święta dla wszystkich klas Szkoły Podstawowej.


11.00 - Msza święta dla młodzieży gimnazjalnej i Liceum Ogólnokształcącego - spowiedź.


15.30 - Spowiedź


16.00 -  Msza święta z nauką dla wszystkich


17.30 - Spowiedź


18.00 - Msza święta z nauką dla wszystkich


• Błogosławieństwo małżonków dzieci małychSobota - 17 grudnia - Chroniący siebie i dzieci przed złem9.00 - Spowiedź


9.30 - Msza święta szczególnie dla starszych i chorych. Namaszczenie


11.00 - Msza święta dla dzieci Szkoły Podstawowej i młodzieży gimnazjalnej.

Po Mszy świętej spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.


13.00 - Wyjazdy do chorych


15.30 - Spowiedź


16.00 - Msza święta z nauką dla wszystkich


17.30 - Spowiedź


18.00 - Msza święta z nauką dla młodzieży szkół średnich, dla młodzieży
studiującej i pracującej

• Błogosławieństwo małżonków dzieci dorastających


19.30 - "Wieczór Uwielbienia" zespół "Moja Rodzina"
III Niedziela Adwentu - 18 grudnia


Źródła świętości małżonków Martin 8.00 - Msza święta z nauką dla wszystkich


10.00 - Msza święta pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Piotra Libery
 i wprowadzenie relikwii św. Zelii i Ludwika Martin.


16.00 - Msza święta z nauką dla młodzieży. Zakończenie Rekolekcji 
 Rekolekcje poprowadzi


ks. Oficjał ds. Duszpasterstwa Rodzin


Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny


ks. dr Adam Bajorski.

Dodano: 2016-12-10 21:53:26


II NIEDZIELA ADWENTU


4 GRUDNIA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.


Wśród adwentowych umartwień i wyrzeczeń niech znajdzie się także miejsce na walkę z nałogami i słabościami, zwłaszcza z alkoholizmem. Może warto właśnie w tym czasie włączyć się w wielką krucjatę walki o trzeźwość naszego narodu.


Dzisiejsza niedziela przykrywa liturgiczne wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. Wzywana jest też jako wspomożycielka. Ponieważ z inicjatywy Episkopatu Polski dzień 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.


Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele o godz. 17.00 w poniedziałek, środę i piątek, o 7.15 we wtorek, czwartek i sobotę.W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Niech to liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa.


W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu w naszym kościele


Msze Święte o godz. 11.30 i 17.00.


Od godz. 12.00 do 13.00 GODZINA ŁASKI DLA ŚWIATA.


Jest taka jedna godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki i Jego odwieczne skarby miłości. Jest taka jedna godzina w roku, gdy wszystko jest możliwe. Obietnica z nią związana jest naprawdę wielka! Oto Matka Najświętsza ogłasza, że przez sześćdziesiąt minut w roku Niebo staje nad nami otworem, że każdy, kto w tym czasie zamknie trzymany nad głową parasol niewiary, otrzyma od Boga to, co mu najbardziej potrzebne.


Spotkania:


Spotkanie Rady Duszpasterskiej w poniedziałek o godz. 18.00.


Spotkanie dla ministrantów i kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 11.00.


Spotkanie dla lektorów w sobotę o godz. 12.00.


Dziś po wszystkich Mszach św. ministranci będą zbierali ofiary do puszek na rekonwalescencję swojego kolegi Karola, który uległ wypadkowi 20 września.


 


Zelia i Ludwik Martin


Ludwik Martin


Urodził się w Bordeaux 22 sierpnia 1823 roku. Ludwik, mając 6,5 roku był dzieckiem armii. Poznał smak dyscypliny, sportu i przyjemność podróżowania. Wraz z ojcem osiedlił się w roku 1830 w Alençon, w miejscu pochodzenia. Czworo braci umarło dość wcześnie. Ludwik myślał o karierze wojskowej, lecz w wieku 20 lat decyduje się pójść na zegarmistrzostwo. Podczas nauki w Szwajcarii odkrywa klasztor Świętego Bernarda do którego pragnie wstąpić w wieku 22 lat, lecz nie zostaje przyjęty. Rozczarowany wyjeżdża i w roku 1850 zakłada w Alencon sklep zegarmistrzowski. Ma wielu przyjaciół, z którymi spotyka się w grupie o nazwie „Vital Romet”, aby studiować sprawy wiary lub grać w biliarda. Wędkarstwo pozostaje jedną z jego ulubionych pasji, co dało mu przydomek „Martin-Rybak”. W 1857 roku nabywa małą ośmiokątną wieżę, „Pawilon” na ulicy Tison. Tam chodzi na rozmyślanie, czytanie, modlitwę. Jego matka zaczyna się niepokoić o niego. Sama pracuje w szkole koronkarskiej w Alencon i tam wpada jej w oko młoda żywa, inteligentna dziewczyna imieniem Zelia Guérin.


