Dziś Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00.

W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. Teksty modlitw można znaleźć w Internecie „Brewiarz na dziś”. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Będzie to pierwszy dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego.

W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny co godzina od godz. 8.00 do 16.00.

W tych godzinach będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95 rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI.

W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9.30, 11.30 i 16.00. O godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego.

Zapraszamy ministrantów, dziewczynki sypiące kwiatkami, asystę procesyjną, harcerzy, Rycerzy Jana Pawła II, chór parafialny i strażaków z OSP Glinojeck i Szyik i Pluton Strzelecki Glinojeck JS 1863. Przez czas epidemii i obostrzenia nie było procesji więc teraz proszę o mobilizację by godnie uczcić Zmartwychwstanie Jezusa.


Spotkania

  • Próba dzieci sypiących kwiatkami w środę o godz. 16.00.
  • Spotkanie służby liturgicznej i wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego w środę o godz. 16.00.
  • Spotkanie Rycerzy Jana Pawła II, przygotowanie do liturgii, w środę o godz. 19.00.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Podziękowania:
Dziękuję za przygotowanie ostatniej Drogi Krzyżowej ks. prefektowi, pani katechetce Marzenie Rubinkowskiej, młodzieży czytającej rozważania oraz wszystkim uczestnikom za liczny udział w tym nabożeństwie. Dziękuję za ofiarę 200 zł na remont kaplicy panu Stanisławowi Jabłońskiemu.

Dziś przed kościołem można kupić potrawy regionalne przygotowane przez kobiety z Ukrainy. Można także zamówić te potrawy na święta. W ten sposób możemy pomóc osobom, które z powodu wojny znalazły się wśród nas. Telefon kontaktowy 786 460 910 – Ala

Potrzebna pomoc:
W poniedziałek na godz. 10.00
zapraszamy osoby do pomocy przy sprzątaniu śmieci na cmentarzu.
We wtorek od godz. 9.00 prosimy o pomoc przy sprzątaniu kościoła na święta. Chodzi o odkurzanie ławek, konfesjonałów, parapetów i inne prace porządkowe. Z góry dziękuję za pomoc.

Sakrament małżeństwa mają zamiar przyjąć:
Sylwia Kocot Nitczyńska z Szyjk Adam Nitczyński z Szyjk Zapowiedź I Ktokolwiek znałby przeszkody między tymi osobami zobowiązany jest powiadomić Kancelarię Parafialną.

Ofiary z dzisiejszej niedzieli i ze świąt będę przeznaczone na pokrycie kosztów nowej posadzki w kaplicy.

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ.
W dzisiejszą niedzielę o godz. 19.00, odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Inscenizację pasyjną przygotowała – wraz z ks. prefektem – nieformalna grupa teatralna z naszej parafii.
Serdecznie zapraszamy całą wspólnotę parafialną do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które będzie dla nas bardzo dobrym przygotowaniem do przeżywania Wielkiego Tygodnia.

Wielki Piątek – – – – – – – –
19.00 Wólka Garwarska ul. Polna 2B/Murowanki/
20.00 ul. Zielona Ścieżka, ul. Jasna ul. Złota, ul. Wojska Polskiego
21.00 Czuwanie dla młodzieży chór okolicznościowy i Zespół Moja Rodzina
22.00 Kamionka, Dukt, Głodowo ul. Polna 2F.

