XIV NIEDZIELA ZWYKŁA


9 LIPCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEDziś kolejna lipcowa niedziela, 14 w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel - Jezus Chrystus. Pamiętamy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.
Przypominam, że wakacyjny porządek nabożeństw w naszym parafialnym kościele jest następujący: 8.00, 9.30 i 16.00.
We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Zapraszam też na świąteczną Eucharystię o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo św. Benedykta będziemy prosili Bożą Opatrzność o wszelkie po-trzebne łaski.
Przyszła niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi - karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.


Wszystkich pragnących przyjąć szkaplerz zapraszam w przyszłą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 9.30.


Szkaplerze można nabyć w zakrystii.


W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:12 VII – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich;


13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego;


15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

Gietrzwałd

– orędzie wciąż aktualne


Do połowy trwania objawień - a było ich łącznie 160 – Matka Boża ukazywała się raz dziennie. Później trzy razy dziennie. Zawsze miało to miejsce podczas modlitwy różańcowej. Były jednak wyjątki, m.in. jedno objawienie prywatne dla wizjonerki Barbary Samulowskiej, u niej w domu w Worytach. Matka Boża potwierdziła wówczas swoje słowa wypowiedziane wcześniej do Justyny Szafryńskiej - że jest Niepokalanie Poczęta.


Dlaczego tak się stało?


Ponieważ dwunastoletnia wówczas Basia spóźniła się pod drzewo klonu na spotkanie z koleżanką, o rok starszą Justyną, i nie widziała Matki Bożej. Dlatego też Maryja pojawiła się w domu zrozpaczonego dziecka.


Wspomnieć trzeba również o pobłogosławieniu przez Matkę Bożą cudownego źródełka podczas odmawiania przez wizjonerki i wszystkie towarzyszące im osoby modlitwy Anioł Pański oraz Litanii Loretańskiej. Woda ze źródełka tryska do dziś i dzięki niej wiele osób doświadczyło łaski fizycznego oraz duchowego uzdrowienia.


Mówiąc krótko: był to zadziwiający czas, w którym Matka Boża swoją obecnością i swoim orędziem dała ludziom nadzieję na zbawienie i życie wieczne. Przesłanie gietrzwałdzkie stało się swoistym „motorem napędowym” do jeszcze gorliwszej wiary dla Polaków mieszkających na niemalże całym historycznym obszarze I Rzeczypospolitej.


Jaką treść niosą ze sobą objawienia w Gietrzwałdzie?


Orędzie sprowadza się do wskazań bardzo uniwersalnych. Na początku objawień i na ich końcu Maryja powiedziała: „Odmawiajcie Różaniec! Łaski wyproszone przez tę modlitwę będą dla was zbawienne i doprowadzą was do szczęścia wiecznego w niebie”.


W swoim orędziu Matka Boża prosi aby Różaniec stał się naszą codziennością, gdyż stanowi oręż, dzięki któremu możemy poprawić nie tylko własną kondycję duchową, ale również uzdrowić swoje środowisko. Środowisko z kolei może uzdrowić region, region - całą Polskę, Polska - Europę, Europa - cały świat.Sprawy gospodarcze:


Już dwie ściany wieży zostały zrobione. Jeszcze około dwóch tygodni i remont będzie zakończony. „Tynkowanie wieży i ścian za ołtarzem (w celu zabezpieczenia łuszczącej się cegły)” było zaplanowane już w 2004 r w protokole komicji przedwizytacyjnej z Kurii. W końcu doczekało się realizacji. Kościół jest Domem Boży, ty jest obecny Jezus w Najświętszym sakramencie i troska o jego jest wyrazem wiary wspólnoty parafialnej. Jak już mówiłem na remont mamy zgromadzonych połowę środków. Dlatego proszę o ofiary na ten cel po 100 zł. Zachęcam też osoby, które na to stać by większe ofiary w miarę swoich możliwości. Będę informował o wpływających ofiarach ponieważ dotyczy to całej parafii.


Dziękuję za ofiary, które już wpłynęły. Bóg zapłać!