Zelia Guérin


Urodziła się 23 grudnia 1831 r. w Saint-Denissur Sarthon. Jej ojciec był także żołnierzem napoleońskim, a swoją karierę skończył jako żandarm. Dzieciństwo Zelii było surowe, „smutne jak całun”. Jej matka była dość ostra. Jej córka nigdy nie miała żadnej lalki. Otrzymała jednak wraz z starszą siostrą, dobre wychowanie u Sióstr de Picpus w Alencon. W roku 1853, mając 22 lata, myśli o powołaniu apostolskim u Sióstr św. Wincentego A Paulo: lubiła zajmować się chorymi, wspomagać biednych.


Jednak przełożona w rozmowie z jej matką nie widzi w niej tego rodzaju powołania. Zelia kieruje się w stronę wyrobów z Pont Alençon, znanych we Francji i poza nią. Otwiera wraz z siostrą Elizą swój warsztat. Siostra wstępuje wkrótce do klasztoru Sióstr Wizytek w Mans


Jest 13 lipiec 1858 roku. Kościół Matki Boskiej w Alençon. Ojciec Hurel przyjmuje obopólną zgodę i błogosławi małżeństwo Ludwika Martin z panną Zelią Guerin. W rodzinie Martin opowiadano, że Zelia spotkała pierwszy raz Ludwika Martin na Moście św. Leonarda w Alençon i że ten przystojny 35. letni człowiek bardzo ją ujął. Ona ma wtedy lat 27. Słyszy wewnętrzny głos: „Tego przygotowałem dla Ciebie!”


Przyglądając się życiu Ludwika i Zelii dostrzegamy także szacunek względem siebie i wzajemną pomoc. Ludwik sprzedaje swój zakład zegarmistrzowski, aby pomóc Zelii w prowadzeniu rachunkowości i w zdobywaniu paryskich klientów. Zelia zaś pozostawia swemu mężowi autorytet głowy rodziny.


Od 9 grudnia rozpoczynamy nowennę w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii przez wstawiennictwo świętych Ludwika i Zelii Martin.


Do jej odmawiania zapraszamy nie tylko wszystkich zakochanych,

narzeczonych, małżonków, dziadków i dzieci, ale także tych wszystkich,

którzy chcą ofiarować uczynki miłosierdzia w intencji wybranych

 małżeństw i rodzin.


 


W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


(oprócz św. Barbary i św. Mikołaja):


4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego;


7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła;


9 XII - św. Jan Diego, Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.


W dzisiejszą niedzielę przypada też XVII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Ponieważ dziś zbierane są ofiary na pomoc dla Karola, dlatego zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie będzie w przyszłą niedzielę.Sprawy gospodarcze:


W przyszłą niedzielę taca przeznaczona będzie na ogrzewanie kościoła. Został już zakupiony olej za kwotę 2 194 zł.


Obecnie mam oferty od dwóch firm na opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej remontu elewacji wraz z termomodernizacją budynku kościoła. Termin realizacji - dwa miesiące.


Szukam także wykonawców. Niestety dobre firmy - z rekomendacją mają długie terminy realizacji. Rozmawiałem z panem Brudzyńskim, który już klika lat temu oglądał wieżę. Niestety już ma przyjęte zamówienia. Polecił mi innych wykonawców. W tym tygodniu będzie kolejne spotkanie z firmą z Płońska. Mam nadzieję, że podejmie się ona remontu wieży.

Dodano: 2016-12-03 21:58:19

I NIEDZIELA ADWENTU


27 LISTOPADA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: Idźcie i głoście. Wieńczy ono program duszpasterski, jaki realizowaliśmy przez ostatnie lata od 2013 roku. W tym czasie pogłębialiśmy naszą wiarę i osobiste relacje z Panem Bogiem, również wzajemne między sobą w rodzinach i we wspólnocie Kościoła. Na nowo odkrywaliśmy wartość naszego chrztu, także jako naród, radując się 1050. rocznicą chrztu Polski, a teraz mamy stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć prawdziwe szczęście.Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.
Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratną.


W dni powszednie w poniedziałek, środę, piątek i sobotę o godz. 17.00, we wtorek i czwartek  o godz. 7.15.


Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w roratach rano przed lekcjami lub wieczorem .

W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które będą do nabycia w naszym kościele.
W rozpoczynającym się tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.


W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.00. Ofiarujmy ją w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Tym bardziej że w pierwszą sobotę, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej o godz. 16.00. W pierwszą sobotę w modlitwach Matce Najświętszej polecajmy dzieła Papieskiej Unii Misyjnej. Już w ten sposób – poprzez to modlitewne wsparcie – stajemy się świadkami Chrystusa, przyczyniamy się do szerzenia królestwa Bożego.
 SPOTKANIA:


W czwartek o godz. 17.00 w M-GOK będzie wyświetlany film „Największy z cudów” dający nowe spojrzenie na cud, jakim jest Msza Święta. Na film zapraszamy rodziców i dzieci z klas III, które przygotowują się do I Komunii św.


