Dziś przeżywamy odpust parafialny św. Stanisława Biskupa i Męczennika patrona naszej parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Andrzejowi Janickiemu, który pełni funkcję sędziego diecezjalnego w Sądzie Biskupim Płockim, za odprawienie Sumy Odpustowej oraz za wygłoszone Słowo Boże.

Słowo podziękowania za udział we Mszy Świętej i procesji dla: ministrantów i lektorów, Rycerzy Jana Pawła II, pocztów sztandarowych, strażaków z Glinojecka i Szyjk, chórzystów, Kół Żywego Różańca, asysty parafialnej, dziewczynek sypiących kwiatkami i innych grup parafialnych.


Codziennie zapraszamy na nabożeństwa majowe o godzinie 17.30. Również zachęcamy do śpiewania Litanii Loretańskiej przy figurkach w swoich wioskach.


W środę odmówimy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas nabożeństwa majowego. Prosimy o podawanie intencji modlitewnych.


W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 16.30. Adorację prywatną zakończymy modlitwą za chorych.


Również w czwartek zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godzinie 18.30. Odmówimy różaniec, który poprowadzą Koła Żywego Różańca. Potem procesja fatimska wokół kościoła. Prosimy przynieść ze sobą świece.

Na nabożeństwo fatimskie przychodzą kandydaci do bierzmowania.


 

SPOTKANIA i PRÓBY


 • We wtorek i piątek o godzinie 15.30 zapraszamy na próbę dzieci z klas III przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

 • Kandydatów do bierzmowania zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie w czwartek o godz. 18.30 oraz na pierwszą próbę w niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 16.00.

 • Spotkanie z ministrantami w sobotę o godz. 11.00.

   

  Przypominamy, że Pierwsza Komunia Święta będzie 6 czerwca o godzinie 11.30.

  Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego (tzw. Druga Komunia Święta) – 13 czerwca o godz. 11.30.

  Bierzmowanie – 31 maja (poniedziałek).

Dodano: 2021-05-08 22:59:11

Kościół jest wspólnotą zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami. Warto uświadamiać sobie tę ewangeliczną prawdę i świadczyć o niej swoim życiem. A każde uczestnictwo w Eucharystii jest nieustannym wzrastaniem w miłości.

Rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.00 zapraszamy na Mszę św. i na nabożeństwo majowe.

3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze w kościele o godz. 8.00, 9.30, 11.30 i o 16.00. Msza święta. w intencji Ojczyzny o godz. 11.30 Zapraszamy Poczty Sztandarowe i delegacje wszystkich instytucji i grup patriotycznych w naszej parafii.
Naród Polski wielokrotnie doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej, np. podczas potopu szwedzkiego. Po cudownej obronie Jasnej Góry król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. uroczystym aktem oddał naszą ojczyznę pod opiekę Matki Bożej i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Papież Pius XI ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które jest obchodzone 3 maja dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski i główną patronką kraju.
Będziemy nie tylko dziękować Bogu za niezwykłe wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej, lecz także prosić Ją, aby wyjednała nam łaskę pamięci, że należymy do narodu, który ma tak wspaniałą Orędowniczkę w niebie.

W środę o godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę o podawanie intencji modlitewnych.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30. Adorację prywatną zakończymy modlitwą o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa.

ODPUST W przyszłą niedzielę 9 maja będziemy przeżywali odpust parafialny św. Stanisława Biskupa i Męczennika patrona parafii. Kazania wygłosi ks. mgr Andrzej Janicki, sędzia diecezjalny w Sądzie Biskupim Płockim. Skorzystajmy z tego duchowego daru odpuszczenia kar grzechy przystępując do spowiedzi i komunii św.

SPOTKANIA:
Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
Spotkanie z kandydatami do bierzmowania w niedzielę o godz. 16.00.

PODZIĘKOWANIA
Tak naprawdę najczęściej powtarzaną poradą w Starym i Nowym Testamencie jest: „Nie lękajcie się!”. Aż 365 razy mówi do nas Bóg w Biblii w różnej formie “Nie lękaj się”. Tak jakby chciał to mówić każdego dnia.
W ubiegłą niedzielę rozdaliśmy około 500 kartek z cytatami z Biblii mówiącymi o tym, by się nie bać, bo Bóg troszczy się o nas. Dziękuję Aleksandrze Zielińskiej za przygotowanie fiszek z cytatami z Biblii.

Dziękuję za ofiary ma kościół:
Ofiara bezimienna 200 zł.

Dodano: 2021-05-01 18:05:31

Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. Przed błogosławieństwem i w ciągu całego tygodnia zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji.