Anna i Tomasz Gadomscy Glinojeck  - 100 zł
Barbara Gomułka Glinojeck  - 100 zł
Betlewicz Kwiatowa  - 70 zł
Irena Domańska Parkowa 14  - 200 zł
Jadwiga i Sławomir Kowalscy, Ewelina, Amelka i Przemysław Kowalscy Płocka 11  - 100 zł
Daniela i Konstanty Grzejda Płocka 35  - 100 zł
Jan Jeżewski Południowa 20 C/1  - 100 zł
Alina i Józef Milewscy Południowa 20/15  - 100 zł
Zofia Zalewska Wojska Polskego  - 150 zł
Janina i Ryszard Gringiel Wojska Polskiego  - 100 zł
Lena i Stanisław Kowalscy Załęskiego 19  - 100 zł
Rodzina Ronkiewicz Dreglin  - 100 zł
Janina i Tomasz Szymańscy Kowalewko  - 200 zł
Ewa i Grzegorz Przybyszewscy Żeleźnia  - 100 zł
Stanisława i Krzysztof Przybyszewscy Żeleźnia 24  - 100 zł


Razem 1 720 zł


ZAPRASZAMY NA BADANIE WZROKU I POMIAR CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO (PROFILAKTYKA JASKRY)
W dniu: 10.07.2017 w Ośrodku Zdrowia ul. Targowa 6 w Glinojecku w godzinach od 14:00 do 16:00 odbędą się Badania Wzroku oraz Pomiar Ciśnienia Śródgałkowego dla mieszkańców gminy.


Zapisy telefonicznie (23)674-00-05
Koszt badania komputerowego 5 zł
Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego 10 zł
Zapisy prowadzone będą do dnia 10.07.2017r.


Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych. OKO-LUX Sp z o.o.


Dodano: 2017-07-09 10:25:02

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA


2 LIPCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEDziś pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

Wakacyjny porządek Mszy Świętych niedzielnych w naszej parafii będzie następujący: godz. 8.00, 9.30, i 16.00.
W środy nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.30. Wszystkich parafian i gości przebywających u nas na wakacjach zapraszam do licznego udziału w codziennej Eucharystii i w tych nabożeństwach.
Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.
W najbliższy poniedziałek, 3 lipca, przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary miał on głosić Ewangelię aż w dalekich Indiach. Jest także autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Papież św. Grzegorz I Wielki skonstatował Tomaszową postawę w następujący sposób: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara Apostołów”. Święty Tomasz jest patronem Ogłoszenia Indii, Portugalii, wielu miast, w tym Zamościa. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary.
W czwartek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo chorym, cierpiącym i seniorom.
W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Mimo wakacyjnej atmosfery postarajmy się o chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30, ofiarując ją w intencji nowych powołań kapłańskich, także z naszej wspólnoty parafialnej. Pierwszy piątek to dzień Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem. Dlatego w naszym kościele okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej od godz. 17.00, a wieczorna Msza Święta wynagradzająca z pierwszopiątkowym
nabożeństwem o godz. 17.30.
Podziękowania:


Dziękujemy mieszkańcom Śródborza za przyjęcie pielgrzymów wędrujących do Gietrzwałdu i przygotowanie dla nich posiłku.
W sposób szczególny dziękujemy tym osobom, które się bezpośrednio zaangażowały: Alicji Korzybskiej, Bożenie Korzybskiej, Barbarze Stępniewskiej, Bożenie Kulimaga, Romanowi Przybyłkiewicz, Andrzejowi Jakubowskiemu oraz państwu Iwonie i Krzysztofowi Piotrowskim z Glinojecka. Mieszkańcy Śródborza oraz pielgrzymi dziękują za wspólny śpiew i wspaniałą zabawę zespołowi „Moja Rodzina”.


Dziękuję serdecznie za ofiary na remont wieży jeszcze ok. dwóch tygodni i remont zostanie zakończony.