Spotkanie dla ministrantów i kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 11.00.


Spotkanie dla lektorów w sobotę o godz. 12.00.


Spotkanie Kół Żywego Różańca w sobotę o godz. 16.00.


Z okazji święta św. Mikołaja chcemy przygotować paczki dla dzieci. Serdecznie prosimy o pomoc w zorganizowaniu paczek. Prosimy o owoce, słodycze lub ofiary na zakup drobnych upominków.
W przyszłą niedzielę po wszystkich Mszach św. ministranci będą zbierali ofiary do puszek na rekonwalescencję swojego kolegi Karola, który uległ wypadkowi 20 września.
  W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


30 XI – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra. Tradycja mówi, że ewangelizował tereny, na których dziś dominuje prawosławie; jest też bardzo uroczyście czczony w Kościołach wschodnich (święto);


2 XII – bł. Rafał Chyliński (1694-1741), prezbiter z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych;


3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
SPRAWY GOSPODARCZE:


W przyszłą niedzielę taca przeznaczona na podatki parafialne.
Ogłoszenie:


We wtorek 29 listopada od godz. 11.30 w przychodni lekarskiej przy ulicy Targowej 6 w Glinojecku odbędą się badania USG DOPPLER przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy oraz echo serca. Badania wykonane są na profesjonalnym nowym aparacie USG DOPPLER COLOR. Badania są odpłatne. Cena jednego badania wynosi 55 zł. Bliższe informacje w przychodni.
Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Ciechanowie zaprasza na akcję poboru krwi 1 grudnia 2016 r. na terenie LO w Glinojecku.


Wymogi: dobry stan zdrowia


ukończony 18 rok życia.
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI


W poniedziałek będzie zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zbieramy zużyte komputery, monitory, klawiatury, drukarki, telefony, telewizory, radia, magnetofony, dekodery, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory, pozostałe sprzęty AGD i RTV itp. Zużyte przedmioty można składać w garażu przy plebanii.
 
Adwent to szkoła czekania.


To nie czas umartwień,


ale czas porządkowania sumień.
Msza św. za zmarłych, a w szczególności za tych, co rzeczy święte używali do zabobonu będzie odprawiona 29 listopada o godz. 17.00. Dziękuję za ofiary składane na Msze św. za zmarłych.
 
Czy trudno jest stworzyć dobre małżeństwo? A małżeństwo święte? Nowi patroni małżeństw, Zelia i Ludwik Martin, to przykład pięknego małżeństwa.Plany zawodowe zastąpić marzeniami o dobrym domu, karierę – pokorą, a żądzę władzy – radosną służbą bliskim – i można zostać świętym, a nawet stworzyć święte małżeństwo, jak zauważył papież Franciszek w swej homilii podczas kanonizacji małżeństwa Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w październiku 2015 r., w trakcie trwającego w Rzymie Synodu Biskupów o rodzinie. Była to pierwsza w historii Kościoła kanonizacja małżeństwa i właśnie we współczesnych czasach bardzo potrzebna…


Papież Franciszek zauważył, jaki jest sposób na budowanie świętości codziennie, każdego dnia: „Święci małżonkowie Ludwik Martin i Maria Zelia z domu Guérin świadczyli posługę chrześcijańską w rodzinie chrześcijańskiej, budując dzień po dniu środowisko pełne wiary i miłości”. I dodał: „W tym klimacie zrodziły się powołania ich córek, w tym świętej Teresy od Dzieciątka Jezus”.
18 grudnia w naszej parafii będziemy przeżywać uroczystość wprowadzenia Relikwii Świętych Rodziców Martin. Duchowe przygotowanie parafian do tego wydarzenia poprowadzi Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny - ks. dr Adam Bajorski.
Uroczystą Mszę św.

o godz. 9:30

na której wprowadzone będą Relikwie

odprawi J.E. ks. Biskup Piotr Libera.Od 9 grudnia rozpoczynamy nowennę w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii przez wstawiennictwo świętych Ludwika i Zelii Martin.Ks. Piotr M. Gajda


POSTAWY KATOLIKÓW


WOBEC OBECNOŚCI BOGA
Przypomnienie aktualnie obowiązujących w Kościele przepisów dotyczących postaw wobec Obecności Boga i przestroga przed zeświecczeniem.


Klęczenie i przyklękanie w życiu Kościoła.