Dziś o godz. 11.30 MSZA ŚWIĘTA w INTENCJI KAPŁANÓW, którzy przez swoją posługę wywarli wpływ na nasze życie. W księdze modlitw za kapłanów jest już ok. 600 wpisów. Jeszcze dziś ich imiona i nazwiska możemy wpisywać do księgi wyłożonej pod chórem.

We wtorek o godz. 18.30 adoracja dla mężczyzn. Na zakończenie adoracji odmówimy nieszpory z brewiarza.

W środę godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę o podawanie intencji modlitewnych.

W czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30 Adorację prywatną zakończymy modlitwą wynagradzającą za grzechy niewiary w naszej parafii, Ojczyźnie i w Europie. Patronką dnia jest Katarzyna ze Sieny. Żyła w okresie ogromnego kryzysu Kościoła. Była mistyczką, do końca życia ukrywała otrzymane od Jezusa stygmaty. Jest patronką Europy.
W najbliższy czwartek, po adoracji o godz. 17.30 będzie odprawiana Msza św. po łacinie. Łacina była językiem powszechnym, symbolizowała jedność i powszechność Kościoła.
Zachęcamy do prywatnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. Korzystajmy z tego, że kościół jest otwarty i można zawsze przyjść, by chwilę być sam na sam z Jezusem. Dziękuję wszystkim, którzy regularnie przychodzą, by pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.
„Dotrzymuj Mi towarzystwa w Najświętszym Sakramencie. Pozostaję w tabernakulum w dzień i w nocy, czekając, by obdarzyć miłością i łaską wszystkich tych, którzy Mnie odwiedzą. Ale nie ma ich wielu. Jestem tak opuszczony, samotny i obrażany... Jezus do mistyczki bł. Aleksandriny da Costa

W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwa majowe. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie grzechy i znieważenia.

Różaniec wynagradzający o godz. 16.30. Na różaniec wynagradzający zapraszam Koła Żywego Różańca, Koła Żywego Różańca rodziców za dzieci, Niewolników Maryi, osoby noszące szkaplerz i wszystkich czcicieli Maryi.

Od piątku 1 maja rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika patrona parafii.

SPOTKANIA:
Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 11.00.
W sobotę o godz. 16.00 spotkanie Kół Żywego Różańca.
W przyszłą niedzielę spotkanie z rodzicami dzieci klas IV po Mszy św. o godz. 9.30 - przygotowanie do uroczystości Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu św.

PODZIĘKOWANIA
Serdecznie dziękuję za włączenie się we wspólne czytanie Biblii. Zgłosiły się 262 osoby. Na ostatniej Mszy już zabrakło kartek z rozdziałami z Biblii. W ten sposób w Niedzielę biblijną przeczytaliśmy wspólnie cały Nowy testament.

Pragnę serdecznie podziękować za ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem waszą hojność.
Dziękuję za ofiary:
J. M. Jankowscy Glinojeck 100 zł.
Ofiara bezimienna 200 zł.
Ofiara bezimienna 100 zł.

10 powodów, dla których warto czytać 4 rozdziały Biblii dziennie
6. Czytanie całej Biblii uczy teologii biblijnej.
Teologia Biblijna to spojrzenie na jakieś zagadnienie z perspektywy całego Pisma Świętego. Wierzę, w to, że Biblia jest spójna, znajdują się w niej motywy, które przewijają się przez całą jej treść, pewne wersety pomagają nam zrozumieć inne wersety. Jeśli chcesz zrozumieć dobrze dane zagadnienie musisz na nie spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy niż jeden fragment. Np. Biblia bardzo dużo mówi o ludzkim sercu, w Przypowieściach Salomona 4:23 możemy przeczytać: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” Gdyby jakiś kardiolog z całej Biblii poznał by tylko ten werset z pewnością uznałby go za doskonałą poradę i umieścił by go na swojej ulotce reklamowej. Jednak to nie jedyna wzmianka o sercu, wersetów, które o nim mówią jest jeszcze mnóstwo. Czym jest serce w Piśmie Świętym? Jakie ma znaczenie? Co jest z nim związane? Jak go strzec? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj całą Biblię.

7. Czytając całą Biblię znajdziesz odpowiedzi na wiele swoich pytań.
Co to znaczy, że Jezus przyszedł wypełnić Prawo? Dlaczego w Księdze Objawienia Jezus zapowiadany jest jako niepokonany Lew, a ukazuje się jako zabity Baranek? Jak znaczenie mają dobre uczynki w moim życiu? Dlaczego powinienem zostać ochrzczony? Takie pytania można mnożyć w nieskończoność. Chcesz odpowiedzi? Zacznij czytać całą Biblię. Na mnóstwo z nich znajdziesz rozwiązanie, jeśli będziesz czytać uważnie i ze zrozumieniem. Są również i takie, na które być może nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wtedy dojrzalszych od siebie chrześcijan, z pewnością pomogą ci lub skieruj do kogoś jeszcze bardziej kompetentnego. Nie bądź jednak leniwy, nie idź na łatwiznę, najpierw szukaj w Biblii, potem szukaj u innych. Nie zapominaj o jednym i o drugim.