Spotkania:


Spotkanie grupy modlitewnej Margaretka w środę o godz. 18.30.
Z okazji 20 – lecia
Liceum Ogólnokształcącego
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Glinojecku organizowany jest
w dniu 23 września 2017 r.
I ZJAZD ABSOLWENTÓW
Szczegóły na stronie liceum
www.loglinojeck.pl
oraz pod numerami telefonów
692 523 679, 533 707 882
oraz 796 230 161.
TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
6 VII – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, która założyła pismo „Echo Afryki” oraz instytut  zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera, patronka dzieł misyjnych w Polsce;


8 VII – św. Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, Lwowem i Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania.


Gietrzwałd
– orędzie wciąż aktualne     Orędzie gietrzwałdzkie sprowadza się do wskazań bardzo uniwersalnych. Na początku objawień i na ich końcu Maryja powiedziała: „Odmawiajcie różaniec! Łaski wyproszone przez tę modlitwę będą dla was zbawienne i doprowadzą was do szczęścia wiecznego w niebie” – mówi redaktor Grzegorz Kasjaniuk, autor książki pt. „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków – na trudne czasy”.


     Z badań sondażowych wynika, że tylko kilkanaście procent Polaków wie cokolwiek o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie z 1877 roku. Dlaczego tylko tyle?


     W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, że objawienia miały miejsce w czasie, kiedy Polska była pod zaborami. Gietrzwałd znajdował się wtedy w zaborze pruskim. „Żelazny kanclerz” Otto von Bismarck wypowiedział wojnę Polsce i katolicyzmowi. Wydane przez niego w 1873 roku „ustawy majowe” bardzo mocno atakowały Kościół katolicki i jego najliczniejszą grupę wyznawców w Prusach, czyli Polaków. Kulminacja antykatolickich działań miała miejsce po tym, jak ówczesna opinia publiczna dowiedziała się, że Matka Boża podczas objawień w Gietrzwałdzie mówiła w naszym języku. Zaborca odpowiedział potężną akcją dezinformacyjną
i szkalującą Najświętszą Maryję Pannę. Doszło także do brutalnych ataków na wiernych pielgrzymujących do Gietrzwałdu by oddać Jej cześć.

     Później wybuchła I wojna światowa. Podziały terytorialne, które były następstwem tego konfliktu, znacznie utrudniły – żeby nie powiedzieć: uniemożliwiły – odpowiednie oddawanie czci Matce Bożej w Gietrzwałdzie.  Z kolei wybuch II wojny światowej spowodował, że objawienia zostały niemalże całkowicie wyłączone z powszechnej świadomości naszych rodaków. Najgorsze jednak miało dopiero nadejść…


     Chodzi Panu o rok 1945 i początek komunistycznej okupacji w Polsce?


     Tak. Można odnieść wrażenie, że komuniści za jeden ze swoich głównych priorytetów uznali „represjonowanie” Gietrzwałdu i pamięci o objawieniach Matki  Bożej. UB a potem SB wszelkimi możliwymi sposobami inwigilowały to miejsce i powielały na jego temat „czarne legendy”, uwłaczające Kościołowi oraz Najświętszej Maryi Pannie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że władza komunistyczna bardziej „wierzyła” w te objawienia niż sami katolicy, o czym świadczy ogromny strach, jaki ogarniał „aparat partyjny” na samą myśl o tym miejscu.


     Strach jak najbardziej zrozumiały…

Oczywiście. W 1877 roku objawienia doprowadziły do mocnego przebudzenia polskiego patriotyzmu, i to we wszystkich zaborach. Do maleńkiego Gietrzwałdu na Warmii przyjeżdżały pielgrzymki ze wszystkich zaborów i wszystkich stanów –od arystokracji po prostych chłopów. W jednym miejscu Polacy pochodzący z różnych stron mogli spojrzeć na siebie, wysłuchać i zrozumieć, że wcale nie są jakąś skazaną na wymarcie czy też wynarodowienie mniejszością, tylko żywym
narodem katolickim. Tego samego obawiali się 70 lat później komuniści.


     Jak przebiegały objawienia w Gietrzwałdzie?


     Rozpoczęły się 27 czerwca i trwały do 16 września 1877 roku. W mojej ocenie był to jedyny na świecie „wywiad z Maryją”, łączący doczesność z wiecznością.

     Co ma Pan na myśli?