Nasz Pan i Stwórca dopomina się od ludzi: „We Mnie uznajcie Boga”


Kościół od pierwszych wieków swojej działalności wymagał od przystępujących do Komunii świętej wiary w tajemnicę Eucharystii. Wiara ta miała się wyrażać godnym sposobem przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej. Ważna była dyspozycja wewnętrzna, ale też zwracano uwagę na postawę zewnętrzną. Chrystus powierzył Kościołowi, swojej umiłowanej Oblubienicy, sakrament Eucharystii jako duchowy pokarm wiernych i zadatek życia wiecznego. Kościół zawsze przyjmował i przyjmuje ten sakrament z wiarą i miłością. Eucharystia, bowiem stanowi centrum chrześcijańskiego kultu, który wyraża się w szczególnej czci okazywanej postaciom eucharystycznym ze względu na ich realny związek z Chrystusem i obejmuje m. in. przygotowanie chleba i wina, obrzęd podniesienia konsekrowanych postaci, klęczenie (podczas przeistoczenia i na Oto Baranek Boży), sposób przyjmowania Komunii świętej (post eucharystyczny godzinę przed komunią, złożenie rąk, postawa klęcząca lub głęboki pokłon), obmywanie palców i naczyń po Komunii, wspólne dziękczynienie.


W obliczu wielkości Boga, człowiek wierzący czuje się mały i dlatego pada przed Nim na twarz lub na kolana. W taki właśnie sposób modlił się do Ojca sam Chrystus. Postawa klęcząca jest także znakiem naszej słabości i skłonnej do grzechu natury oraz wyraża hołd dla wielkości Boga, który godny jest naszego uwielbienia, pokłonu, uniżenia i poddania. Dla chrześcijanina klęczenie (przyklęknięcie) jest znakiem usposobienia modlitewnego, pokutnego i błagalnego”.


Wielbienie Boga, adoracja, jest dla chrześcijan rękojmią błogosławieństwa Bożego. Jest też skuteczną bronią przed załamaniem się w walce z podszeptami złego ducha. Nic tak nie krępuje, nie wiąże i nie obezwładnia planów szatana, jak publiczne, głośne i entuzjastyczne oddawanie czci i uwielbienia Panu i Bogu naszemu. Cdn.

Dodano: 2016-11-27 14:50:54

XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA


20 LISTOPADA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dzisiejsza uroczystość, ustanowiona przed ponad 90 laty encykliką papieża Piusa XI Quas primas, stanowi zwieńczenie roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze. Uwielbiamy Pana Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia. Uwielbiamy i składamy dzięki za Jego wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie. Przez chrzest święty uczestniczymy w tym misterium i poddajemy się królewskiej władzy Jezusa Chrystusa, który pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy, pokoju i zbawienia.Dzisiaj kończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Był to szczególny czas łaski. Ufamy, że wielu z nas w tym roku wróciło w miłosierne ramiona Ojca, odnowiło swoją wiarę, uporządkowało swoje rodzinne, małżeńskie sprawy. Jest za co dziękować. Duchowo łączymy się z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękujemy za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.
Jutro przypada wspomnienie Ofiarowania NMP. Choć odwołuje się ono do VI w. i do pamiątki poświęcenia kościoła ku czci Matki Bożej zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej, to ma nam ukazywać wielkość i znaczenie życia ofiarowanego całkowicie Bogu. Dlatego w tym dniu modlimy się szczególnie za siostry w zakonach klauzurowych i do tej modlitwy zachęcamy wszystkich parafian. 


 
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak była na początki, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen


  
     
We wtorek natomiast przypada wspomnienie Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej.


Z tej okazji życzymy Bożego błogosławieństwa Panu Organiście, chórowi parafialnemu, zespołowi Moja Rodzina i wszystkim, którzy przyczyniają się do kultywowania muzyki kościelnej.


„Niech wasze śpiewanie przekracza granice! Wiecie, że słowo Anioł oznacza posłany. Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć”. (Jan Paweł II, Spotkanie z Międzynarodową Federacją Pueri Cantores, Rzym 1993)


„Kto śpiewa, dwa razy się modli”.


„Módlmy się śpiewając i modląc się śpiewajmy”.


„Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić”.
Św. Augustyn


„Bóg szanuje mnie, gdy pracuję, ale kocha mnie, gdy śpiewam”.    Rabindranath Tagore
„Lud Boży zebrany na celebracji śpiewa chwałę Bogu. Kościół w swej dwutysiącletniej historii tworzył i nadal tworzy muzykę i śpiewy, które stanowią dziedzictwo wiary i miłości i których nie należy zagubić”   Papież Benedykt XVI.
Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy kolejny rok liturgiczny. Hasłem tego roku będą słowa z nakazu misyjnego Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Będziemy więc wezwani do świadczenia o Panu Jezusie i przemieniania tego świata na bardziej Boży.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


22 XI – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej;


24 XI – święci męczennicy wietnamscy: Andrzej Dung-Lac z towarzyszami, którzy za wiarę ponieśli śmierć w XVIII w  i XIX w.
SPRAWY GOSPODARCZE:


Jest do opłacenia kolejny rachunek za śmieci z cmentarza 1 300 zł. proszę rodziny, które jeszcze nie dawały na wywóz śmieci o zapłacenie składki.