Wielka Sobota – – – – – – – –
8.00 Kowalewko, Bloki przy Cukrowni ul. Polna 2E.
9.00 Koła Różańcowe
10.00 ul. Wiejska, ul. Płocka ul. Południowa 18D
11.00 Żeleźnia, ul. Południowa 21A, ul. Polna 2J
12.00 Dzieci ze Szkoły Podstawowej
13.00 Szyjki Stare i Nowe ul. Południowa 18C, Luszewo
14.00 Zalesie Duże i Małe ul. Targowa, ul. Południowa 18A
15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego
16.00 Nowy Grawarz, ul. Polna 2I i 2K ul. Krótka
17.00 Stary Garwarz, ul. Południowa 18B
18.00 Śródborze, Zarośle, ul. Polna 2G i Wkra Wieś i Kolonia
19.00 Nabożeństwo Wigilii Paschalnej
21.00 ul. Parkowa, ul. Południowa, ul. Polna, ul. Ogrodowa
22.00 Juliszewo, Krusz, Huta, ul. Polna 2H 23.00 ul. Kwiatowa, ul. T. Załęskiego ul. Fabryczna
24.00 ul. Kościelna, ul. Południowa 20A, 20B, 20C, ul. Polna 2D
1.00 ul. Mazowiecka, ul. Sienkiewicza, ul. Walki Młodych
2.00 ul. Ciechanowska, ul. Nadrzeczna, ul. Bema
3.00 ul. Wolności, ul. Aleja Róż, ul. Słoneczna
4.00 ul. Wł. Broniewskiego, Leśna, ul. Krzywa, ul. Południowa 20E
5.00 ul. Południowa 19A, 20D, 21 B, ul. Młodzieżowa.

Nowennę do Bożego Miłosierdzia rozpoczniemy w Wielki Piątek o godz. 15.00.
Codziennie do Niedzieli Miłosierdzia Bożego o tej godzinie, godzinie Miłosierdzia będziemy w kościele odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Abp Alexander Sample z Portland w USA wzywa katolików do mocnej wiary w realną obecność Pana Jezusa pod postaciami eucharystycznymi. „To sam Bóg, realnie obecny, absolutnie godny naszej czci” — wskazuje, prosząc, by każdy wierzący wykorzystał swoją wolność do tego, by podjąć decyzję o wierze w Chrystusa. „Pierwszym i najważniejszym z Dziesięciu Przykazań w Księdze Wyjścia jest Jam jest Pan, Bóg Twój; nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Przykazania są ułożone w porządku ważności. Stąd jest to najważniejsze przykazanie. […] Pomyślmy więc: jako katolicy pozwalamy sobie na niesamowite słowa. Twierdzimy, że Eucharystia naprawdę, prawdziwie jest samym Bogiem. Nie obrazem. Nie symbolem. Bogiem” — stwierdził arcybiskup. Jak wskazał, ma to swoje konsekwencje: jeżeli mamy rację, to możemy spożywać Boga i otrzymywać Jego miłość; jeżeli się mylimy, to naruszamy pierwsze przykazanie.

Odwiedziny.
Codziennie w południe pewien młody człowiek zjawiał się przy drzwiach kościoła i po kilku minutach odchodził. Nosił kraciastą koszulę i podarte dżinsy, tak jak wszyscy chłopcy w jego wieku. Miał w ręku papierową torebkę z bułkami na obiad. Proboszcz, trochę nieufny zapytał go kiedyś, po co tu przychodzi. Wiadomo, że w obecnych czasach istnieją ludzie, którzy okradają również kościoły.
Przychodzę pomodlić się – odpowiedział chłopak.
Pomodlić się… Jak możesz modlić się tak szybko?
Och… codziennie zjawiam się w tym kościele w południe i mówię tylko: „Jezu, przyszedł Jim”, potem odchodzę.
To maleńka modlitwa, ale jestem pewien, że On słucha. W kilka dni później, w wyniku wypadku przy pracy, chłopak został przewieziony do szpitala z bardzo bolesnymi złamaniami. Umieszczono go w pokoju razem z innymi chorymi.
Jego przybycie zmieniło oddział. Po kilku dniach, jego pokój stał się miejscem spotkań pacjentów z tego samego korytarza. Młodzi i starzy spotykali się przy jego łóżku, a on miał uśmiech i słowo otuchy dla każdego. Przyszedł odwiedzić go również proboszcz i w towarzystwie pielęgniarki stanął przy łóżku chłopaka. Powiedziano mi, że jesteś cały pokiereszowany, ale że pomimo to wszystkim dodajesz otuchy. Jak to robisz?
To dzięki Komuś, Kto przychodzi odwiedzić mnie w południe. Pielęgniarka przerwała mu: Tu nikt nie przychodzi w południe… O, tak! Przychodzi tu codziennie i stając w drzwiach mówi: „Jim, to Ja, Jezus” – i odchodzi.

Comments are closed