Wizjonerki w Gietrzwałdzie zadawały Matce Bożej konkretne pytania, a Ona udzielała na nie konkretnych odpowiedzi, stąd określenie „wywiad”.

Dodano: 2017-07-02 11:17:10

XII NIEDZIELA ZWYKŁA


25 CZERWCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Człowiek w pielgrzymce życia kroczy różnymi drogami. Nie zawsze ma pewność, że ta droga na której teraz jest, jest właściwa. Eucharystia jest drogą, która prowadzi do Jezusa, bo On pragnie, abyśmy poszli za Nim. Trudno nam czasem zostawić wszystko, wziąć swój krzyż i iść drogą Chrystusa, dlatego często chodzimy po ciemnych zaułkach życia.Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca, adoracja i procesja eucharystyczna wokół kościoła, po Mszy Świętej o godz. 9.30. Prosimy asystę procesyjną.

Od następnej niedzieli nie będzie Mszy Świętej o godzinie 11.30. Porządek wakacyjny niedzielnych Mszy Świętych: 8.00, 9.30 i 16.00.

Ministranci, którzy zdobyli największą ilość punktów za dyżury i zbiórki, to: Piotr Dębski (178 punktów) - zdobył 1 miejsce; Dominik Gołębiewski (169 punktów) - zdobył 2 miejsce i Maria Sitek (151 punktów)- zdobyła 3 miejsce. Wyżej wymienieni ministranci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali na Mszy Świętej o godzinie 9.30 - nagrody pocieszenia.
Spotkanie Kół Żywego Różańca w sobotę, 1 lipca, o godzinie 16.30.
7 lipca Koła Różańcowe organizują pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd o 5.00 sprzed kościoła.

Krakowskie Centrum Diagnostyki organizuje badania płuc, zakwaszenia oraz gęstości kości pod kątem osteoporozy. Badanie odbędzie się w Ambulansie Diagnostycznym w poniedziałek, 26 czerwca, o godzinie 16.15 na parkingu przy kościele.W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


28 VI   - św. Ireneusz, biskup i męczennik
29 VI  -  Apostołowie Piotr i Paweł
30 VI -    Pierwsi Męczennicy Św. Kościoła Rzymskiego
1 VII -   św. Otton, biskup


Dodano: 2017-06-26 08:57:50

XI NIEDZIELA ZWYKŁA


18 CZERWCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEMinęła połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.

W tym tygodniu, w piątek, 23 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Podczas Eucharystii o godz. 18.00 będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.
W ten sam dzień, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny.
W sobotę, 24 czerwca, przypada kolejna uroczystość – Narodzenie św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był gotów oddać za nią życie. Ciesząc się narodzinami św. Jana Chrzciciela, warto pomyśleć nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą, z praktykowaną pobożnością. Wpatrując się we wzór św. Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez naszą codzienność w obecności Pana Boga. Msze Święte o godz. 17.30 i 18.00.
Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji.
Do czwartku włącznie trwamy w tradycyjnej oktawie uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.00 - procesja wokół kościoła.
W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 17.00. Nabożeństwo czerwcowe przed Mszą św. o godz. 18.00. W ten czwartek będziemy się modlić w intencji dzieci, które pierwszy raz przyjęły Pan Jezusa, oraz dzieci, które odnowiły przyrzeczenia chrztu jak również za bierzmowanych, aby dochowały wierności przyżeczeniom, które składały Bogu podczas tych uroczystości.

Tradycyjnie w Kościele Katolickim uroczyście obchodzi się Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, kapłan święci wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Po Mszy Św. błogosławieństwo dzieci.
W czwartek na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, po Mszy wieczorowej zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych na ognisko przy kościele.


 
Spotkania:


Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00.


Spotkanie Radu Duszpasterskiej we wtorek po nabożeństwie wieczorowym.Sprawozdanie z prac gospodarczych w parafii Glinojeck

sierpień 2014 – czerwiec 2017 r.
W tym czasie zostało wykonane:


Drewniane zabezpieczenie na wieży 4 500 zł.


Alejkę na cmentarzu 22 000 zł.