Papier i tusze do drukowania gazetki     357 zł
 

Msza św. za zmarłych, a w szczególności za tych, co próżnowali i marnowali czas - dar Boży będzie odprawiona 23 listopada o godz. 17.00. Dziękuję za ofiary składane na Msze św. za zmarłych.

 
SPOTKANIA:


Spotkanie dla ministrantów i kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 11.00.


Spotkanie dla lektorów w sobotę o godz. 12.00.


Spotkanie z rodzicami dzieci klas IV i V w następną niedziele po Mszy św. o godz. 9.30
 23 listopada o godz. 16.00


w M-GOK


będzie
wyświetlany film Wołyń.


Serdecznie zapraszamy.
 
Ks. Piotr M. Gajda


POSTAWY KATOLIKÓW


WOBEC OBECNOŚCI BOGA
Klęczenie i przyklękanie


1) W księgach świętych Nowego Testamentu.


Postawa klęcząca, to cielesny wyraz modlitwy, w której człowiek pozostaje wyprostowany, gotowy i dyspozycyjny, ale jednocześnie pochyla się przed wielkością żywego Boga i Jego Imienia. Księgi Pisma świętego Nowego Testamentu odnotowały wiele takich postaw:


Po przemienieniu na górze, gdy Pan Jezus z trzema Apostołami przyszedł „do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił” o zmiłowanie nad synem epileptykiem, „który bardzo cierpi” (Mt 17,14-15).
Trędowaty na klęczkach prosił Pana Jezusa o ozdrowienie. Mówił: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mk 1,40). Z pewnością chodzi tu „o wyrażoną z pasją, także cieleśnie, prośbę, w której do głosu dochodzi wiara w moc przekraczającą wymiar czysto ludzki”.


Bogaty człowiek przybiegł do Jezusa, i „upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go (...): co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? (Mk 10,17).


Sam Jezus Chrystus ostatnie godziny przed swoją męką spędził na modlitwie klęcząc (Łk 22,41): „Upadł na kolana i modlił się” do swojego Ojca (Łk 22,41). Jest to relacja św. Łukasza, który w całym swoim dziele – w Ewangelii i w Dziejach Apostolskich - jest szczególnie teologiem modlitwy na kolanach.


Szymon Piotr „przypadł Jezusowi do kolan” (Łk 5, 8).
Św. Szczepan, kiedy przed swoją męką zobaczył otwarte niebo i Chrystusa, klęknął przed Nim i „zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!»” (Dz 7,59). Ten pierwszy świadek krwi jest w swym cierpieniu przedstawiony jako doskonały naśladowca Chrystusa: przed śmiercią klęczy podobnie jak Chrystus w Ogrodzie Oliwnym według opisu św. Łukasza, który „pragnie, aby klęczenie pierwszego męczennika zrozumiane było jako wejście w modlitwę Jezusa”.


Piotr Apostoł modlił się klęcząc, by wybłagać u Boga wskrzeszenie Tabity (Dz 9,40).
Święty Paweł, po wygłoszeniu swojej wielkiej mowy pożegnalnej skierowanej do Efezjan (przed wyprawą do Jerozolimy, gdzie został uwięziony), klęcząc modlił się razem z nimi (Dz. 20,36). Podobnie było przed jego wyjazdem drogą morską z Tyru w dalszą podróż, gdy wyznawcy Chrystusa odprowadzili go do portu, wszyscy padli na kolana i modlili się (Dz 21, 5).


W Liście do Efezjan św. Paweł Apostoł pisze: „Zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze początek wszelki ród na niebie i na ziemi” (Ef 3,14). Zanotował też następujące znamienne zdania: „Wszyscy staniemy przed trybunałem Boga. Napisane jest, bowiem: Na moje życie - mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano, a każdy język wielbić będzie Boga” (Rz 14,11).


W Liście Apostoła narodów do Filipian (2, 6-11) znajduje się hymn, wysławiający Chrystusa jako wzór pokory. „Przenosi on Izajaszową obietnicę obejmującego cały świat hołdu składanego na klęczkach Bogu Izraela na Jezusa Chrystusa: «aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych» (Flp 2,10)”19. Cdn. 
Przeto, jeżeliby kiedy ludzie prywatnie i publicznie uznali nad sobą władzę królewską Chrystusa, wówczas spłynęłyby na całe społeczeństwo niesłychane dobrodziejstwa, jak należyta wolność, jak porządek i  uspokojenie, jak zgoda i pokój.