8. Czytając całą Biblię zaznajomisz się z gatunkami literackimi.
Piękno Biblii to również jej różnorodność. Jeśli zaczniesz czytać ją w całości to trafisz nie tylko na fragmenty narracyjne, opisy historyczne i listy. Znajdziesz w niej poezję, proroctwa, literaturę apokaliptyczną, zapiski prawne, mnogość paraboli i metafor. Dla mnie to wielka frajda, czytać różne gatunki ze świadomością, że wszystkie zostały natchnione przez Boga. Czy to nie wspaniałe? Nie użył On jedynie skrupulatnego ewangelisty-lekarza Łukasza, by przekazać swoje Słowo, posłużył się również poetami, historykami, młodym Dawidem i starym Mojżeszem. Posługuje się historycznym opisem bitew w Księgach Samuela i poematem o miłości pana młodego do jego żony w Pieśni nad Pieśniami. Czytanie tylko jednego tekstu, byłoby jak jedzenie tylko jednego dania, szybko się nudzi i powszednieje. Pismo Święte jest jednak znacznie bogatsze. Nie okradaj siebie z jego wielorakich smaków.

9. Czytanie Biblii codziennie uczy dyscypliny.
Ile razy zdarzało ci się obiecać sobie rano, że jak wrócisz ze szkoły, albo z pracy, to na pewno sięgniesz po Biblię, by coś z niej przeczytać? Kiedy już wróciłeś, to miałeś coś innego do zrobienia, więc obiecałeś sobie, że usiądziesz do niej przed snem. Kiedy już ułożyłeś się w łóżku, to byłeś zbyt zmęczony i mówiłeś sobie, że lepiej iść szybciej spać, żeby wstać wcześniej rano i przeczytać coś z Biblii. Czasami się udawało, innym razem historia z dnia wcześniejszego się powtarzała. Jednak mając plan czytania Biblii i zamiar przeczytania jej w rok, wymówki zaczynają znikać, uczysz się dyscypliny. Wiesz, że jeśli nie przeczytasz czterech rozdziałów dzisiaj, to jutro będziesz musiał przeczytać osiem. Jeśli przegapisz kolejny dzień, to musisz przeczytać dwanaście, itd. Co wtedy zrobić? Poddać cały plan? Szkoda by było, bo jest on dla ciebie bardzo dobry. Zatem bierzesz się w garść i nawet jeśli nie czujesz się jakoś wyjątkowo natchniony i uduchowiony danego dnia, to bierzesz się do czytania. W pewnym momencie twoje stany emocjonalne naprawdę przestają mieć znaczenie na to czy chcesz czytać Biblię, po prostu to robisz i zaczynasz dostrzegać jaki dobry ma to wpływ.

10. Czytanie całej Biblii rozwija życie modlitewne.
Dla wielu modlitwa jest jednym z najbardziej zaniedbanych aspektów życia z Bogiem. Łapią się na tym, że ich modlitwy są takie same, oklepane i puste. Biblia jednak zawiera mnóstwo zapisanych modlitw i pieśni, gdy zaczynasz je czytać, to często stają się one inspiracją, dla twoich własnych słów kierowanych do Boga. Ponadto będziesz mógł zobaczyć, jak modlitwa wpływała na życie mnóstwa osób w całej Biblii, a nawet zmieniała rzeczywistość dookoła nich. Zauważysz również, jak różnorako i cudownie Bóg odpowiadał na modlitwy. Czy dzisiaj nie miałby czynić tego samego? Im więcej czytam Biblii, tym więcej się modlę.
Biblię można czytać „od deski, do deski”, można ją czytać wg chronologii spisania ksiąg i na wiele innych sposobów. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych planów do przeczytania Pisma Świętego w całości, zapoznając się każdego dnia z innymi księgami. Można to zrobić idąc różnymi drogami, nie zależnie od tego którą wybierzesz, trzymaj się jej wiernie, a jestem przekonany, że po jakimś czasie zobaczysz jak wielki wpływ to ma na twoje codzienne życie, uwielbienie i poznanie Boga, oraz posłuszeństwo Jemu. Ja widzę same korzyści i żałuję, że zacząłem czytać ją w całości tak późno.
Samuel Skrzypkowski