Wymiana pieca do centralnego ogrzewania 9 000 zł.


Elektryczny piec akumulacyjny na wikariat 1 950 zł.


Nagłośnienie w kościele 32 000 zł.


Balustrady zabezpieczające przy schodach wewnątrz wieży. 4 500. zł.


Parapety zewnętrzne przy oknach witrażowych, uszczelniony dach na kościele i cokół wokół kościoła ok. 7 000. zł.


Chodnik dywanowy przez środek kościoła 3 000. zł.


Na plebanii zostały odnowione drzwi i wejście do kancelarii parafialnej odnowione kominy i założony panel słoneczny do ogrzewania wody - ok. 4 000. zł.


Maszyna szorująca podłogi 8 000. zł.


Za cmentarzem został wyrównany teren dla samochodów i zrobione z kostki brukowej, miejsce na odpady i kosze na śmieci 1 400 zł.


Wycięcie i uprzątnięcie drzewa na cmentarzu 1 600 zł.


Odtworzyłem dokumentacje kościoła, założenie książki obiektów budowlanych kościoła i plebanii 3 400. zł.


Ekspertyza stanu cegieł i projekt elewacji kościoła 14 000 zł.


Remont wikariatu i sali katechetycznej 26 000 zł.


Został rozpoczęty remont wieży i elewacji kościoła. Pracę wykonuje Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe Piotra Morawskiego z Nasielska. Nadzór budowlany prowadzi inżynier Kazimierz Sadkowski.


Wykonanie elewacji wieży będzie kosztowało 130 000 zł.


Na remont wieży zostało zebranych przez poprzedniego proboszcza ks. Stanisław Mariańskiego 60 000 zł., które są na koncie parafialnym.


Aby zebrać brakującą kwotę proponuję składkę na remont wieży w wysokości 100 zł. od rodziny. Osoby zamożniejsze mogą złożyć więcej. Ofiary proszę składać w podpisanych kopertach. Będę informował ile zebraliśmy pieniędzy i kto składał ofiary.
Podziękowania:


Serdecznie dziękuję za ofiary z bierzmowania 720 zł. i z Bożego Ciała 1 821 zł Tym razem ofiary będą przeznaczone na opłacenie podatków parafialnych i energii elektrycznej w kościele czystości i innych niezbędnych rzeczy.Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy brali udział w procesji w uroczystość Bożego Ciała. Szczególnie serdecznie dziękuje asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami, ministrantom, chórowi parafialnemu, strażakom. Dziękuję za pięknie przygotowane ołtarze.Dziękuję wszystkim osobom, które w ubiegłym tygodniu pomagały przy sprzątaniu kościoła. Jestem także wdzięczny młodzieży z klasy II C, I B i bierzmowanym za pomoc w sprzątaniu.


Dziękuję pani Nazar za przygotowanie młodzieży do bierzmowania i zorganizowanie młodzieży do sprzątania .PEREGRYNACJA zakończyła się peregrynacja Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej we wiosce Garwarz Nowy. W następną niedzielę na Mszy o godz. 11.30 Obraz będzie przekazany do wioski Wólka Garwarska. Zapraszam przedstawicieli wioski.
Z okazji 20 – lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Stanisława

 Reymonta w Glinojecku organizowany jest w dniu 23 września 2017 r.


I ZJAZD ABSOLWENTÓW


Szczegóły na stronie liceum
www.loglinojeck.pl oraz pod numerami telefonów 692 523 679, 533 707 882 oraz 796 230 161.
 
27 czerwca, we wtorek, przez naszą parafię będzie przechodziła


XI Piesza Pielgrzymka z Łomianek do Gietrzwałdu.


Jak co roku, w Środborzu, koło godziny 14.00 pielgrzymi zatrzymają się na odpoczynek. Bardzo proszę mieszkańców o przygotowanie posiłku dla około 70 osób. Dla pątników oraz mieszkańców wystąpi gościnnie zespół "Moja Rodzina".

 
W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:


21 VI – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zakonnik, który obok św. Stanisława Kostki jest patronem katolickiej młodzieży.