Jeżeli więc teraz nakazaliśmy czcić Chrystusa - Króla całemu światu katolickiemu, pragniemy przez to zaradzić potrzebom czasów obecnych i podać szczególne lekarstwo przeciwko zarazie, która zatruwa społeczeństwo ludzkie. A zarazą tą jest zeświecczenie czasów obecnych, tzw. laicyzm, jego błędy i niecne usiłowania; wiadomo Wam zaś, Czcigodni Bracia, że zbrodnia ta nie naraz dojrzała, lecz już od dawna ukrywała się w duszy społeczeństwa. Zaczęło się bowiem od tego, że przeczono panowaniu Chrystusa Pana nad wszystkimi narodami; odmawiano Kościołowi władzy nauczania ludzi, wydawania praw, rządzenia narodami, którą to władzę otrzymał Kościół od Chrystusa Pana, aby prowadził ludzi do szczęścia wiekuistego. I wtedy to zaczęto powoli zrównywać religię Chrystusową z innymi religiami fałszywymi i stawiać ją bezczelnie w tym samym rzędzie; następnie podporządkowano ją pod władzę świecką i wydano ją prawie na samowolę rządu i panujących; dalej jeszcze poszli ci, którzy umyślili sobie, że należy zastąpić religię Bożą jakową religią naturalną, naturalnym jakimś wewnętrznym odruchem. A nie brakło i państw, które sądziły, że mogą się obejść bez Boga i że ich religią to - bezbożność i lekceważenie Boga. To też (...) bolejemy nad gorzkimi owocami, jakie tego rodzaju odstępstwo od Chrystusa wydało tak dla pojedynczych obywateli, jak i dla państw, a są nimi: nasienie niezgody wszędzie porozsiewane, płomienie zazdrości i nieprzyjaźni objęły narody, co powoduje dotąd tak wielką zwłokę w pojednaniu ludów; nieposkromione pragnienia, które często pokrywają się płaszczykiem dobra publicznego i miłości ojczyzny, a z których powstaje rozdwojenie wśród obywateli i ślepy a niepomierny egoizm, na nic innego nie zważający, jak tylko na własną korzyść i na własne dobro i tą jedynie miarą wszystko inne mierzący; zburzony zupełnie pokój domowy wskutek zapomnienia i zaniedbania obowiązków; węzły rodzinne rozluźnione i trwałość rodzin zachwiana; całe wreszcie społeczeństwo do głębi wstrząśnięte i ku zagładzie idące. Mamy więc silną nadzieję, że uroczystość Chrystusa - Króla, którą odtąd corocznie obchodzić będziemy, sprowadzi na nowo społeczeństwo do najukochańszego Zbawiciela.


Fragmenty encykliki papieża Piusa XI Quas primas

Dodano: 2016-11-19 16:41:00


XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA


13 LISTOPADA 2016


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Liturgia Słowa dzisiejszej, przedostatniej, niedzieli roku liturgicznego przypomina nam o sprawiedliwym sądzie Bożym, który czeka każdą i każdego z nas. Pan Bóg oceni nasze życie: wynagrodzi dobro, a zło ukarze. W Ewangelii znajdziemy również zapowiedź prześladowań. Wierność Chrystusowi i Jego nauce spotka się z niezrozumieniem i wrogością nawet ze strony najbliższych, jednak obietnica wspaniałej nagrody winna nas motywować do prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego i bycia świadkiem tego, że Pan Bóg jest stale obecny wśród swojego ludu.Biblijny autor przypomina, że modlitwa za zmarłych to myśl święta i pobożna (por. 2 Mch 12,45b). Dlatego zapraszamy wszystkich parafian do modlitwy w tej intencji.Wypominki roczne i msze za zmarłych można zamawiać w kancelarii Parafialnej lub w zakrystii.W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przeddzień w sobotę w Krakowie Łagiewnikach będzie proklamowany                                    JUBILEUSZOWY AKT PRZYJĘCIA

 
                                      JEZUSA ZA KRÓLA I PANAw Krakowie Łagiewnikach. W niedziele ten Akt uroczyście odczytamy na wszystkich Mszach św. przed Najświętszym Sakramentem. Chcemy zawierzyć Chrystusowi Królowi naszą Ojczyznę, naszą parafię i nasze rodziny i nas samych. Przyjdźmy na Mszę św. całymi rodzinami by oddać się Chrystusowi Królowi. Szczególnie ważne jest by byli ojcowie rodzin, którzy mają opiekować się swoimi rodzinami i bronić je od wszelkiego zła. Chrystus będzie nam błogosławił, gdy oddamy Mu się całkowicie.                                       Uwierz w Pana Jezusa,


                                   a zbawisz siebie i swój dom.