Papież Franciszek - Traktujcie Biblię jak telefon komórkowy.
Ojciec Święty stwierdził, że chrześcijanie powinni pójść śladami Jezusa. - Dlatego należy zapoznać się z Biblią: czytać ją często, rozważać, przyswajać. Biblia zawiera Słowo Boże, które jest zawsze aktualne i skuteczne -stwierdził papież.
Ktoś powiedział: co by się stało, gdybyśmy traktowali Biblię tak jak traktujemy nasze telefony komórkowe? Gdybyśmy nosili ją zawsze przy sobie, gdybyśmy po nią wracali, gdy jej zapomnimy, gdybyśmy ją otwierali wielokrotnie w ciągu dnia, gdybyśmy czytali wiadomości Boga zawarte w Biblii, tak jak czytamy wiadomości z komórki… -zastanawiał się Franciszek.
Wskazał, że „gdybyśmy zawsze mieli Słowo Boże w sercu, żadna pokusa nie mogłaby oddalić nas od Boga i żadna przeszkoda nie mogłaby nas do skłonić do zboczenia z drogi dobra; umielibyśmy pokonywać nasze codzienne sugestie zła, które jest w nas i poza nami. Bylibyśmy bardziej zdolni do przeżywania życia zmartwychwstałego według Ducha Świętego, przyjmując i miłując naszych braci, zwłaszcza tych najsłabszych i najbardziej potrzebujących, a także naszych nieprzyjaciół.

Dodano: 2021-04-24 21:42:39

Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze. W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli sięgać po Biblię.

Na stoliku przy wyjściu są wyłożone różne rodzaje Pisma Świętego, komentarze i słowniki biblijne. Są także kartki z numerami rozdziałów ksiąg Nowego Testamentu - 262 rozdziały. Bardzo proszę chętnych o zabranie jednej kartki i przeczytanie dziś jednego rozdziału. Jeżeli każdy przeczyta jeden wyznaczony rozdział wspólnie przeczytamy dziś całą Ewangelię i Listy Apostolskie. W ten sposób oddamy cześć Słowu Bożemu zawartemu w Piśmie świętym.

We wtorek o godz. 18.30 adoracja dla mężczyzn. Na zakończenie adoracji odmówimy nieszpory z brewiarza.

W środę godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę o podawanie intencji modlitewnych.

W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30 w intencji rodzin, o dar potomstwa i o znalezienia dobrego współmałżonka przy relikwiach Zeli i Ludwika Martin.

W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie. W tym dniu podziękujemy Bogu za dzieło ewangelizacji nie tylko naszych rdzennych ziem, którego dokonał św. Wojciech. Po Mszy św. Odmówimy litanię do św. Wojciecha.

Dziś na Mszy o godz.11.30 będziemy modlili się w intencji rodzin, ze szczególnym błogosławieństwem małżeństw. Na tę Mszę zapraszamy szczególnie te małżeństwa, które w kwietniu obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

W następną niedzielę w Niedzielę Dobrego Pasterza o godz. 11.30 będzie odprawiona Msza św. w intencji kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii i kapłanów, których spotkaliśmy w naszym życiu zapisanych w księdze modlitw za kapłanów. Można jeszcze wpisywać kapłanów, których chcemy objąć modlitwą.

SPOTKANIA:
W piątek spotkanie z kandydatami do bierzmowania o godz. 18.30.
W następną niedzielę spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. Po Mszy św. o godz. 9.30.

Książki: Na stoliku są wyłożone modlitewniki i książki do św. Józefa:
Wydanie pamiątkowe na rok św. Józefa cena 10 zł.
Tydzień z opiekunem Jezusa 3 zł.
Św. Józef najlepszy opiekun Jezusa - książeczka dla dzieci 5 zł.
W zakrystii można nabyć Biblię „z papugą”. Tę wyjątkową edycję Biblii polecamy jako najbardziej wartościowy dar dla naszych dzieci czy wnuków 60 zł.

Proszę o zapisywanie się na film „Wyrok na niewinnych”. Cena wirtualnego biletu z kodem dostępu zamówionego w parafii wynosi 5 zł. Aby zamówić bilet zbiorowy musi zgłosić się 40 osób. Proszę o zapisywanie się na listę.