Dodano: 2017-06-18 07:57:26

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY


11 CZERWCA 2017


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą - jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej potrzeba naszej modlitwy o Bożą mądrość i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej.
W najbliższy czwartek, 15 czerwca, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z kościołów na ulice naszych miast i drogi naszych wiosek. Będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, dla naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Pan Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Panu Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.


W Boże Ciało Msze Święte o godz. 8.00, 9.30, 11.30 i 16.00 Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z kościoła po Mszy Świętej o godz. 11.30. O przygotowanie ołtarzy na procesję prosimy w tradycyjnych miejscach.


Prosimy wszystkich mieszkańców o włączenie się w przygotowania ołtarzy !!!
W procesji eucharystycznej wokół naszego kościoła będziemy podążali codziennie o godz. 18.00 przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.
Spotkania:


Próba dla kandydatów do bierzmowania ze świadkami w poniedziałek o godz. 18.30.


Zbiórka ministrantów w poniedziałek o godzinie 18.30.


Próba dzieci sypiących kwiatkami w poniedziałek o godz. 18.30.
Serdecznie proszę o pomoc w sprzątaniu kościoła. W tym tygodniu mamy wizytację biskupią i Uroczystość Bożego Ciała. Chcemy dokładniej posprzątać kościół nie tylko ze względu na te uroczystości lecz przede wszystkim dlatego, że jest to Dom Boży. Proszę kobiety i mężczyzn w poniedziałek od godz. 9.00. i po południu po wieczorowej Mszy św. Wieczorem zapraszam także młodzież  przystępującą do bierzmowania. Chodzi o sprzątnięcie kościoła w tych miejscach, gdzie nie można użyć maszyny do mycia, trzeba umyć kilka okien, posprzątać wikariat po zakończonym remoncie. Troska o kościół jest także wyrazem naszej czci dla Boga.
Będziemy też razem z ks. Biskupem modlić się za zmarłych na cmentarzu. Zadbajmy też o wygląd cmentarza i grobów swoich i księży, którzy pracowali w naszej parafii.
We wtorek 13 czerwca w naszej parafii odbędzie się wizytacja kanoniczna parafii, którą przeprowadzi ks. biskup Mirosław Milewski.


Program wizytacji:


10.00 Spotkanie z dyrektorami szkół


11.00 Różaniec fatimski Koła Żywego Różańca Przejście na cmentarz modlitwa za zmarłych kapłanów i wiernych spoczywających na cmentarzu.

 
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Sprawozdanie grup działających w parafii.


17.00 Msza św. sprawowana przez Ks. Biskupa Mirosława Milewskiego w intencji parafii i młodzieży przystępującej do Bierzmowania. Nabożeństwo Czerwcowe.
Serdecznie zapraszam parafian na wspólną modlitwę i spotkania z Księdzem Biskupem.
Podziękowania:


Serdecznie dziękuję za ofiary z ubiegłej niedzieli zebraliśmy 2 860 zł.


Dziękuję młodzieży przystępującej do bierzmowania i ich rodzicom za ofiarę na kościół 2 025 zł.


Dzięki ofiarom wcześniejszym i obecnym mamy już pokryte koszty przygotowania technicznego i projektu elewacji kościoła. Ofiary z dzisiejszej niedzieli i z bierzmowania będą już przeznaczone na rozpoczynające się prace przy kościele.
Sprawy gospodarcze:


Po zakończonym remoncie wikariatu i sali katechetycznej przystępujemy do poważniejszego remontu kościoła. Z trzech firm została wybrana jedna, która zaproponowała najlepsze warunki i ma dobrą rekomendację. Jak widzimy firma od razu zabrała się do pracy w tym tygodniu będą już postawione rusztowania wokół całej wieży.


Najpierw będą obtłukiwane ściany z odpadających fragmentów cegły.W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:


13 VI – św. Antoni z Padwy (1195-1231), prezbiter i doktor Kościoła, do którego tak chętnie zwracamy się w różnych potrzebach;


14 VI – bł. Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik obozu w Dachau;


17 VI – św. Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im godność; to on uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb
”.

Dodano: 2017-06-11 12:51:20
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

Strona 7 z 14