                                                    

 Dzieje Apostolskie. 16,32W przyszłą niedzielę zakończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Duchowo będziemy się łączyć z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękować za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.Dziś po Mszy św. o godz. 16.00 różaniec fatimski i procesja ze świecami. Zapraszamy strażaków do niesienia figury Matki Bożej.W czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.30. W tym tygodniu będziemy modlili się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji rodzin. Serdecznie zapraszamy do modlitwy.
Codziennie po Mszy św. o godz. 17.00 odprawiamy nowennę przed Uroczystością Chrystusa Króla. W czwartek Nowenna na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu przed Mszą o godz. 16.30.Bardzo proszę by chłopcy, którzy już nie służą przy ołtarzu, a mają w domu parafialne stroje liturgiczne zwrócili je do kościoła.SPOTKANIA:


Zapraszamy mężczyzn, którzy dawniej byli ministrantami do stworzenia grupy liturgicznej, która obsługiwała by sumę. Spotkanie w piątek po Mszy św. o godz. 17.00.


Spotkanie dla ministrantów i kandydatów na ministrantów w sobotę o godz. 11.00.


Spotkanie dla lektorów w sobotę o godz. 12.00.SPRAWY GOSPODARCZE:


Proszę wrzucać śmieci z cmentarza tylko do pojemników. Wkłady plastikowe do oddzielnego kosza, pozostałe do dużego kontenera lub do  małych pojemników. Za wywóz śmieci trzeba zapłacić 1 140 zł. To jest opłata tylko za małe pojemniki. Za kontenery dopiero przyjdzie rachunek. Proszę by osoby, które wyrzucały śmieci poczuły się odpowiedzialne za ich uprzątnięcie. Jak już ogłaszałem tylko 15% rodzin zapłaciło składkę (20 zł) na wywóz śmieci. Jeśli ktoś wydaje kilkaset złotych na znicze, kwiaty i wieńce to powinien także dołożyć się do uprzątnięcia śmieci.


W ubiegłą niedzielę zebraliśmy na podatki 1 235 zł. Podatki wynoszą 1 779 zł. Dziś ofiary przeznaczone są na remont pomieszczeń w kościele.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


17 XI – św. Elżbieta Węgierska, jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich, patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która prowadziła głębokie życie duchowe i oddawała się posłudze miłosierdzia – stąd też nazywa się ją patronką miłosierdzia chrześcijańskiego;


18 XI – bł. Karolina Kózkówna, która od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej; poniosła śmierć męczeńską na początku I wojny światowej, broniąc cnoty czystości i ludzkiej godności;


19 XI – bł. Salomea, klaryska, siostra Bolesława Wstydliwego, która w bardzo heroiczny sposób oddała się na służbę Bożą.
                             Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Glinojecku

                                                              zaprasza na
                                              spotkanie z muzyką religijną


                        CECYLIADĘ


                w sobotę 19.11.2016 r.

                        o godz. 18.00.
Dobrze jest co dzień modlić się o dobrą śmierć. Wielu prosi o dobrą śmierć, ale przez to pragną, by nie musieli dużo cierpieć, długo chorować, tylko spokojnie, bez boleści umrzeć. Owszem i o to można prosić Boga. Ale przede wszystkim módlmy się, żebyśmy nie umarli bez sakramentów; przepych, wieńce, kwiaty, mowy pogrzebowe nic nie znaczą, ale stokroć ważniejszą rzeczą jest, żebyśmy umarli pogodzeni z Bogiem. Bp dr Tihamer Toth. 

                      Komentarz
            do Jubileuszowego
Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i PanaEpilogJubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana nie jest zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim. Przed nami wielkie i ważne zadanie.Jego realizacja zakłada szerokie otwarcie drzwi Jezusowi, oddanie Mu swego życia, przyjęcie tego, co nam oferuje i dzielenie się Nim z innymi. Chodzi o umiłowanie Jezusa do końca, zawierzenie Mu naszych rodzin, podejmowanie posługi miłości miłosiernej oraz realizację Ewangelii we wszelkich wymiarach życia, nie wykluczając jego aspektu ekonomicznego, społecznego i politycznego.Aby tak ważne dzieło intronizacji Jezusa w narodzie Polskim mogło zostać zrealizowane, trzeba z pewnością zadbać o większe otwarcie na nie społeczności Kościoła w Polsce, a to wymaga solidnej prezentacji dzieła. Byłoby dobrze opracować program mający na celu włączenie w realizację dzieła istniejące wspólnoty intronizacyjne, Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, ruch oazowy i charyzmatyczny oraz inne, które stawiają sobie za cel uznać Jezusa Panem i Zbawicielem. W programie tym z pewnością trzeba określić zasadnicze treści formacyjne i zasady współpracy podmiotów realizujących dzieło, zawsze w duchu posłuszeństwa tym, których Jezus ustanowił pasterzami. Przedmiotem szczególnej troski powinno być otwarcie wiernych świeckich na zaangażowanie społeczno-polityczne, stąd należałoby zadbać o ich solidną formację z zakresu katolickiej nauki społecznej.Od Maryi, naszej Pani i Królowej, trzeba się uczyć spoglądania na wszystkie wymiary życia oczyma wiary, szukając światła w prawdzie objawionej. Nie wolno przy tym zagubić świadomości, że w realizacji tego wszystkiego potrzeba Bożego wsparcia. Dlatego ważne jest powierzanie Duchowi Świętemu całego dzieła i poszczególnych przedsięwzięć. Potrzeba wiele modlitwy i ofiary w dziele odnowy oblicza Kościoła i naszej Ojczyzny.Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana jest na stronie internetowej parafii. Warto przeczytać go i przemyśleć by jak najbardziej świadomie przeżyć tę uroczystość w najbliższą niedzielę.
                        