Z okazji Imienin życzymy Księdzu Robertowi błogosławieństwa Bożego, obfitych łask i opieki Maryi. Niech Duch Święty Księdza prowadzi, umacnia w posłudze kapłańskiej. Życzymy niegasnącej radości z codziennego odkrywania nieskończonej miłości Bożej i dzielenia się nią z innymi, stałego zapału do podejmowania nowych wyzwań.
Niech nigdy nie zabraknie Księdzu marzeń i odwagi ich realizowania, a Pan Bóg otacza Księdza dobrymi, życzliwymi ludźmi.
Do życzeń dołączamy duchowy prezent w postaci modlitwy Szczęść Boże!
10 powodów, dla których warto czytać 4 rozdziały Biblii dziennie
Od kiedy pamiętam towarzyszyło mi Pismo Święte czytane przez rodziców. Gdy miałem 8 lat, tato dał mi pieniądze na zakup pierwszej Biblii w zborowej księgarni. Będąc w szkole podstawowej wykazywałem moim kolegom z klasy jak bardzo się mylą w tym co wierzą, argumentując swoje zdanie przytaczanymi wersetami Słowa Bożego. Choć nigdy nie wątpiłem w wartość i prawdziwość przekazu biblijnego, to dopiero gdy skończyłem 16 lat zacząłem nim żyć, a nie jedynie o nim wiedzieć. Powierzyłem wtedy swoje życie Bogu, wyznałem Mu swoje grzechy i prosiłem Go, aby uczynił ze mnie swojego ucznia. Od tamtego czasu pokochałem tę Księgę ponad wszystkie inne, a od kilku lat czytam ją całą w ciągu jednego roku. Zaczynam 1 stycznia od 1 rozdziału Księgi Rodzaju, kończę pod koniec grudnia na 22 rozdziale Objawienia Jana. Wystarczy oddać się lekturze 4 rozdziałów Biblii dziennie, aby przeczytać ją w rok. Nie jestem w tym temacie ekspertem, sam wiele jeszcze się uczę, ale widzę jak w wiele wspaniałych zmian wprowadziło to do mojego życia. Chętnie się nimi z tobą podzielę. Poniżej przedstawiam 10 powodów, dla których warto zacząć czytać Biblię w rok, szczególnie, że ten dopiero się zaczął.

1. Czytanie wszystkich ksiąg Biblii uczy, że całe Pismo jest natchnione.
Jeden z najbardziej znanych fragmentów biblijnych brzmi: „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.” (2 Tym. 3:16-17). Apostoł Paweł pisząc te słowa, ma na myśli przede wszystkim Stary Testament. Księgi Nowego Testamentu dopiero się tworzyły. Jeśli jesteś „człowiekiem Bożym” i chcesz być „doskonałym, do wszelkiego dobrego działa przygotowanym” sięgaj po całą Biblię, bo cała ona jest natchniona. Księga Liczb i Pieśń nad Pieśniami są tak samo Słowem Bożym, jak Ewangelia Jana i List do Rzymian. Opisy budowy szat kapłańskich z Księgi Wyjścia 28, są nie mniej natchnione przez Boga niż werset z Ewangelii Jana 3:16. To, że coś wydaje się nudne i mało dopasowane do twoich preferencji, w tym co chciałbyś wyczytać, nie znaczy, że należy to traktować po macoszemu. Zacznij doszukiwać się informacji i wiedzy mówiącej, o tym czego dotyczy dany fragment, jakie ma zastosowanie i dlaczego Bóg umieścił go w Piśmie. Nie idź na łatwiznę, porzucając to co trudne, szukaj na to odpowiedzi, a poznasz słodki smak znajomości i zrozumienia Słowa Bożego.

2. Przestań czytać o sobie, a zacznij czytać o Bogu.
Ten punkt związany jest z poprzednim. Jeśli zaczniesz czytać całą Biblię, a nie jedynie twoje ulubione wyrywki, to zrozumiesz, że Biblia nie jest o tobie. Zbyt często traktujemy ją jako poradnik mówiącym o tym jak mieć lepsze życie niż nasi niewierzący znajomi, a zbyt rzadko jako księgę, która mówi o Bogu, objawia Boga i wywyższa Boga. Ile razy słyszałeś kazanie oparte na historii Dawida pokonującego Goliata? Ja co najmniej kilka. Ile razy zastosowanie tego kazania mówiło „Z Bogiem ty też możesz pokonać Goliata w twoim życiu!”? Czy rzeczywiście to jest pierwsze znaczenie tego tekstu? Czy ta historia nie jest dużo głębsza? Czy faktycznie jest o tym, abym ja pokonał swojego Goliata, a nie o tym, że Bóg zachował swój naród używając do tego młodego, niedoświadczonego w boju chłopaka? Użył go, bo powołał go na przyszłego Króla, i tym samym Dawid stał się typem Chrystusa. Jezus bowiem, kiedy przyszedł na świat okazał się lepszym i doskonalszym Dawidem, który pokonał najstraszniejszego wroga. Oczywiście, że ma to praktyczne znaczenie dla naszej codzienności i prawdziwie Bóg może pokonać nasze problemy, ale zacznij kopać głębiej. Czytaj całą Biblię, a otworzy ona przed tobą znacznie szerszy świat niż twój własny ogródek.

3. Czytaj całą Biblię, aby zobaczyć Jezusa.
Ponownie, punkt związany z poprzednim. Jeśli zaczniesz czytać całą Biblię, to szukaj w niej Jezusa. Nie mówi o nim jedynie Nowy Testament. Na kartach Starego Testamentu można znaleźć mnóstwo odniesień do jego osoby. Jeden z przykładów podałem w punkcie drugim. Jezusa odnajdziesz w stworzeniu świata, w spełnieniu przymierza jakie Bóg zawiera z Abrahamem, w spotkaniu Abrahama z Melchizedekiem, w Józefie ratującym swoich braci, którzy go zdradzili, w Jakubie wypowiadającym słowa błogosławieństwa nad jego synem Judą i tak można by wymieniać jeszcze bardzo długo. Cała Biblia mówi o Jezusie i wielkim planie zbawienia. Zacznij ją czytać w całości, a zachwycisz się Chrystusem jeszcze bardziej.

4. Znajdziesz historie, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś.
Są takie historie, szczególnie w Starym Testamencie, o których nie usłyszysz zza kazalnicy. Po prostu się ich nie głosi, lub jest to bardzo rzadkie. Na przykład, czy kiedykolwiek słyszałeś rozważanie z tekstu mówiącego o tym jak Pan natarł na Mojżesza aby go zabić, na co w odpowiedzi, żona Mojżesza szybko obrzezała swojego syna i … nie zdradzę. Sam przeczytaj – Księga Wyjścia 4:24-26. Często słyszałem kazania i rozważania z wersetów wcześniejszych i późniejszych, a z tych nie. Czy są one gorsze? Bynajmniej! Z pewnością są znacznie trudniejsze w zrozumieniu, tego co się stało, ale czy to oznacza, że nie powinniśmy ich czytać? Wręcz przeciwnie. Nie jest to wina kaznodziejów, po prostu nie zawsze jest czas na to aby omawiać szczegółowo każdy werset danego fragmentu. Jeśli twoja wiedza biblijna i wiara opiera się jedynie na popularnych tekstach to umknie ci wiele fascynujących historii.

5. Poznawanie całej Biblii uczy czytania w kontekście.
Każdy z nas ma swoje ulubione wersety i fragmenty. Jednak jeśli skupimy się tylko na wyrywku tekstu, to może nam umknąć jego głębsze i prawdziwe znaczenie. Jak często widziałeś udostępniany na portalach społecznościowych werset z listu do Filipan 4:13 „Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie”? Zdarzało mi się słyszeć studenta, który nie przygotował się do egzaminów, ale miał szczerą wiarę w to, że zda, bo „wszystko może w tym, który go wzmacnia.” Ten werset nie ma być motywatorem do uzupełniania naszych braków i „sięgania wyżej”, a raczej zachętą do cieszenia się i poprzestawania na tym co mamy. Jeśli nie przeczytamy całego rozdziału, a czasami całej księgi czy listu, to ciężko będzie nam zrozumieć sens wersetu. Czytanie całej Biblii, uczy czytania w kontekście, a tym samym poznawania wersetów wedle tego co chciał przekazać autor, a nie tego co my chcemy w nich znaleźć.

Dodano: 2021-04-17 23:01:43

Druga niedziela Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę ratunku. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar. To także patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy nieustannie miłosierdzia Bożego, dlatego może-my uczyć się być miłosiernymi dla braci i sióstr. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia […]. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002)

Dziś od godz. 15.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 16.00. W GODZINIE MIŁOSIERDZIA, zapraszam do wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Bóg nieustannie nas zaskakuje swoim miłosierdziem, okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem naszej wdzięczności.

Ze świętym Józefem We wtorek o godz. 18.30 zapraszamy osoby, które noszą imię św. Józefa, kobiety i mężczyźni, na wieczorną adorację i modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa. Na modlitwę proszę przynieść telefony Korzystając z nich będziemy odmawiali na zakończenie adoracji nieszpory z brewiarza. Będą także przygotowane teksty nieszporów.

W środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Od-nosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I i jego dwór, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości.
W środę godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ofiarujemy ją w intencji Ojczyzny. Na zakończenie za-śpiewamy pieśń „Bogarodzica.”

Św. Jan Paweł II mówi do młodzieży: „Macie być stróżami Poranka” W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30 w intencji dzieci i młodzieży za wstawiennictwem Jana Pawła II. Zapraszamy rodziców z dziećmi szczególnie z klas komunijnych oraz młodzież.
Na godz. 18.30 zapraszamy Rycerzy Jana Pawła II adorację i spotkanie formacyjne.

Podziękowania:
Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim za złożone na kościół ofiary.
W Wielkanoc zebraliśmy 6 tys. 400 zł.
Dziękuję za ofiarę 200 zł Monice i Dariuszowi Malinowskim z ul. Leśnej.
Dziękuję za ofiary bezimienne 100 zł. 70 zł. i 50 zł.