                                                                             Objawienia dla świata
                                                                służebnica Boża Rozalia  - fragmenty
Były to słowa do głębi mnie przejmujące: Zobaczysz, dziecko moje, że to wszystko się stanie. Te państwa ostoją się tylko, które mnie uznają swym Królem. Zniszczenie będzie wielkie wskutek grzechów, które się rozlały jak potop na ziemi, więc muszą być krwią zmyte, zwłaszcza tam, gdzie były popełniane w sposób najohydniejszy. (...)Już dalej nie mogę znieść tej obrazy i zniewag, jakie mi zadają grzechy nieczyste. Jeżeli Polska nie odrodzi się duchowo, nie porzuci swych grzechów, to zginie, bo czyni mi straszną zniewagę. Ty, dziecko, przynajmniej wynagradzaj mi i przepraszaj za te zniewagi. Ta skarga była często powtarzana: Jedynie całkowite odrodzenie duchowe i oddanie się pod panowanie mego Serca może uratować od całkowitej zagłady nie tylko Polskę, ale i inne narody. (...)Oczy wszystkich były zwrócone do Pana Jezusa, który stał w prześlicznej jasności nad całym światem. Przy tym pomniku składali ludzie ofiary wszystkich stanów, również w postaci ślicznych kwiatów o kolorze białym i czerwonym. Jaka to była dekoracja, to można ją tylko przyrównać do nieba, nie do ziemi. Ten nieznajomy daje mi do zrozumienia, że u stóp Chrystusowych trzeba było złożyć taką ofiarę: modlitwy i różne ofiary z serc czystych płynące, nie tylko samej Polski, ale na pierwszym miejscu Polski. Naraz niebo prześlicznie wypogodziło się, znikły z jego horyzontów wszystkie czarne chmury. Na niebie ukazało się słońce, księżyc i gwiazdy to nie była zwyczajna światłość dzienna, lecz taka, której nie potrafię opisać. Ten nieznajomy mówił do mnie:Patrz, dziecko! Królestwo Chrystusowe przychodzi do Polski przez intronizację.
Po chwili w otoczeniu duchowieństwa i wiernych przyszedł do tego pomnika Jego Eminencja Prymas Polski. (…) Za kilka chwil Jego Eminencja odmawiał uroczyście akt ofiarowania całej Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, zaczynający się od słów: O Jezu, Najsłodszy Odkupicielu nasz, Twojemu Boskiemu Sercu polecam Ojczyznę Naszą, Polskę…lecz dalej nie pamiętam. Kończył słowami: Chwała bądź Bożemu Sercu. Na koniec zaintonował pieśń „Przez śmierć bolesną, Królu wiecznej chwały’. Gdy śpiewano:‚ więc Królem królów zowie Cię świat cały, króluj nam Chryste”, wtedy ten olbrzymi tłum ludzi krzyczał z całych sił:‚ Króluj nam, Chryste! Króluj nam, Chryste!’ I tak bez przerwy krzyczeli, a wtedy Pan Jezus Swym Boskim wzrokiem i rękami jakby objął całą Polskę. Ręce wszystkich ludzi były wzniesione do Pana Jezusa, nawet żydów i innowierców. Jeszcze raz usłyszałam głos:- To niedługo się stanie, co teraz oglądasz, ale trzeba dużo wpierw wycierpieć!
 


                                               Polecamy Bogu zmarłych.

 

                                          W ubiegłym tygodniu naszemu

                                          Panu Organiście zmarła mama

                                                        Amelia Małecka.


 Wyrażamy Mu nasze współczucie i ofiarujemy modlitwę za spokój jej duszy.

 


Msza św. za zmarłych, a w szczególności za tych, co cierpią za słowa bezwstydne będzie odprawiona 16 listopada o godz. 17.00. Dziękuję za ofiary składane na Msze św. za zmarłych.

 


Dodano: 2016-11-13 14:27:19
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Strona 2 z 17