Ze względu na ograniczenia w kinach jest możliwość obejrzenia w Internecie bardzo ważnego premierowego filmu „Wyrok na niewinnych”. To historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. Głównym bohaterem jest dr Bernard Nathanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik tamtej sprawy, który kilka lat później stał się obrońcą życia i autorem głośnego filmu „Niemy krzyk”. Film odsłania burzliwe kulisy procesu, który przesądził o legalizacji aborcji, oraz demaskuje metody, jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Film można zobaczyć w kinie internetowym pod adresem: www.RafaelKino.pl. Polecamy go szczególnie rodzicom i ich dorastającej młodzieży. Cena wirtualnego biletu wynosi 19,90 zł. Bilety z kodem dostępu zamawiane zbiorowo w parafii kosztują 5 zł. Proszę o zapisywanie się na listę aby można było zamówić bilety zbiorowo.


Dziś wiele mówi się o kryzysie w Kościele. To jednak branie pod uwagę jedynie wycinka rzeczywistości. Zapomina się przy tym o trwających stulecia dokonaniach Kościoła. O jego wkładzie w cywilizację, naukę i życie duchowe. A przede wszystkim zbawienie wieczne.
Rola mnichów
Kościół doprowadził do zachowania dzieł antyku. Po upadku imperium rzymskiego nastała ponura dla świata epoka. Dorobkowi starożytnemu groziło zniszczenie. Tak też niewątpliwie by się stało, gdyby nie żmudna praca zakonników, takich jak benedyktyni, którzy zajęli się przepisywaniem dawnych ksiąg czy cystersi ogromne połaci lasów, z jakich składała się ówczesna Europa. Bez tego niemożliwy byłby rozwój rolnictwa.
Uniwersytet
Uniwersytet stanowi dzieło katolickiego średniowiecza. Jego podział na wydziały, jak również na stopnie – licencjat, magister przypomina ten średniowieczny. Znane słowo „profesor” oznacza zaś wyznawcę. Papieże zapewniali społeczności akademickiej przywileje, zapewniając jej bezpieczeństwo i swobodę nauki. Pierwsze i po dziś dzień znane uniwersytety – na przykład w Paryżu, Bolonii, Oksfordzie czy Krakowie powstały w dobie rzekomo ciemnego średniowiecza. Jak zauważa Thomas Woods w książce „Jak Kościół zbudował cywilizację zachodnią” „wówczas, gdy system szkolnictwa wyższego był jeszcze młody, papieże pełnili rolę najbardziej konsekwentnych protektorów; stanowili autorytet, do którego zwracali się zarówno studenci, jak i pracownicy uniwersytetów. Kościół nadawał przywileje, chronił prawa uniwersytetu, trzymał stronę uczonych przeciw dotkliwej ingerencji apodyktycznych władz, budował międzynarodową społeczność akademicką z przywilejem ius ubique docendi, a także (…) przyczyniał się do ożywionej i wolnej debaty naukowej, która kojarzona jest dzisiaj z działalnością wyższej uczelni”.
Nauka
Jak uczy Pismo Święte „Ty wszystko urządził według miary i liczby, i wagi!” [Mdr 11,20]. To przekonanie o świecie jako o rozumnym tworze rozumnego Boga doprowadziło do przekonania o możliwości poznania praw rządzących światem. To przekonanie okazało się obce cywilizacji islamu. W średniowieczu muzułmańscy teologowie nie godzili się nawet na tak podstawową dla rozwoju nauki koncepcji, jak przekonanie o oddziaływaniu jednych rzeczy naturalnych na drugie. Według islamskich wierzeń bowiem bezpośrednią przyczyną wszelkich zmian we wszechświecie jest nieprzewidywalna wola Allaha. Przy takim podejściu odkrywanie fizycznych czy przyrodniczych praw rządzących naturą staje się niemożliwe. W efekcie liczba filozofów w tym filozofów przyrody malała, a świecka myśl ograniczała się do „podziemia”. Thomas Woods w książce „Jak Kościół zbudował zachodnią cywilizację” zwrócił też uwagę, że przekonania o świecie jako o dziele Boga zachęcało do pokory względem niego i poznawania go na drodze eksperymentów - bez z góry założonych tez.
Katoliccy naukowcy
Według publikacji 100 Years of Nobel Prize (Shalev, Baruch) 65,4% laureatów nagrody Nobla było wyznawcami chrześcijaństwa. Pius XI założył Papieską Akademię Nauk. Wśród jej członków wymienia się fizyka Stephena Hawkinga, fizyka-noblistę Charlesa Harda Twonesa czy brytyjskiego astronoma królewskiego Martina Reesa. Wśród wybitnych duchownych naukowców znajdują się między innymi Athanasius Kircher SJ - twórca egiptologii, błogosławiony biskup Nicolaus Steno - uznawany za twórcę geologii, czy ksiądz Georges-Henri Le-maître twórca teorii wielkiego wybuchu i kosmologii relatywistycznej oraz Roger Joseph Boscovich SJ twórca teorii atomowej z Dubrownika. Niezliczona ilość pobożnych świeckich katolików również wniosła ogromny wkład w rozwój nauki. Warto wspomnieć tu o twórcy heliocentryzmu Mikołaju Koperniku czy Ludwiku Pasteurze – mikrobiologu, odpowiedzialnym za powstanie pierwszej szczepionki.
Kobiety dzieci i niewolnicy
Kościół położył w znacznej mierze kres dyskryminacji kobiet cechującej świat antyczny. Sprzeciwiając się poligamii sprawił, że kobieta stała się zasadniczo równorzędna mężczyźnie. Odrzucając rozwody sprawił, że mężczyzna nie mógł samowolnie porzucić żony. To okazało się szczególnie ważne w czasach, gdy kobiety nie dysponowały zasadniczo metodami zdobycia źródeł utrzymania. Katolicki kult Matki Bożej również przyczynił się do szacunku dla kobiet, podobnie jak obecność katolickich zakonów umożliwiających powołanym niewiastom rozwój duchowy i intelektualny.
https://www.pch24.pl/marcin-jendrzejczak--nieocenione-dary-kościoła/


Módl się za mnie
Gdy wstępuje na ambonę, módlmy się za niego, by go Bóg oświecił, umocnił, zapalił gorliwością, aby jego słowa były światłem dla naszego umysłu, iskrą, płomieniem dla naszego serca, siłą i mocą dla naszej chwiejnej woli. Gdy przystępuje do ołtarza, módlmy się za niego, aby Ciało i Krew Zbawiciela tak ściśle zjednoczyły go z Bogiem, iżby się nigdy od Niego nie oddalił. Gdy mamy się przed nim spowiadać, módlmy się, aby pewną ręką umiał dotknąć i leczyć rany naszej duszy, by mu nie zabrakło cierpliwości w ciernistej i długiej pracy podjętej dla naszego wiecznego szczęścia.
Jeśli jest młody, prośmy Boga, aby hamował jego młodzieńcze zapędy pamięcią o wieczności. Jeśli stary, módlmy się, by go Bóg wspierał wspomnieniem dzieł dokonanych dla Jego chwały i pozwolił dopełnić swe zasługi nowymi cnotami, życiem cichym, skupionym, żarliwą modlitwą, przygotowaniem ostatniego sprawozdania w oczekiwaniu zasłużonego wieńca. Jeśli godnie odpowiada swemu powołaniu, módlmy się, by ani jedno słowo, ani jeden jego przykład nie padł na ziemię niewdzięczną; a jeśli na nieszczęście nie stoi na wysokości swego posłannictwa, prośmy Boga, ażeby ci, co go widzą lub słuchają, mieli tyle chrześcijańskiego rozsądku, by umieli odróżnić perły od błota, godność kapłańską od nędzy osobistej, by nie zapomnieli nauk i przykładów ewangelicznych na widok uczynków mniej poprawnych. Upraszajmy dla niego to samo miłosierdzie Boże, które nas może wiele razy wyrwało z otchłani zatracenia.
Kościół potrzebuje tak bardzo kapłanów pełnych Ducha Świętego, gotowych do poświęcenia, zapalonych gorliwością i rwących się do pracy z czystą intencją: oddać chwałę Bogu i zbawiać dusze. Ale pamiętajmy, iż narody mają zazwyczaj takich kapłanów, na jakich zasługują. Dobry kapłan to zaiste wielki dar dobroci Bożej, ale zjawia się on tylko tam i wtedy, gdzie go ściąga serdeczna i gorąca modlitwa. A zatem, gdy się modlimy do otwartego Serca naszego Boskiego Zbawiciela, polecajmy Mu gorąco naszych kapłanów, prośmy Go serdecznie, by pomnażał ich liczbę, w miarę jak mnoży się liczba Jego wyznawców, by dał nam kapłanów według Serca swego - gorliwych i zatroskanych o Jego chwalę, o zbawienie dusz naszych.
„Kółko Różańcowe” 1923, nr 2, które wydawali redagował bł. ks. Ignacy Kłopotowski

O CUDOWNA POTĘGO KAPŁANA! JAKŻE KAPŁAN JEST NIEZBĘDNIE POTRZEBNY DO ZBAWIENIA ŚWIATA! Bł. Ks. Ignacy Kłopotowski

W Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli w 4. niedzielę Wielkanocy (25 kwietnia), o godz.11.30 pragniemy sprawować Mszę Świętą w intencji kapłanów, których znaliśmy, lub znamy. Wpisujmy ich imiona i nazwiska do przygotowanej w tym celu księgi.

Dodano: 2021-04-11 13:33:18
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Strona 2 z 6